Anvelope iarna, Lancer Clasic

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Noi 25, 2008 6:01 pm

QUOTE (driverx)Prais?Bai nasolule, mai fa inca o data-n viata ta ca mine si ia-ti Maloya Cresta 220.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Noi 25, 2008 9:56 pm

QUOTE (driverx)Prais?

Anvelopele nu sunt noi. M-au costat 50 RON/buc.
Eu circul mai mult prin oras si ma interesa in special o anvelopa care sa se comporte bine pe gheata/polei. Din reviewurile pe care le-am vazut par a fi OK. Daca ma duc o iarna sunt mai mult decat multumit.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Dec 02, 2008 10:01 pm

Dupa primii 500 km., constatari Nokian WR-G2:

- Tractiune uscat: buna da' cam au tendinta sa rupa aderenta repede la plecarea de pe loc;
- Frina uscat: buna, la fel ca mai sus;
- Manevrabilitate uscat: stabilitate excelenta-n curbe, chiar un pic mai rapide la raspuns cind tragi de volan scurt;

- Tractiune ud: buna;
- Frina ud: buna;
- Manevrabilitate ud: f. buna, sta bine pe curbe, fara sa subvireze violent;

- Tractiune zapada: IMPECABILA!!! (trebuie sa bagi talpa ca neamu' prost in acceleratie ca sa patineze)
- Frina zapada: IMPECABILA!!! (foarte greu intra ABS in functiune)
- Manevrabilitate zapada: IMPECABILA!!! (vara reusesc s-o fac sa supravireze numa' din frina si acceleratie, acu' n-am reusit)

- Nivel zgomot rulare (usca/ud/zapada): Ma nene, e o liniste la mine-n masina la 120 la ora, de-mi vine s-o iau pe gagica-mea la poceala, sa mai aud si io un urlet, ceva, o chestie acolo.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Joi Dec 04, 2008 3:51 pm

Ale mele Matador nordica:
Tractiune uscat (temperaturi foarte ridicate pt perioada asta - Oradea) rupe aderenta si la plecare de pe loc si in a doua
La franare si stabilitate nu sut probleme.
Pe ud merg excelent
Zapada - inca nu au vazut

Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Mar Dec 09, 2008 12:23 am

Goodyear Ultra Grip 7+...cred ca sunt unele dintre cele mai bune, daca nu chiar cele mai bune anvelope de iarna calitate / pret. Eu le-am luat la inceutul anului prin ianuarie cand erau zapezile destul de raspandite si prin Bucuresti. Comportament impecabil pe zapada - am iesit de prin nameti unde altii dadeau la lopata de zor. Pe asfalt o aderenta foarte buna nu stiu sa explic exact dar e o senzatie de gume moi care parca se muleaza pe asfalt. ABS-ul nu cred ca a intrat de 2-3 ori si au fost multe situatii in care am franat destul de brusc mai ales prin traficul cu tot felul de surprize de prin B.

Si o parere despre cei de la care le-am luat. E un service "hil serv" (au si site) - spre deosebire de aproape toti ceilalti la care am sunat au avut anvelopele pe stoc, m-am dus in aceeasi zi si le-am luat - ceilalti deh, nu cumva sa lucreze in pierdere sa-si faca stocuri, lasa ca romanu e prost si asteapta si o luna dupa niste cauciucuri. Pret in jur de 11-12 milioane, nu mai retin cifra exacta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori