De Ce Cumperi O Masina Daca N-ai Bani Sa O Intretii?

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Mai 07, 2010 1:07 pm

In ultima vreme, tot observ niste posturi cam aberante. Exemple gasiti pe aici destule. Ideea generala ar fi ca este foarte scumpa intretinerea.

Nu contrazic ca nu e scumpa, insa cred ca totusi se cam exagereaza. Cand cumperi o masina afli si cat costa intretinerea, macar aproximativ. Nu spun ca dealerii sunt case de binefacere si ca nu au un profit suficient de bun (altfel n-ar fi pe piata) insa vad ca deja unii exagereaza.

Sa ne intelegem dinainte: nu-s vreun magnat, nu intorc banii cu lopata. Ma intereseaza pe ce cheltui banii.
Insa nu-mi vine sa cred cand observ ca majoritatea se plang ca preturile sunt prea mari. OK, de acord, poate ca marja de profit a service-urilor de reprezentanta este mare, au chirii de platit, multi angajati, costuri diverse. Insa nu te opreste nimeni sa intrebi cat costa reviziile sau reparatiile la masina pe care o cumperi.
De ce cumperi o masina, daca facand niste calcule macar estimative, observi ca preturile de revizii sunt prea mari pentru bugetul tau? De ce nu-ti iei alta masina la care vezi ca acele costuri sunt suportabile?

Pentru ca suntem toti romani si vrem sa ne dam mari cu masinile care le avem. Astept contrazicerile daca aveti motive bine intemeiate. Si lasa-ti-ma cu site-ul ala de revizii care am demonstrat chiar azi intr-un post ce anume calculeaza si ca este doar un cost orientativ. Nu cred ca ti-ai luat masina uitandu-te doar pe site-ul ala si pacalindu-te ca ala o sa fie costul de revizie...

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Mai 07, 2010 1:13 pm

Uimitor ....dar ma vad nevoit sa iti dau dreptate Apple. Ne place sa ne plangem, astia suntem noi ca natie.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Mai 07, 2010 1:19 pm

Mie mi-a placut atat de tare masina cand am luat-o ca nu m-au interesat atat de mult preturile de revizie. Am intrebat cam cat costa, mi s-a raspuns ca aprox 700 ron, iar cand am avut de facut revizii erau defapt 1000.
Totusi asta nu m-a facut sa nu imi mai placa masina. Daca mi se pare ca la dealer unele preturi sunt cam mari, aleg sa imi iau acele piese din alta parte. De ex. placute de frana si discuri se gasesc mai ieftine si mai bune la EBC.
In poporul nostru e foarte dezvoltat simtul nemultumirii Oricum ar fi ni se pare ca cineva incearca sa ne fure si sa ne traga teapa. Un pic mai multa relaxare nu ar strica.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Vin Mai 07, 2010 1:23 pm

pentru ca in momentul in care cumparam masina, ne-o imaginam ba cu 40km/h in centru ba cu masina plina de fete (pt baieti) ba mergand cu 200/ h. nu vedem posibilele consecinte (cand se strica ceva), mai simplu, nu avem o viziune per ansamblu. de aceea avem atatia cu x-uri sau q etc, stau la bloc si sunt constienti de faptul ca mai au cativa ani in care li se poate scula deci hai sa profitam acum...ce conteaza ca stau in garsoniera confort 2 la mama dracului...coorva de pe strada vede masina nu casa iar atunci cand se strica, "uite hotii se preturi au"..pai nu stiai mah in m.. tai ca nu ai bani nici de benzina evo?!!!

imi scuzati limbajul, ma afecteaza base!

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Mai 07, 2010 1:43 pm

Intotdeauna am mers pe idea: Vrei cal frumos ? da-i si de mancare. Aici intra mai multe aspecte. Daca apucam sa ne fofilam de la schimbat filtre, ulei si consumabile nu cred ca facem prea mare economie. Dar sunt sigur ca daunam masinii foarte mult. Pentru alte chestii exista CASCO.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Mai 07, 2010 7:45 pm

Hai sa raspund la intrebari intai :

1-m-au interesat costurile de intretinere.Tot ce am aflat inainte sa iau masina am aflat de aici de pe forum inclusiv costuri de intretinere.Am stiut ca se duc repede placutele,discurile,ca e vopseaua proasta,motor zgomotos,etc.Cu toate astea,dupa ce mi s-a pus pata,in 3 saptamani aveam masina,cu tot cu inchis leasing la cea pe care o aveam deja.

2-am intrebat si la dealer despre costuri,raspunsurile au fost destul de aproape de realitate,intre 8-12 milioane,dar,repet,deja stiam costurile.

Cand observ insa pe forum urlete cum ca cutare dealer e escroc,ca te-a ars la placute sau ca ti-a casat banii,nu pot sa nu-mi aduc aminte cu regret ca romanul,in calitate de client,e cea mai spurcata specie de om,sper sa nu se lezeze nimeni.

Lucrez cu clientii,imi place sa prestez servicii de calitate si oamenii sa fie foarte multumiti.De multe ori insa nu ai cu cine.De fiecare data o sa-ti urle in cap pentru orice nimic,niciodata insa nu o sa primesti un mail sau un telefon de multumire,sau macar o vorba buna.Intotdeauna cand am fost multumit de un serviciu,am spus multumesc,e moca,nu costa nimic,am facut o recomandare si am lasat loc de buna ziua.De multe ori conteaza imens.Nu neg,exista si exceptii.

Sunt multi carora le place sa se rupa in basini si ei nu au bani sa treaca strada,din pacate,exact cum spune Balishaq conduc audi si stau in garsoniere la periferie.Simtim nevoia sa epatam,din pacate.....Am cunostiinte care platesc lunar la masinile lor peste jumatate din salariul lunar si au masini smechere.......cand e vorba de platit asigurarile,rovinieta,reviziile si eventual niste gume de iarna incep sa se planga.....a,normal,stau toti cu chirie.Le place sa iasa o data pe luna in club,sa aiba haine scumpe si apoi nu au dupa ce sa bea apa dar le pute sa conduca un Logan.Cine,eu ? Logan ? A....nuuuu,pai ce aia e masina ???? Hai sa-mi iau seat leon nou cu motor de 1.4,super masina.....

Asta e trista realitate !

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Vin Mai 07, 2010 8:44 pm

de aia mi-am luat Carisma..pt ca m-am interesat

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Mai 08, 2010 12:17 am

Hai si cu alte optiuni in afara de logan cu , costuri "acceptabile" de intretinere .
Iar o dam dupa visin ?

"Am vrut sa-mi iau un SLR , dar cand am vazut ( mamaaa !! ) cat costa schimbul de ulei , am optat pentru sandero .. "

Hai sa fim seriosi

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Sâm Mai 08, 2010 7:10 am

cred ca Logan a fost doar un exemplu.din punctul meu de vedere sunt mult mai multi care isi iau seria3, audi, passat, de cele mai multe ori rulate, si nu au bani sa le intretina...si nu ma refer doar la revizii ci si la momentele in care mai pica una-alta.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Sâm Mai 08, 2010 10:11 am

Caz concret anul trecut :

Eu stau intr-un bloc de garsoniere ...asta mi-am permis acum vreo 6-7 ani asta mi-am luat...cobor in fata blocului si langa mine trona o frumusete de "septar" cu numere de "nemtia". Pe capota o multime de cutiute ....
Imi salut vecinul(fericitul proprietar de "septar") ...admir masina....il felicit....da nu intelegeam ce cauta el asa disperat prin masina/motor.....

Raspunsul mi s-a parut fenomenal: NU STIU UNDE SE PUNE FILTRUL DE POLEN !!!!!

In acel moment n-am mai rezistat si am inceput sa defac cutiutele de pe capota: filtru aer/polen/motorina/ulei......

I-am recomandat zambind sa se duca pana la service ca are mari sanse ca cei de acolo sa stie ...omul s-a uitat socat si idignat la mine si m-a intrebat "tu stii cat costa la bmw revizia?".

Imaginati-va ca toata viata nu o sa uit ca a existat un cretin care 3 ZILE si-a facut singur revizia la masina in fata blocului.....si acum imi vine sa rad cand dau nas in nas cu el...
Si ca el sunt multi !!!!!!!!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori