De Ce Cumperi O Masina Daca N-ai Bani Sa O Intretii?

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mar 22, 2012 9:27 pm

Cu totii suntem curiosi cum va arata pielea.
Dar sa incercam sa nu amestecam discutiile in topicuri.

Multumesc!

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Joi Mar 22, 2012 10:47 pm

Pt Malakai : Cu siguranta ne vom intalni in trafic si o vei vedea pe viu ! Inca nu te-am zarit desi sunt atent la Mitze ! Probabil o scoti numai Duminica ! Pt mine si pielea e un element ce constituie un dubiu , subiect de remarca , pt ca se realizeaza la Bucuresti , chiar daca vine din Anglia ca si material ! Faptul ca se monteaza la Bucuresti , sa imi fie cu iertare , pt mine poate fi un minus la capitolul calitate ! Probabil ca voi fi abonat la retusuri in garantie , Doamne fereste ! Scuze daca am postat in topicul care nu trebuie , dar imi sta pe creier pana nu o vad ca se aseaza cum trebuie ! Defect profesional se cheama !

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Mar Sep 03, 2013 10:44 am

Am cunoscut familie in Danemarca , toti biciclisti pe sezonul "cald" iar cand era rece foloseau cele 2 masinutze de familie ...adica un fiat Panda 4x4 si un Corsa vechi de 10 ani.
Ma intrebam , oare nu au bani ??...
Mi-am dat singur raspuns dupa cateva saptamani de sedere, acolo oamenii isi cumpara masini strict dupa necesitatile curente. Daca au nevoie de un VOLVO XC60 il cumpara (e masina accesibila acolo) dar in general nu se arunca banii pe fiare ... .
In schimb cand vezi un seria 5 sau un ML ...sa fii sigur ca e Rus sau Roman

Ce sa-i faci , sunt cu mai mult de 40 de ani in fata noastra ...si noi cu mai mult de 50 de ani in spatele lor ...

In Olanda inca mai vezi Renault-uri 5 !!!! si Volvo 244 pe autostrazi , adica masini mai vechi de 20 de ani, .. ce amarati sunt aia

Insa la noi e un mod de viata sa ai masina de 30 000 euro si sa stai cu chirie sau si mai rau sa ai credit imobiliar pe ...30 de ani, acest fapt este din ce in ce mai actual. In Romania iti iei nevasta (adica ea te alege) in functie de cati cai putere ai..., acest lucru mi-aduce aminte de un reportaj de pe Discovery Chanel , undeva in Mozambic fetele isi aleg viitorul sot in functie de cate degete ridicate , acestea reprezentand numarul de vaci in proprietate
Tot in Romania se cumpara masini ce nu pot fi conduse(pilotate) din lipsa infrastructurii, de ce sa-ti iei A6 de 300 cai cand nu exista drum pentru ea ???!
Cu ceva timp in urma am vazut un Lexus vacut praf de un cal ... calul statea pe loc unde nu trebuia

In alta ordine de idei Romania nu este tara in care sa-ti cumperi masina mai scumpa de 12-16 000 euro , decat daca esti "jucator" .
Costurile sunt duble pt ca reviziile se fac la jumatatea perioadei normale , mult praf, combustibili indoielnici, mana de lucru slab calificata , lipsa parcarilor, conditii de trafic riscante.

Ca vorbeam de combustibili mi-aduc aminte de o veche Dacia 1410 adusa de mine in 1992 din Ungaria. Cu benzina de acolo am mers frumos cu 140 km/ora , am trecut granita iar dupa circa 150 km am alimentat din nou.... in continuare nu am mai "prins" mai mult de 110/ora niciodata !!

Ideea e ca intotdeauna trebuie sa iei in calcul cine esti cu adevarat sa-ti permiti o masina scumpa, masinile de generatie recenta necesita revizii regulate si personal de inalta calificare, toate astea se traduc prin costuri mari.
Daca ai bani de BMW atunci cumpara un Ford ...cu siguranta ai sa te bucuri de el

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Sep 03, 2013 11:53 am

Hmmm, da-mi voie sa ma indoiesc ca XC60 e masina accesibila acolo. La ce taxe au ei, crede-ma ca ar costa cam cat un ML la noi
Mai intereseaza-te.
In Danemarca preturile sunt foarte mari chiar si sh din cauza acelei taxe. Masini vechi de 15 ani si cu 3-400.000 km care merg foarte bine sunt ceva la ordinea zilei. Asta pentru ca ei chiar au grija de intretinere. La noi, cum a trecut masina de 100-150.000 km gata si cu intretinerea corecta. Incepe perioada "lasa ca merge si asa!".


LE. La un al doilea calcul cred ca de banii de un XC60 iei cam doua touareg-uri la noi (d-alea la promotie, e drept).

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Mar Sep 03, 2013 8:18 pm

Ma refeream la faptul ca ratele la acea masina sunt accesibile pentru ei.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Lun Oct 06, 2014 7:31 am

Andrei : in Olanda e plin de masini vechi pt ca aveau ei o lege prin care masinile mai vechi de 25 ani erau considerate oldtimer si nu plateau taxe asa mari sau deloc . Nu are legatura cu faptul ca au bani sau nu , si-ar permite una mai scumpa sau nu , este vorba pur si simplu de educatie si de valorile / prioritatile care le au ei in viata , acestea fiind diferite fata de ale noastre ( comunistii sau ex-comunistii ) . La noi aproape toti simt nevoia sa iasa in evidenta , dovada masinile mai scumpe decat casa , hainele scumpe luate cu banii economisiti din alta parte , etc etc

Avatar utilizator
claudiudan86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2014 9:45 am

Mesaj de claudiudan86 » Mie Oct 08, 2014 10:09 am

Dar daca iti schimbi singurel uleiul si filtrele se pune? ....Ideea e ca ma pricep la asa ceva si nu vad o problema in a face asta. Chiar azi am schimbat filtrul de aer si polen in 10 min. Si nu ma intelege gresit. Imi permit sa platesc revizia dar prefer sa fac altceva cu banutii aia economisiti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori