Accident Frontal - Dauna Totala ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
marcel.croasnai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 11, 2016 10:52 pm

Mesaj de marcel.croasnai » Mie Ian 27, 2016 1:11 pm

Salutare !
Revin cu noi detalii, si totodata va cer niste pareri.
Am vorbit azi cu cei de la asigurare, si mi-au spus ca mi se aloca 3000 lei pt dauna.
Mi s-a spus ca pot sa aleg un service acceptat de ei, sau sa iau banii si sa fac ce vreau cu ei.
Masina in niciun caz nu se poate repara cu 3000 lei. In cazul in care as alege sa mi-o repare un service si totusi costurile reparatiei se ridica la peste 3000 lei ce se intampla ? Trebuie sa suport eu cheltuielile ?
Sau daca aleg sa fie reparata in service trebuie sa mi-o repare ei integral, indiferent de cost ?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Ian 27, 2016 1:26 pm

Pai e ori ori...eu zic sa le spui ca suma e prea mica si sa-ti refaca calculul.

Daca aia 3000 inseamna 70% din cat au evaluat ei masina, nu au cum sa-ti impuna tot 3000 pt reparat, pt ca intra si manopera si tva pe cand in banii de regie proprie nu intra astea, deci factura pe care ar deconta-o service-ului ar fi de cel putin 3600 ron pt piese si separat de astia manopera.

Daca sasiul n-a fost afectat, eu as cere reparatia masinii. Dar daca masina e compromisa oricum mai bine negociezi la sange despagubirea si cauti sa-ti iei altceva.

Pune-te la punct cu legislatia ce se aplica in cazul tau ca sa nu te mai abureasca inspectorul de daune, interesul lui e sa-ti minimezeze plata.


Avatar utilizator
ThrustMaster
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 06, 2012 11:23 pm
Contact:

Mesaj de ThrustMaster » Joi Mai 05, 2016 9:23 am

Salut

Nu stiu ce ai mai rezolvat cu asigurarea dar in caz ca ti-a dat dauna totala si te lasa sa pastrezi epava sunt interesat de niste piese.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator