De Ce Cumperi O Masina Daca N-ai Bani Sa O Intretii?

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Mai 11, 2010 9:28 am

din cate am inteles de la un amic care a auzit de la un alt amic care lucreaza "nu stiu unde", dar are informatii din domeniu, statul roman ar vrea ca incepand din 2011, fiecare importator sa aiba o lista de service-uri agreate din care-ti poti alege la care sa ai garantia cand iti cumperi masina. nu ti se va mai baga pe gat service-ul lor; asta ma face sa cred, ca, cel putin teoretic, va exista o mai mare grija in felul in care trateaza clientul, iar concurenta va creste calitatea serviciilor si implicit, catusi de putin, scaderea preturilor.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Mai 11, 2010 11:10 am

QUOTE (adictoma @ May 11 2010, 09:28 AM) din cate am inteles de la un amic care a auzit de la un alt amic care lucreaza "nu stiu unde", dar are informatii din domeniu, statul roman ar vrea ca incepand din 2011, fiecare importator sa aiba o lista de service-uri agreate din care-ti poti alege la care sa ai garantia cand iti cumperi masina. nu ti se va mai baga pe gat service-ul lor; asta ma face sa cred, ca, cel putin teoretic, va exista o mai mare grija in felul in care trateaza clientul, iar concurenta va creste calitatea serviciilor si implicit, catusi de putin, scaderea preturilor.

nu e nimic diferit in ceea ce spui de situatia actuala. Exista o lista de service-uri agreate, care n-au nicio legatura cu MCar. Nu te opreste nimeni sa te duci la MIT, RMB, etc. In tara sunt foarte multe care nu-s afiliate MCar.
Eu ma duc la MCar Metalurgiei de vreun an jumate, pentru ca m-am inteles foarte bine cu oamenii de acolo. Orice operatiune pe perioada garantiei se face in centrele autorizate Mitsubishi. MCar Distribution e unul dintre ele, si e pe aceeasi pozitie cu restul de centre autorizate. Sunt oameni care s-au dus la Tiriac Auto Service in Otopeni, altii care s-au dus la Mit. Altii care au luat masinile de la Mit si se duc la MCar....

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Mai 11, 2010 11:16 am

de ce se cheama toate cu Mit.....? pentru ca au legatura cu Mitsubishi. dar daca vreau la Radacini, sau Meridian sau la orice alt service care nu are nicio treaba cu vanzarea de masini?

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Mai 11, 2010 11:27 am

pai ce legatura au Meridian sau Radacini? Pe oamenii aia nu i-a interesat vreodata sa isi ia autorizatie pentru Mitsubishi. Doar nu te astepti ca un producator sa lase un service care n-a fost specializat si nu vrea sa se specializeze in Mitsubishi sa desfasoare operatiuni de service in garantie pentru marca respectiva.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Mai 11, 2010 12:08 pm

pai nu i-a interesat ca nu au prea avut voie sa se duca peste un importator. dar daca vor avea posibilitatea, crezi ca nu vor incerca sa puna mana pe mai multi clienti?
ti se pare ca service-urile de marca sunt asa specializate pe marca pe care o reprezinta? singurul avantaj mi se pare timpul de livrare al pieselor; nici macar calitatea si originalitatea lor nu mai prezinta incredere; nici macar training-urile pe care la fac astia la mitsubishi nu mi se par utile daca nu stie sa-mi povesteasca principiul de functionare a casetei de directie.
eu unul daca as avea service, si as avea posibilitatea, as face pe dracu'n patru sa am autorizatie de la mai multe marci.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Mai 11, 2010 1:58 pm

Dar exista service-uri multimarca, cred ca si pe la noi, nu stiu daca au si Mitsubishi printre marci. In tarile mai dezvoltate ( ce-mi place sa zic asta ) exista astfel de service-uri. Se pot deschide mai multe si in RO dar nu sta nimeni sa plateasca licenta de la Mitsu, Ford,Seat si Renault de exemplu ca sa poata sa le faca pe toate.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Mai 11, 2010 2:37 pm

QUOTE as face pe dracu'n patru sa am autorizatie de la mai multe marci
dracu asta in patru e foarte simplu.....BANI. tre sa cheltui bani. sa cumperi scule specifice pentru fiecare producator, sa ai piese de schimb pe stoc (si stocul nu prea il dictezi tu sa iti iei 30 de bujii si gata), sa iti iei soft sa poti diagnostica fiecare marca, sa trimiti oamenii la specializare pe probleme specifice marcii, etc.
si dupa aia....o sa ai pretul mare la manopera. si o sa te injure lumea pe forumuri si o sa faca topicuri cu preturile de la diverse serviceuri, iar tu o sa fii la negative, ca esti scump. tot la nea gica e mai ieftin.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Mai 11, 2010 2:45 pm

ai pus punctul pe "i". dar totusi, in cazul acela vei putea alege raul cel mai mic; sau cel mai destept prost. o sa ai de unde sa alegi.
eu tot sper ca o sa fie mai bine.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Mai 11, 2010 2:50 pm

QUOTE (adictoma @ May 11 2010, 11:16 AM) de ce se cheama toate cu Mit.....? pentru ca au legatura cu Mitsubishi. dar daca vreau la Radacini, sau Meridian sau la orice alt service care nu are nicio treaba cu vanzarea de masini?

RMB Inter-Auto. Este dilarul autorizat din Cluj-Napoca. Si mai e autorizat si pentru multe alte conserve.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Mai 11, 2010 2:59 pm

cnu e problema ca nu ar fi service-ul autorizat de mai multe marci, ci ca acum importatorul iti da garantia la un singur lant de service-uri, care vrea el - ceea ce sper si este posibil sa se intample, este ca eu ca si client sa-mi aleg singur service-ul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator