De Ce Cumperi O Masina Daca N-ai Bani Sa O Intretii?

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
pytu_mon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 05, 2010 2:02 am
Contact:

Mesaj de pytu_mon » Sâm Aug 06, 2011 3:13 am

Pentru mine este prima masina noua, deci pana acum (2008 cand a fost achizitionata) nu am siut ce inseamna garantie revizie la service autorizat, dar experienta a fost una neplacuta si m-a facut sa imi schimb parerea radical.
Intradevar m-am interesat de costurile de intretinere si nu mi s-au parut foarte exgerate, dar cum spunea cineva mai sus si ei trebuie sa traiasca dar intr-un mod cinstit nu prin a fura clientii, exemplul meu: prima revizie (11000km-1an) 800ron ce a inclus, conform facturii, 4l ulei (restul de 1l nu la-am mai vazut, in plus am foarte mari dubii si daca a fost schimbat), filtre (de asemenea in ceea ce priveste schimatul filtrului de benzina sunt 100% sigur ca nu a fost schimbat) deci parere personala daca nu merg la service pentru revizii nu inseamna ca nu imi permit sa o intretin.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Aug 19, 2011 1:26 pm

Stimabile, iti garantez ca NU ti-au schimbat filtrul de benzina! Ti-au schimbat filtrul de aer, filtrul de habitaclu si filtrul de ulei. Filtrul de benzina singur costa 250 de EURO la dealer sau 200 de RON aftermarket. In ceea ce priveste filtrele schimbate, cel mai haios e ca la Classicul de 2.0i, filtrul de aer costa putin peste 50 de euro, la 1.6i costa putin peste 100 de roni. La filtrul de habitaclu, la 2.0i costa putin peste 100 de lei, la 1.6i costa putin peste 50 de euro. Unde mai pui ca sunt interschimbabile intre masini. Asa ca pui matale frumos mina si-ti cumperi filtrul de aer de 1.6 si filtrul de polen de 2.0 si iesi mai ieftin.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Sâm Aug 20, 2011 11:07 am

@pytu mon - Pe viitor... cu 3litri de ulei nivelul pe joja la schimb(cu tot cu filtru schimbat) se duce cativa mm peste maxim. Nu e nevoie nici pe departe de 4 litri(trebuia sa ramana 1l intreg)... La fel, intervalele de schimb ale filtrelor sunt in cartea masinii. Filtrul de aer se schimba la 40,000km... Cel de habitaclu.. nu te poate nimeni obliga sa il schimbi la revizie(si sa platesti pret de minim 2,5 ori mai mare decat pe piata + manopera) ci poti leje sa il pui tu in 2 minute. Uleiul il aduci linistit pe al tau...Eu n-am luat din service la nici o revizie mai mult decat 1 bucata filtru ulei+ 1 garnitura metalica de etansare buson golire ulei. O singura data am facut prostia de a accepta, din comoditate, un schimb de filtru de habitaclu in service... pret, cum spuneam..coeficient 2,5 fata de pretul aceluias filtru pe piata. Cu filtrul de benzina te-au aburit complet... ala pe dupa 150,000km il schimbi, nu la 11,000. Cauta alt service.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Vin Oct 14, 2011 10:42 am

@Malakai
O usa o indrepti + vopsit cu 600 ron. 1400 ron e cu tot ce au taxat in plus cei de la service daca tot era facuta pe casco.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Oct 14, 2011 11:31 am

Uite cum arata cand am gasit-o tunata. Plus ca in josul portierei era zgariata doar ca nu se vede ca e murdara. Mi-o scotea careva la 600 ron?



N-as vrea sa dramatizez dar m-am intors fix la curu' gol de la mare, nu mai aveam niciun leu. Si nu as suporta sa stau cu masina baltata. Deci chiar de erau 600 Ron, nu-i aveam in secunda aia si n-as fi vrut sa ii imprumut. De-asta zic, CASCO s-a dovedit a fi util. Si sa plateasca, ca eu n-am intarziat o zi. Niciodata. Plus ca-s daune mai mari, ca avem numai bouri in tara asta. Atunci ce te faci, ca nu-ti convine sa scoti zecile de milioane sa o repari. Cu riscul de a ma repeta, CASCO e bun, la masinile noi.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Mie Oct 26, 2011 2:53 pm

Eu zic totusi sa intrebi la un service care se ocupa de tinichigerie cat ar costa sa o faci pe cash. Iti zic din experienta ca iesi cel putin cu 30% mai ieftin decat ce pun aia pe casco.
Casco da, se merita la masini noi, in primul an, sau daca stai in cartiere mai rau famate.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Joi Mar 22, 2012 8:42 am

Reaferitor la CASCO , eu cred ca sunt poate persoana cea mai indicata sa spun ca TREBUIE ! Traim in Romania , unde daca nu o lovesti tu in trafic pana la urma tot iti cade ceva din cer si ti-o face conserva ! Pana recent am avut Renault Megane , am avut CASCO , a expirat acum 3 luni pt ca plecam din tara , iar in urma cu o luna mi-a cazut zapada de pe bloc si mi-a facut masina praf . Nici nu se mai merita sa o repar dupa cum se vede din poza . Deci CASCO se merita in Romania , unde constructiile , drumurile si toate cele nu sunt facute conform normelor . Ca sa nu mai vb ca de-a lungul timpului pe CASCO s-au facut reparatii egale poate cu valoarea masinii . Am lovit-o eu cand avea 2 ani si a costat reparatia 7000 de euro , apoi acum 2 ani iar am derapat pe zapada si a mai fost inca 3000 de euro , ca am vrut sa refac orice zgarietura pana expira CASCO . Pe langa alte interventii , rezulta scurt 10 mii de euro pe care ar fi trebuit sa ii dau eu . Asta in conditiile in care masina a fost 14 000 de euro noua . Iar acum daca aveam inca CASCO , nu mai eram pieton , se judeca asigurarea cu vinovatul si nu mai pierdeam eu timp . E adevarat ca dai niste bani la CASCO , dar ii dai in timp , pe cand daca ai o belea ca a mea pierzi 5000 de euro dintr-o data pe care tre sa ii scoti din buzunar toti odata . Eu unul cand vine Lancerul ma opresc direct la asigurare , apoi mai vad pe unde ma plimb cu ea . In cazul meu , pt cei 20 mil pe care nu i-am dat sa reinoiesc polita , am o dauna totala de 5000 de euro , ca sa nu mai vb de banii pe care ii pierd cu judecata .
Fişiere ataşate
IMG_0007__8_.jpg
IMG_0007__8_.jpg (2.47 MiB) Vizualizat de 6735 ori
IMG_0006__6_.jpg
IMG_0006__6_.jpg (2.48 MiB) Vizualizat de 6722 ori

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Mar 22, 2012 11:46 am

Si 99% este vina desteptului care atunci cand a comandat tabla pt acoperis nu a mai dat 100-200 ron pt niste amarate de table care se numesc parazapezi si tin mormanele de zapada pe acoperis pana se topesc.
Incredibil !!!!
Sfatul meu este sa nu te opresti si sa ii chemi in instanta pe proprietarii imobilului. Si cel mai prost avocat iti va castiga acest proces...poate intr-un an, poate doi, dar il va castiga.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Joi Mar 22, 2012 12:42 pm

Asa este , s-au speriat pt ca la Lindab pretul accesoriilor e la fel de mare ca acoperisul in sine si nu au mai pus parazapezi . De fapt culmea este ca nu erau nici in proiect deci...e grav ! De judecat nu cred ca mai e cazul , m-au chemat sa ne intelegem la un spatiu comercial de 200 mp in Galati . Chair daca aveam CASCO , asiguratorul tot se judeca cu cei care au facut blocul . Oricum , daca era asa , masina era asigurata pt 5700 de euro , bani pe care nu prea mi-i dadea nimeni pe un Renault Megane din 2006 . chiar si ingrijit . Pana cand se elucideaza tot , eu astept cuminte Mitza mea cu motor de 1.8 . Mor de curiozitate sa vad cum merge , in Galati am putut testa doar motorul de 1.6 . De altfel sunt curios cum arata si pielea din Anglia , sa fac o comparatie cu cea care vine stock din Japonia . In Galati nu a mai venit nici una asa si nu au baietii ce sa imi arate ca exemplu . Pe modelul de 1.8 M/T Intense nu e disponibila pielea .

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Mar 22, 2012 9:04 pm

Si eu sunt tare curios cum arata pielea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori