Lancer 1.6 intra greu in prima viteza la rece

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Lun Feb 02, 2009 6:41 pm

De ceva vreme, intra greu in prima viteza dupa la rece. dupa ce fac 2-3 km intra usor.
Totusi, recent, am avut probleme si cu viteza a 2-a.

Am citit undeva ca o solutie ar fi sa umblu pe sub pedala de ambreiaj la reglaje. Totusi nu cred ca are rost sa ma uit pe acolo, pt ca nu a umblat nimeni nici la cutie, nici la ambreiaj.

Alt post zicea sa verific uleiul din cutie. Habar nu am cum se face aceasta operatie.

Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat.... masina are 3+ ani, deci a cam iesit din garantie... In cel mai rau caz ma duc la servie, insa luna asta (februarie) nu prea am timp.....

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Feb 02, 2009 6:51 pm

idem si la mine, ma chinui dim sa schimb vitezele. nu cred ca este un defect sa se inatmple asta, am mai vazut si la alte masini

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Lun Feb 02, 2009 8:59 pm

la Colt se intampla stiu, dar la Lancer nu am observat asta pana acum.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Feb 03, 2009 9:32 pm

Cati km are masina?

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Mie Feb 04, 2009 11:05 am

nu stiu cat de mult conteaza, dar adaug si asta: 4x.000km

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Feb 04, 2009 7:26 pm

Mi se intampla si mie la Carisma prima oara cand bag, dar dupa ce am mers putin(150m)...la plecarea de pe loc e ok.Dar apoi totul revine la normal..la masarier se intampla acelasi lucru..prima oara

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Joi Feb 05, 2009 10:12 am

pt marsarier: in manualul de colt scrie sa tii apasat ambreiajul 3 secunde, si pe urma sigur intra.
pt viteza 1 : in manualul de colt scrie sa apesi iar pe ambreiaj.
la mine pe lancer: intra fara probleme de pe loc, insa la rece si din mers intra greu. exemplu: incetinesti pana aproape sa te opresti la o trecere. ca sa intre fortez sau ma opresc de tot.

deci, o sa ma duc la service.... hmmm.... nasol

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Lun Feb 09, 2009 9:39 am

Revin cu o mica completare: Am decis sa ma duc in service. Miercuri 11 Feb. Va tin la curent.....

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Sâm Feb 06, 2010 1:03 pm

a trecut un an, si la fel. Cei din service au degresat, uns, cele 2 tije care schimba vitezele, dar fara un successs real. Uleiul din cutie la parametri normali...Acum tre sa dau si bani pe aceste investigatii.

Ma gandesc totusi ca e posibil sa fie problema de pe la schimbator. si sa imi agata pe acolo. Poate am timp sa desfac consola centrala si sa ma uit la schimbator.

Daca are cineva alte idei, va raman recunoscator.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Feb 06, 2010 1:24 pm

Ori ai probleme cu placa de presiune, ori uleiul din cutie e prea vascos. Si la ce temperaturi au fost in ultima vreme, nu m-ar mira sa fie din cauza uleiului. Masina mea sta in garaj, deci e oarecum protejata putin la extremele de temperatura de peste noapte, chit ca nu e incalzit garajul, dar tot am avut probleme sa o scot din I-a. In rest cutia nu are nimic, desi la comenzi o consider putin inferioasa cutiei de Logan. Aia intra mult mai usor in 1, in 3. In afara ca mai agata si aia la retrogradari in 2-a, in rest nu avea nimic. Lancerul meu cateodata intra mai greu si in a 3-a, dar nimic suparator sau care sa ma faca sa cred ca are o problema.

Daca chiar vrei sa faci ceva, ai putea schimba uleiul din cutie. Recomandari nu am, dar idea e sa fie unul care nu devine aluat cand e frig.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori