De Ce Cumperi O Masina Daca N-ai Bani Sa O Intretii?

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Mai 12, 2010 2:45 pm

iata ca se poate si in Romania; asta daca nu suntem carcotasi si presupunem ca s-a masluit sondajul ))

http://www.promotor.ro/noutati-auto-aut ... si-6113008

am atasat si costul estimativ al reviziilor la corolla. oare sunt conforme cu realitatea?

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Mai 12, 2010 3:01 pm

ce sa fie conform cu realitatea? nu este absolut deloc, garantat. Uita-te in tabel sa vezi ca la corolla 1.4 filtrul de aer e 100 RON cu tva, filtrul de polen este 218 RON, nu pun in calcul si filtrul de combustibil. Ei dau revizia ca fiind 430. Vrei sa-mi spui ca un ulei bun de diesel si cu filtrul de ulei nu costa decat 110 RON? Sub 40 RON litrul de ulei 5W30 nu vei gasi vreodata si vorbim de ulei middle class. Deci si astea sunt din gama orientative.... si chiar departe de realitate... Filtrul de combustibil trebuie schimbat la fiecare revizie la D-4D, deci n-au cum sa fie alea preturile... Plus chiar si la 30.000 km daca schimbi placutele, preturile sunt la fel ca la lancer.

Dupa preturile din stanga revizia de 15.000 km, adaugand si uleiul esste vreo 626 RON + ulei si filtru de ulei. Adica ajungi pe la minim 800 RON pentru 1.4 D-4D Corolla.

Sau poate la Corolla 1.4 D-4D nu se schimba uleiul asa des

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Mai 12, 2010 3:16 pm

Am un coleg de birou exact cu corolla 1.4 D-4D,2007.
Si-a facut recent revizia de 30000,l-am intrebat acum 5 min cat l-a costat.Raspunsul : 1185 RON.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Mai 12, 2010 3:18 pm

ma gandeam eu. preturile de mai sus sunt descarcate de pe site toyota.
oricum ei fac la 15000km

Avatar utilizator
ClaudiuS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 21, 2008 11:34 am

Mesaj de ClaudiuS » Mar Mai 25, 2010 10:13 am

Raspuns la titlul topicului: snobism.

Off topic: referitor la cei care si-au luat mitsubishi noi, acestia au avut de suferit de pe urma monopolului M Car Trading: intretinerea a constat in preturi umflate la revizii si ridicari din umeri la probleme tehnice. Poate ca unora dintre acesti clienti, printre care ma numar si eu, nu le place sa fie furati si ne cerem scuze lui apple pentru posturile noastre aberante.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Mai 27, 2010 5:38 pm

din cate stiu in Iasi Toyota si Honda cam au acelasi patron..iar posesorii acestor marci sunt fff incantati de service...si honda si toyota
si mai auzisem ca revizia la o honda civic ar fi in iasi mai putin decat dau eu la o mazda 2 la bucuresti...ca sa nu mai zic ce preturi aveau tester-ul [casa auto]
pe viitor...de imi voi schimba masina oricum spre o honda visez

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mai 28, 2010 8:30 am

" Comisia Europeană a dispus ca fabricanţii auto să nu mai ceară repararea modelelor doar ?n reţelele de service agreate, această prevedere ?ncălc?nd reglementările impuse de Consiliul Concurenţei. Comisia Europeană a mai descoperit că ?n ultimii ani cheltuielile cu reparaţiile autovehiculelor au crescut semnificativ, o cauză put?nd fi şi măsurile constructorilor de a ?şi proteja partenerii de afaceri prin limitarea concurenţei.

"Cred cu tărie că n oul cadru legislativ va aduce beneficii tangibile populaţiei prin reducerea cheltuielilor cu reparaţiile şi ?ntreţinerea , care au o pondere importantă ?n cheltuielile cerute de o maşină pe perioada duratei de folosinţă. Noul cadru legal va diminua, de asemenea, cheltuielile de distribuţie, ?nlătur?nd regulile restrictive", a declarat vicepreşedintele CE şi comisarul pentru Concurenţă, Joaquin Almunia, conform MEDIAFAX.

Totuşi, constructorii pot solicita ca reparaţiile acoperite de garanţie să fie făcute doar ?n service-urile agreate. Adică noua prevedere ?i va obliga pe constructori să ofere ori garanţie extinsă pentru c?t mai multe componente pentru a ?şi proteja reţelele de asistenţă şi ?ntreţinere, ori o să ne putem repara maşinile fără a avea restricţii ?n a alege service-ul. Aceste prevederi vor intra ?n vigoare din luna Iunie, dar se vor putea ?ntinde pe o perioadă de tranziţie de trei ani, pentru a permite unităţilor ?n cauză să se adapteze. "

http://www.promotor.ro/noutati-auto-aut ... te-6191251

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Mai 29, 2010 8:33 pm

O veste imbucuratoare!

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Mai 30, 2010 8:02 pm

titlul e "de ce cumperi o masina daca n-ai bani sa o intretii"

un raspuns simplu si logic,si care in ultima vreme e cauza pentru care ajungi la concluzia ca nu mai ai bani sa intretii masina...

probabil ca atunci cand si-au cumparat masina oamenii din respectiva cauza,aveau banii necesari pentru intretinerea ei,dar in urma inventiei asteia americane prin care vor sa ne demonstreze bogatii lumii ca suntem slugile lor si care se numeste "CRIZA FINANCIARA" , firma la care era omu,posesor de masina,a dat faliment,si l-a lasat in drum cu rate la masina,si sa se si descurce sa faca revizii si sa o intretina....va-ti pus vreodata problema asa?

si vine base cu bighidiu' de boc si spune da si ce daca 1 milion de oameni o sa moara chinuiti de rate si alte 2 milioane o sa moara de foame ca raman inca oameni in romania...si totusi te crezi pe drept conducatorul tarii....daca nu iti pasa de fiecare om in parte,fiecare sa aiba partea lui de zambet in viata asta asigurata de conducerea tarii atunci nu esti nici pe departe un conducator,ci un tiran,ar fi multe de spus,dar nu e locul,dar de aici pleaca de multe ori problema intretinerii masinii,pentru ca ti sa taiat partea ta de hrana care iti ramanea dupa ce plateai ratele si intretinerea masinii,sa te poti deplasa la munca sa iti continui viata armonios,si atunci normal ca iei din partea masinii sa completezi lipsa din stomacul tau...

spun toate astea pentru ca asta mi sa intamplat mie,am scoala de design vestimentar,urma sa imi iau diploma finala,sa fiu in drepturi,dar nu aveam bani destui,fiind foarte scump examenul final,si atunci cu resursele mici pe care le-am avut,am ridicat un atelier de design,si am incercat sa fac serii mici de haine....dar teapa mare a fost faptul ca sa dat mana libera second handurilor si uite asa oamenii nici macar nu mai stiu ce apare nou in domeniul vestimentar,in situatia in care 3 din 4 spatii comerciale sunt second hand nu ai cum sa dai drumul pe piata unui brand nou...si atunci am falimentat,si am ramas cu buza unflata si fara nici un leu,nici macar sa imi intretin carisma.... si ti-am raspuns la intrebarea,de ce mi-am luat masina daca nu am bani sa o intretin...am avut,dar sistemu ma fortat sa ii pierd...

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Lun Mai 31, 2010 2:23 am

Gresit, stiu oameni de ani de zile care au aceiasi situatie financiara, si tot au o masina de 10 ori mai scumpa ca a mea .... sau sa zic de 20-30 de ori, si cand e vorba de o zgarietura se duc la gigi din colt ca nu au bani de casco, sa fim seriosi, intradevar sunt si oameni care au avut si nu mai au, dar mai multi sunt cei care nu au avut si totusi au facut pasu de a cumpara o masina scumpa.
Eu gandesc asa, daca ai o masina luata in leasing, atunci acel leasing platit lunar nu trebuie sa depaseasca 20-30% din venitul tau lunar, tocmai ptr aceste situatii neplacute, hai sa zici si 50% din venit, dar daca masina mananca asa mult pe luna ... de unde bani ptr restu ? copil (daca e cazu) mancare, cheltuieli si sa mai si pui deoparte ptr zile negere ...
Deci ... sunt multi care vor sa se dea "barosani" dar nu gandesc bine situatia ... uitativa si la cei care se duc in cluburi/discoteci scumpe si beau 2 beri si un suc toata noaptea, dar ce pana lor, sau "distrat la club", aceiasi treaba si cu anumiti posesori de masini de "fitza".

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori