Probleme Franare Lancer 1.6 An 2007

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Mie Noi 03, 2010 7:42 am

chiar daca e vechi subiectul, il aduc putin in actualitate.

clasicul meu acum vreo 10.000 de km (pe la 41.000) a inceput sa imi bage vibratii in volan la franari de pe la 120 la ora.
ii rectific discurile fata si fericit ii dau masina lu tata ca e in regula.
dupa vreo luna ajunge iar masina la mine si fac un drum de ungaria. surpriza, aceeasi problema la franarea de peste 100. zic bun...asta e, nu a tinut rectificarea si ii pun discuri noi.

ii trimit lu mosu discuri si placute noi (nipparts), merge la service, le monteaza, gaseste printre altele si piulitele la planetare foarte slabite, ii pune cauciucurile de iarna (cu tot cu echilibrare) si ieri ma duc sa imi iau masina de acasa pt un alt drum de ungaria.

si sa vezi minunatie....nu mai vibreaza la franari de la peste 100 (doar is discurile noi)...da vibreaza volanu ca nebunu in intervalul de franare 70-50 km/h.
din pacate azi va trebui sa plec la drum asa...ca nu am lata varianta, insa zilele urmatoare o duc la doctor sa vedem ce are....daca si-or da si aia seama.

ati mai patit careva asa?

Avatar utilizator
GcX
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 26, 2007 9:41 am

Mesaj de GcX » Mie Noi 03, 2010 8:19 am

e o problema generala lancer, si eu am aceeasi problema la franare la viteze de peste 100kmh, am pus mana pe discuri si nu par mancate. Astept sa fac 45000km (inca 3000) sa fac revizia si schimb atunci placutele.

Avatar utilizator
Vio63
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 5:11 pm

Mesaj de Vio63 » Mie Noi 03, 2010 7:20 pm

Este aceeasi problema la majoritatea dintre noi.Concluzia este una .MATERIALUL DISCURILOR ESTE DE CALITATE PROASTA.Si eu am aceasi problema,dar nu fac nimic.Doar merg mai incet .

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Noi 03, 2010 8:49 pm

Solutia la mine a fost simpla .. Schimbate discurile Niparts cu unele aftermarket . De ceva mii de km ( aproximativ 2500 cred ca sunt deja ) nu mai am nici o greata .. franeaza foarte bine si nu mai vibreaza deloc . Logic ca trebuie schimbate in acelasi timp si placutele .


Cauta sa cumperi discuri noi ( Zimmerman, ATE, Brembo ... stiu eu mai ce... ) si nu cred ca vei mai avea probleme .


Apropo .. monteaza-le intr-un service BUN .. nu neaparat la reprezentanta pentru ca "aia stiu despre mitsubishi nene" .


Toate cele bune!

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Vin Noi 05, 2010 7:28 am

ciudatenia la mine e ca apar vibratiile nu peste 100 km/h....ci in intervalul 70-50....

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Noi 05, 2010 7:41 am

acelasi lucru: discurile!
eu raman la pararea ca ceva le strica. eu sunt deja la al 3-lea set de discuri si al 2-lea de placute aftermarket.
am avut discuri Niparts, Zimmerman, acum Brembo, placute EBC, acum Textar si mai mult de 800km nu ma tin desi merg normal.
daca descoperi ceva, imparte informatia si cu noi.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Noi 05, 2010 8:02 am

Cum dracu reusiti ma? Am 40000km si inca nimic notabil desi pe anumite tipuri de asfalt parca se misca putin volanul stanga drepta, aproape insesizabil atunci cand franez. Probabil mi se duc si mie. Dar am trecut de 40 de mii totusi.

Ce faceti cu masinile alea?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Noi 05, 2010 8:46 am

dar tu cum dracu ai reusit sa-ti faci masina sa-si dea talpa singura? a mea are 50000 si nu a fost asa de naravasa pana acum(decat foarte rar iarna ca ramanea la relanti in 2000 ture si cand se incalzea)

iar acum sa-ti spun, lasand gluma la o parte, ca, pana la 40000km nici pentru mine nu a fost o problema grava, rezolvandu-se cu doua rectificari care au tinut destul timp; dupa 40k a inceput distractia.

mai aveti putintica rabdare stimabile!

Avatar utilizator
teanu21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 7:27 pm

Mesaj de teanu21 » Vin Noi 05, 2010 9:11 am

la masinile noastre sunt 2 mari probleme ca sa zic asa
1 si cea mai mare problema sunt discurile de frana
2 discul de ambreaj
eu unu am schimbat la discuri de frana asa fara numar:) dar si merg destul de agresivca sa zic asa

Avatar utilizator
giovani
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 19, 2010 11:42 am
Contact:

Mesaj de giovani » Mar Dec 14, 2010 10:34 am

Salut !

Chiar daca am mai povestit experienta mea cu discurile de frana de la Lancerul meu clasic, o s-o repet cu speranta ca ar putea fi folositoare unora; astfel, dupa doua rectificari (masina in garantie), service-ul a hotarat inlocuirea lor in garantie (aprox 33000 km), la insistentele (spumele) mele, dar cu condita sa achit placutele de frana - situatie pe care am acceptat-o.

Oricum, cred ca Legea Consumatorului, chiar si in tara noastra prevede ca defectarea aceluiasi produs (sau reper) de trei ori in perioada de garantie ar implica inlocuirea produsului - deci a masinii; poate stie cineva mai multe detalii ? un jurist ?

Problema cred ca este din cauza placutelor de frana "dure" care banuiesc ca supraincalzesc discurile si in plus, acestea nu au calitatea otelului ok. Eu spun ca este clar defect de fabricatie cunoscut, deoarece masina mea (la care tin f mult) a fost folosita putin in oras (15-20%), restul km-trilor fiind facuti afara. Zilnic folosec o Skoda Octavia 2 care chiar ar fi avut toate motivele sa-i falfaie mai multe seturi de discuri de frana pana acum (90 000 km), dar nu s-a intamplat asa; revenind la placutele de frana pot sa spun ca nu tin mai mult de 30 000 km- evident la Skoda, spre deosebire de cele originale Mitsu care am inteles ca depasesc 50-60 000 km durata de viata.

O zi buna !
.....si Va doresc SARBATORI FERICITE ! si DRUM BUN !

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 51 vizitatori