Schimbare Ambreiaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
yonut_a
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 30, 2012 5:16 pm

Mesaj de yonut_a » Mie Iul 23, 2014 3:23 pm

Va salut.

Am un Lancer 1.5 din 2010 ~ 90.000 km

As vrea sa stiu din experienta voastra cam cati km tine ambreiajul ? Eu cred ca ar fi timpul sa il schimb, uneori simt un comportament ciudat, dar nu stiu daca e inca cazul la 90.000 Stilul de condus nu e deloc agresiv.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Mie Iul 23, 2014 8:43 pm

Ambreiajul nu tine un numar de kilometri fix. Depinde foarte mult de cum conduci - agresiv sau nu, depinde daca ai ticul de a sta cu piciorul deasupra pedalei de ambreiaj in timp ce rulezi fara a schimba treapta de viteza si, implicit, de a calca involuntar pedala de ambreiaj, etc.
Ca sa te lamuresti daca mai poti merge cu discul de ambreiaj de pe masina ta, ruleaza in treapta a 3-a la ~3500 rpm si calc-o la podea. Daca motorul se tureaza iar masina accelereaza, inseamna ca discul de ambreiaj inca e bun. Daca motorul se tureaza iar masina nu accelereaza, inseamna ca discul de ambreiaj patineaza => urmeaza inlocuirea lui sau a kit-ului de ambreiaj daca dispui de bani (disc de ambreiaj, placa de presiune, rulment de presiune).
Sper ca te-am lamurit.

Numai bine!

Avatar utilizator
yonut_a
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 30, 2012 5:16 pm

Mesaj de yonut_a » Joi Iul 24, 2014 10:34 am

Sunt constient ca difera de la sofer la sofer, dar sunt curios de la posesorii de Lancer cam la cati km au schimbat ambreiajul, ca la urma urmei nu facem toti liniute la semafor in fiecare zi sa rupem masina in doua.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mar Iul 29, 2014 9:56 pm

QUOTE (yonut_a @ Jul 24 2014, 10:34 AM) Sunt constient ca difera de la sofer la sofer, dar sunt curios de la posesorii de Lancer cam la cati km au schimbat ambreiajul, ca la urma urmei nu facem toti liniute la semafor in fiecare zi sa rupem masina in doua.
eu tocmai am implinit 100.000 cu al me u 1.5 din 2010 si merge ca in prima zi,sper sa-l tina Dumnezeu asa si in continuare.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mie Iul 30, 2014 8:52 pm

eu zilele astea fac 90 000 km si nu am probleme cu ambreiajul....merge bine in schimb m-au lasat amortizoarele pe fata:))))

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Joi Iul 31, 2014 10:10 am

Desi suntem offtopic, cu ce le vei inlocui, cu unele pe gaz, sau pe ulei? Eu am 82k km si pe la 100k(sau mai devreme daca e cazul) ma asteapta si pe mine inlocuirea lor. Eu voi opta pentru Kayaba pe gaz.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori