Problema la catalizator ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
danny39
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 16, 2014 8:35 pm

Problema la catalizator ?

Mesaj de danny39 » Joi Iul 09, 2020 8:33 pm

Salutare.
Acum 2 saptamani am inlocuit discurile si placutele de frana pe fata si ambreiajul...bune toate,dar la 3 zile mi se aprinde in bord becul cu icoana motor...merg la service-ul unde am facut inlocuirea componentelor ,mecanicul imi pune testerul care afiseaza urmatorul cod:
P0421-Warm up catalyst deterioration 1.
Oare ce inseamna acest cod si daca a-ti mai avut acest incident.
Apropo la cateva zile dupa ce pedala de ambreiaj mergea ca atunci cand a fost noua masina,adica foarte usor si fina...acum de la jumatea cursei merge foarte greu ,si in ultimi 10% din cursa foarte greu ,iar cand eliberez pedala adica din capatul cursei la 10% simt ca o piedica care tine pedala si apoi ii da drumul...oare ce nu s-a facut bine ?
Multumesc si astept comentarii constructive sa scap de problemele acestea.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Re: Problema la catalizator ?

Mesaj de testos » Vin Iul 17, 2020 6:43 pm

Aeriseste comanda ambreiajului (cea de pe cutie) si vezi daca problema persista. Daca da, ceva la ansamblul ambreiaj nu a fost bine montat.

Avatar utilizator
danny39
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 16, 2014 8:35 pm

Re: Problema la catalizator ?

Mesaj de danny39 » Sâm Mai 22, 2021 8:06 pm

Salutare,
In legatura cu problema catalizatorului,am schimbat in prima faza sonda de dupa catalizator (MR514427-sensor engine control oxygen) ,eroarea a aparut dupa 48 de ore.In urmatoarea faza am schimbat catalizatorul modelul acesta:Magmaflow model 99206HM,acesta mi s-a spus ca este compatibil.Bun ,facuta si aceasta miscare ,dupa 24 de ore BAM...din nou icoana aprinsa,merg la mecanic pune testerul si apare acum ca si eroare :Overheat catalist....
Deci,in concluzie aici m-am blocat nu mai stiu ce sa fac ,daca aveti o solutie viabila...
Multumesc,Danny

Avatar utilizator
danny39
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 16, 2014 8:35 pm

Re: Problema la catalizator ?

Mesaj de danny39 » Mar Iun 01, 2021 9:23 pm

Nimeni nimic ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori