Probleme Lumini..instalatie Electrica

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
maryan_awy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:31 am

Mesaj de maryan_awy » Vin Feb 28, 2014 1:51 am

Salutare, am o problema destul de grava.(.Lancer clasic 1.6, 2008 )si nu gasesc deocamdata solutia. de la un timp am probleme cu blocul de lumini zic eu.. se stinge bordul complet , dar functioneaza tot in el , deci, doar luminitile rosii de noapte, si stopul stg spate...care merge doar pe frana.. sau ...ramane aprinsa semnalizarea pe dreapta..ramane galb aprins nu intermitent, si becurile de pozitie din faruri..chiar daca opresc luminile ele raman aprinse..trebuie sa i iau borna..sau stopul stg despre care am vorbit...ramane el aprins complet cand sting toate luminile...si opresc totul... f ciudat nu? am verific sigurantele si releele..dar nu cred k am gasit releele toate..am schimbat blocul de lumini si face la fel..identic nici o schimbare..probabil...vreun releu ..sau ceva vreo masa..care face figuri..doar ca as vrea sa stiu unde gasesc exact releele care se ocupa de functiile astea..farurile se aprind...doar stopu pe stg ramane stins , ala pe dreapta merge..pe frana merg toate...si ceasurile in bord tt bezna...la inceput isi mai revenea ..sau se schimba pe treaba cu semnalizarea..acum de vreo 2 sapt a ramas doar asta cu bordu si stopu pe stg...s nu s au mai aprins... va multumesv anticipat pentru vreun sfat sau ajutor.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Feb 28, 2014 9:20 am

Pai prima data m-as duce la stopul ala care nu merge si i-as verifica masa.

In rest, scrie si tu normal, corect, fara puncte de suspensie peste tot, cu un rand liber intre paragrafe si poate se vor obosi mai multi sa citeasca si sa-si dea cu parerea.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Dum Mar 02, 2014 4:20 pm

Ai aici pozitia releelor (relee) si cea a sigurantelor din compartimentul motor (engine bay fuses). Sper sa-ti fie de folos. Daca rezolvi problema, sa spui care au fost cauzele si cum s-a rezolvat.
Fişiere ataşate
enginebayfuses.jpg
enginebayfuses.jpg (35.86 KiB) Vizualizat de 6024 ori
Relee.jpg
Relee.jpg (234.52 KiB) Vizualizat de 6025 ori

Avatar utilizator
pytu_mon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 05, 2010 2:02 am
Contact:

Mesaj de pytu_mon » Sâm Mar 15, 2014 7:48 am

Salut
S-au executat operatiuni de tinichigerie asupra masinii?
Daca da, iar problema coincide cu perioada respectiva, verifica zona in care s-a lucrat. Daca prin zona respectiva trec circuite electrice.
Bafta.

Avatar utilizator
maryan_awy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:31 am

Mesaj de maryan_awy » Mie Oct 29, 2014 10:10 pm

da...pana la urma asta a fost, a fost lovita in partea stanga fata, si meseriasii de la mitsubishi au pus totul la loc chiar si firele taiate, acestea au ajuns pe madina sa faca masa, erau multe intrerupte, si cand mai intervenea si apa facea si mai rau...abia acum am rezolvat problema complet, am un amic pasionat de japoneze care si a batut capul, schimband pe rand calculator de comfort, relee, sigurante, etc...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori