Lungime Joja De Ulei Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
enacu_10
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 9:06 am

Mesaj de enacu_10 » Lun Apr 06, 2015 4:19 pm

La un schim be ulei si mie imi intra in jur de 2.8 - 3.0 litri (cu tot cu volumul din filtru). Nu am cum sa masor acum joja... Cu prima ocazie revin cu masuratorile.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Lun Apr 06, 2015 5:23 pm

QUOTE (Adriancar @ Apr 6 2015, 10:43 AM) Buna ziua ,

Asa cum s-a explicat mai sus exista spatii, interstitii unde ramane ulei .Cantitatile indicate in manuale sunt cele transmise de producator si se refera la prima umplere cand motorul , cutia viteze sau puntea sunt alimentate prima data."Un proprietar cunoscator de mecanica " ar trebui sa stie ca ungerea in motoare se face si prin barbotare . Uleiul are aditivi antispumanti . Ungerea capului pistonului, a cuzinetilor se face sub presiune ! Nu trbuie sa nefacem griji pentru ungerea "cu bule de aer " cat timp sorbul pompei este in ulei .Mentionez ca joja are si indicatie de minim ,despre care nu faceti nicio referire .Volumul de ulei corespunzator diferentei dintre cele doua indicatii este chiar de un litru .As ficurios daca v-a fost facturata cantitatea de 3,3 [litri] de ulei ?!

O zi buna !

Buna ziua!
Sunt constient ca la revizie nu se scurge tot uleiul din motor, dar sa fim seriosi, mai mult de 150-200 ml de ulei nu raman in motor. Cel putin in cazul meu deoarece folosesc 0W30. Iar un proprietar cunoscator de mecanica stie ca fusta pistonului este lubrifiata sub presiune, la fel si boltul pistonului, respectiv axul cu came cu cuzineti cu tot, cuzinetii arborelui cotit.
Spui de nivelurile de minim si maxim de pe joja si cum intre ele ar fi ~1 litru de ulei diferenta. Esti constient ca iese o diferenta de 0.6 litri intre ce da manualul de service si cantitatea de ulei care a intrat la mine in motor, nu?! Daca ar fi sa ma iau dupa rationamentul tau, ramane cam mult ulei uzat in motor, de fapt 18.18% din totalul de 3.3 litri mentionati in manualul de service...

Barbotarea, ca metoda de ungere, este folosita in cutia de viteze unde nu exista pompa de ulei. Daca s-ar face ungerea prin barbotare, ar insemna ca arborele cotit sa "bata" in ulei, ceea ce nu cred ca isi doreste cineva nici macar la turatia de ralanti. Sa nu dam cu mecanica de gard.

De ce crezi ca nu e bine sa pui mai mult ulei decat specifica producatorul masinii? Iti raspund tot eu: mai mult ulei=presiune mai mare=>pierderi pe la simeringuri; mai mult ulei=arborele cotit poate barbota uleiul producandu-se bule de aer (spuma), iar cand uleiul este pompat cu bule si cu presiune, nu se mai formeaza pelicula de ulei continua=>uzura pieselor aflate in miscare=cuzineti, boltul pistonului, etc.

Manualul de service este facut pentru a sti mecanicii din reprezentante cum vrea Mitsubishi sa fie facuta revizia. Nu-mi spune povesti de prima umplere ca odata ce masina a iesit de pe poarta fabricii ea se indreapta catre revizii in reprezentante, unde mecanicii iti pun in motor cantitatea de ulei specificata in manualul de service.
Cu tot respectul, Adriancar, nu voiam lectii de mecanica ci informatii referitoare la cantitatea de ulei care intra efectiv in motor la posesorii de Lancer Classic cu motorizarea 1.6 (cod motor 4G18).

P.S.: Service-ul unde fac eu revizia e a unui prieten, consumabilele le aduc eu, el e cu manopera si face totul la indicatiile mele. Asa am ocazia sa stau si eu sub masina si sa mai verific diverse, din pasiune.

Cu tot respectul!

@enacu_10

Multumesc pentru informatii, iar daca nu e prea mare deranjul, as aprecia daca ai reveni cu dimensiunea la joja.

Avatar utilizator
enacu_10
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 9:06 am

Mesaj de enacu_10 » Joi Apr 09, 2015 7:37 pm

Astazi in sfarsit iesit cu masinuta mea la plimbare si am facut cateva poze. La mine are pana in plastic 435 mm, iar lungimea totala 464 mm.

Lungimea la masina mea 435 fata de valoarea ta 432,5mm .....
Fişiere ataşate
DSC_0346.JPG
DSC_0346.JPG (1.16 MiB) Vizualizat de 5470 ori
DSC_0345.JPG
DSC_0345.JPG (861.99 KiB) Vizualizat de 5469 ori

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Joi Apr 09, 2015 9:41 pm

QUOTE (enacu_10 @ Apr 9 2015, 07:37 PM) Astazi in sfarsit iesit cu masinuta mea la plimbare si am facut cateva poze. La mine are pana in plastic 435 mm, iar lungimea totala 464 mm.

Lungimea la masina mea 435 fata de valoarea ta 432,5mm .....

Multumesc pentru raspuns. Apreciez gestul!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori