Anvelope iarna, Lancer Clasic

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Sep 26, 2008 4:57 pm

Saru'mina mult la toata lumea!
Gata, m-am hotarit, iau gumele Nokian si-mi iau alte jante mai la primavara.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Oct 02, 2008 5:23 pm

Sa vedeti faza dracu' ce mi s-a-ntimplat...

Gumele costau pe site circa 314 ron/bucata, adica toate patru faceau ceva mai mult de 1250 ron. Lansez comanda si-mi vine confirmarea receptiei comenzii, in care scria ca am de platit 1055.8 ron. Ma uit eu la comanda, ea se uita la mine.... nu se schimba nimic. Ma duc seara la intalnirea Mitsu, le zic baietilor si cineva a opinat ca e vorba de tva. Platesc factura Simbata, vine confirmarea Luni si azi mi-a venit mailul cu data de livrare. Toata corespondenta s-a desfasurat specificindu-se suma de 1055.8 . M-am apucat sa citesc mai atent factura si ete ce am gasit specificat acolo: "Ati indeplinit toate criteriile necesare achizitionarii de bunuri intracomunitare ceea ce inseamna ca veti fi scutiti de plata TVA-ului pentru bunurile achizitionate din Germania catre Rom?nia (conform legii germane privitoare la TVA, paragrafele 4 (1b) si 6(a)"
Nu stiu ce lege-i aia, da-mi place, chiar daca nu s-a aplicat si la prima comanda. :-D

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Oct 02, 2008 8:19 pm

Si acu iti pare rau ? lasa man , e mai mult decat bine . Poate ne spui acum si in cat timp iti ajung
Oricum , ai facut o alegere bune cu anvelopele . Eu am luat wr simplu , dar de aici , ceva combinatii

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Oct 10, 2008 8:37 am

Iote, domne, conform site-ului postei germane, coletul a fost ridicat pe 02.10, la 19.36 din Hermsdorf si azi dimineata, la 7.21 a ajuns in Bucale. Asteptam sa ne sune de livrare. Acu' sa speram ca au inteles ca la adresa data e doar sediul social al pravaliei si n-au cui sa lase gumele.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Oct 10, 2008 9:39 am

A mai facut careva comanda de acolo si nu a platit tva? Cu aceasta reducere cred ca site-ul ala bate la fund toti dealerii de anvelope din romanica.
Marty sa ne anunti daca platesti TVA in tara. Si mai pune odata link la site pe threadul asta ca nu-l mai gasesc.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Oct 10, 2008 4:29 pm

Anvelopele sunt la mine pe balcon. N-am mai dat niciun ban la livrare (in afara de berea pentru curier). Cum adica sa platesc TVA in tara? :shock:
NU stiu daca "Reducerea" respectiva e pentru toata lumea (eu sunt la a doua comanda intr-un an), nu stiu daca se aplica si pe persoana fizica, nu stiu daca se aplica la toate produsele (poate te apuca sa-ti iei niste anvelope de provenienta ex-comunitara), nu stiu daca nu se aplica doar la acest model de anvelopa. :roll: Totusi, si-a mai luat cineva de pe forum gume de la ei acu' vreo 2 zile (pentru un Lancer X), mut intrebarea ta pe topicul respectyiv, sa vedem ce ne zice omul.

Later edit: Am uitat sa pun link-ul catre site: www.cauciucuridirect.ro

Ceva mai L.E.: Uite, am pus intrebarea ridicata de tine aici: http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?p=19290#19290

Avatar utilizator
cirnatu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 17, 2007 1:43 pm

Mesaj de cirnatu » Vin Oct 10, 2008 10:51 pm

QUOTE (Marty)Tinind cont de faptul ca masina mi se pare cam joasa pentru o iarna romaneasca iar oferta de gume de iarna pentru dimensiunile mele (195/50 R16) e destul de saraca, am decis sa trec la 195/55 R16. Cu ocazia asta am gasit un set de Nokian WR G2, indice de greutate 91 (recomandat e 84), indice de viteza H (190 km/h), "la numai pretul de" 312.6 lei/bucata.
Voi ce ati facut iernile trecute, ce solutii ati ales si cum vi s-a parut comportamentul masinii prin zapada? In principiu ma intereseaza reactii ale posesorilor de Lancer 2.0, dar topicul este deschis tuturor posesorilor de Lancer Clasic.

P.S.: Daca doriti sa va schimbati dimensiunile rotilor sau doar al anvelopelor si nu sunteti siguri de efectele schimbarii, accesati cu incredere acest calculator de roti: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

salutare,
eu iarna trecuta am mers f bine cu Dunlop winter sport M3 195/55/16 ....m-a prins zapada cu cele de vara si pentru ca n-am reusit sa gasesc 195/50/16 in timp util, le-am luat pe alea. daca esti fan liniute se simte o mica diferenta la plecare de pe loc(f mica) oricum, indata ce le-am schimbat n-am mai folosit lopata sa ies din parcare...
concluzia: nu s-a intimplat nimic rau. indata ce se raceste suficient le pun pe jante.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Oct 10, 2008 11:34 pm

eu optez pentru jante de tabla iarna; e destul de usor sa patinezi si sa te infigi cu janta intr-o bordura sau sa iei o groapa astupata de zapada; una e sa indrepti o janta de tabla si alta e sa o indrepti pe cea de aliaj

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Oct 11, 2008 8:09 am

Si unde gasesti jenti pentru Lancer Classic? Si cu cat?

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Sâm Oct 11, 2008 11:47 am

Draivare, vezi ca cei de la cauciucuridurect.ro, daca intri direct pe site-ul de afara( www.delti.com), iti dau posibilitatea sa-ti achizitionezi roti complete de iarna (cu jante de tabla, bineinteles).Jantele pentru lancer-ul tau se gasesc mai pe toate drumurile, incepind cu depozituldeanvelope.ro, anvelonet.ro si terminind cu dealerul Mitsu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori