wempe07 vs regulament

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Avatar utilizator
wempe07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 01, 2009 8:20 am

Mesaj de wempe07 » Vin Iun 26, 2009 7:54 am

Eu nu va inteleg.
Daca tot vreti sa selectati membrii noi si mai ales ce posteaza de ce nu faceti forumul cu acces prin invitatie?
Dar daca tot l-ati lasat public acceptati ca aici mai intra si altii care nu sunt neaparat fani Mitsubishi.Pana la urma ce e rau ca vine unul si pune o reclama cu "gaina"?Poate ca e cineva de pe aici care are nevoie de gaina aluia.Asta daca tot ati infintat o rubrica "non auto".In felul asta poate ca ii faceti un serviciu unui membru.Felul asta de "hai sa o facem numai intre noi" imi aduce aminte de curtile regale din evul mediu unde aia se se casatoreau numai intre ei sa nu care cumva sa intre vreunu din afara "nobilimii".In felul asta ieseau din ei numai degenerati.
Eu inteleg ca mai intra pe forumuri tot felul de spameri care vand viagre sau cine stie ce retete de slabit si intind reclama aia pe toate topicurile dar pentru asta exista moderatori si ei pot face curatenie.
Pana la urma toate intrarile indiferent de scop cresc traficul pe forum.Daca traficul creste,creste si ratingul forumului.In felul asta cresc si incasarile din publicitate.Citeam pe undeva ca se face cheta pentru refacerea serverului.Nu ar mai fi nevoie.
Daca vreti sa invatati ceva priviti si in alte curti,de exemplu pe club Ford.O sa vedeti ca acolo lumea vinde si cumpara tot felul de chestii si nu se mai strofoaca nimeni de asta.Discutiile sunt libere(in limite de bun simt)si nici un moderator sau admin nu pune pumnul in gura membrilor incercand sa-i faca sa vorbeasca ce vor doar ei.Oamenii sunt relaxati.
Pacat,Mitsubishi ar fi meritat mai mult.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Iun 26, 2009 8:05 am

wempe07

Iti bati gura degeaba. Fiecare are dreptul sa faca ce vrea pana la urma. Aici ai sanse sa ramai intreg atata timp cat lauzi masina speciala, vinzi tuning shit pt masina speciala, lauzi masina speciala a altor useri. Daca te pune dracu sa vorbesti de probleme reale ai pus-o, intra in negare unii, daca vinzi gaini sau zici ca ai vazut cocalar cu Mitsubishi, iar ai pus-o, intra altii in negare, ca nu se cade asa ceva in asemenea club de masini speciale.

Mai sunt unii cu intentii bune, chiar daca nu vezi tu asta, dar nu realizeaza ca de fapt is conditionari peste conditionari fix degeaba. Unii si-au invatat lectiile de pe forumuri mai mari. Altii nu. Sau daca prin minune va mai creste forumul asta o sa realizeze si ei ca n-are rost sa controlezi tot sa faci 3284342348472342423 reguli si conditii.

Dar noah.....este dreptul lor. Este forumul lor. Nu? Daca nu ne place, ne luam rablele si mergem altundeva. Nu?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 26, 2009 8:53 am

Critica a fost dintotdeauna constructiva, insa uneori e usor sa vorbesti din exterior. Scopul unui regulament este sa fie cat de cat o aranjare a forumului care pana la urma este pentru membrii iar daca cineva considera ca regulamentul este tampit (sau anumite extrase din el), poate contribui la el, dedicand timp, cum fac si alti membrii pentru imbunatatirea lui prin chestii simple. Daca cineva considera ca o anumita regula este tampita, poate pune mana pe tastatura sa deschida un topic despre ceva din regulament care este absurb, construieste un poll si se trage la vot daca sa se scoata acea regula sau nu, argumentand si cum ar fi mai bine imbunatatita situatia (regula) respectiva. Aceasta am facuta si eu cu regula legata de quote la INTREG postul anterior. Insa stiti ce ar implica asta? Ca userii sa se implice putin in buna functionare a forumului si nu sa existe 50% din useri cu 0 posturi (sau eventual cu 1 post), useri care si-au creat cont din motive egosite (tipic romanesc) si anume pentru a cauta informatie cand il doare cineva. Dupa cum vedeti in semnatura mea, pe forum se mai si ofera ajutor, nu doar se cere. Numarul de posturi pe un forum nu inseamna doar numarul de offtopicuri sau de "mama, ce misto" ci mai inseamna si sa ai bunul simt/rabdarea de a ajuta pe cineva cand are o problema si stii ca poate tu cunosti rezolvarea...insa poate ti-e lene sa raspunzi, "ce pana mea, mie ce imi iese din asta?".

Iar regulile sunt facute pentru ca sa se posteze in locurile corecte si cat de cat corect (nimeni nu poate nega ca regulamentul nu poate suferi imbunatatiri) insa daca doresti sa gasesti o informatie usor, poate inveti si sa apreciezi munca moderatorilor care muncesc gratuit doar pentru ca informatia sa fie postata unde trebuie si cat de cat corect (gresesc si ei, sunt oameni). Ne-am invatat sa gasit totul de-a gata, insa poate din spate se editeaza/muta/sterge/uneste posturi (sau topicuri) mereu...

Deci rog frumos pe toti cei care considera ca regulamentul duce forumul pe o cale gresita sa puna mana pe tastatura si sa se implice daca doresc un forum frumos/calitativ si cum o mai fi, sa dezbatem ce e aiurea in forum, pana la urma, critica este constructiva, dar negarea e usoara, poate oferim si solutii, nu? Pentru aceasta exista aceasta categorie (Sugestii/Comentarii/Reguli), eventual sa mai dam si sugestii, nu doar sa criticam ca asa nu e bine, eventual continuam fraza si cu ceva de genul "...cred ca asa ar fi mai bine...".

M-am aprins, sunt de acord, insa mereu cand dam cu Google dupa o informatie, defapt nu cred ca gandim sa si apreciem sprijinul celui care a stat sa posteze o explicatie (nu mai zic de un tutorial) si suntem obisnuiti doar sa cerem (sa gasim). Aceasta se intampla de exemplu si cu cei care se cazeaza la diferite hoteluri/cumpara diferite produse si se bucura de review-urile gasite, insa cel care s-a obosit sa arunce si o parere cat mai obiectiva legat de aceasta este necunoscut si nimeni nu gandeste (ma refer in general la romani, pentru ca occidentalii lasa destule review-uri) sa lase si el un review cand trece pe undeva sau cand cumpara ceva. Nu, coaie, ca doar nu muncesc ca prostul sau timpul meu e prea important sa mai pierd vremea si cu asa ceva. Internetul (si informatia) s-a dezvoltat asa mult si datorita unor oameni (numerosi, dealtfel) care sunt altruisti si care "pierd timpul" sa impartaseasca si cu altii opiniile lor (sau ofera sfaturi) sau contribuie si ei (exemple sunt multiple).

Deci daca regulamentul/moderarea sau chiar forumul este asa tampit pe cat se plang unii, hai sa punem mana si sa il imbunatatim, sau altfel facem un forum www.cafeneamitsu.ro si scriem doar despre pasarele si altele si cand vor iesi masinile din garantie vedeti ca nu mai gasiti informatie cand se strica ceva, iar prietenul nostru, mecanicul de la service se bucura ca a mai gasit un fraier sa il stoarca de 50 de milioane pentru 3 piulite stranse mai tare decat trebuia si ii spune ca i-a schimbat aia, aia si aia....

Daca sunt atatea conditionari absurde, hai sa le discutam si sa vedem care sunt alea. Cine doreste, poate sa inceapa sa dezbata aceste conditionari si sa vedem ce scoatem sau introducem, pana la urma parerea unei singure persoane nu este sfanta si majoritatea voteaza.

Deci?...

Iar legat de masina, da, eu unul sunt mandru de masina mea (sper sa fiu in continuare ) care desi e o masina din categoria veche pe acest forum, mi-a adus satisfactii multiple si sper sa imi aduca in continuare la fel, in momentul in care altii isi completeaza freonul ecologic la 2 ani la masina lor cumparata in 2006/2007, schimba bucsarai deodata cu filtrele si merge pe drumuri mult mai bune decat mine, schimba turbina (eu nu am, ce-i drep ) odata cu distributia sau cine stie ce (ma refer la alte branduri) si a mea nu... Deci, da, deocamdata imi permit sa imi laud batrana asta de masina pentru ca eu sunt multumit de ea iar ce nu mi-a placut am scris la Jurnalul de Bord.

Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Vin Iun 26, 2009 10:41 am

Ce pot sa spun este ca sustin ideea administratorilor pentru simplu motiv ca traim in Rromania si educatia "care este" lasa de dorit

Avatar utilizator
wempe07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 01, 2009 8:20 am

Mesaj de wempe07 » Vin Iun 26, 2009 10:52 am

Ce legatura are educatia din Romania cu subiectul topicului?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 26, 2009 11:55 am

Regulamentul este facut pentru a corecta anumite reactii provenite din educatia unor persoane... (nu stiu sa ma exprim mai elegant, sper sa nu se simta nimeni ofensat , persoanele de fata se exclud).

PS> Eu tot astept acele sugestii, ca la criticat suntem toti buni.

Avatar utilizator
wempe07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 01, 2009 8:20 am

Mesaj de wempe07 » Vin Iun 26, 2009 12:10 pm

Daca te referi la mine,am dat sugestia.E inclusa in text.
Dar cel mai important,relaxati-va.Lasati oamenii sa se exprime liber.Am vazut referiri la lipsa de educatie dar nu am vazut injuraturi sau jigniri explicite si totusi o dati inainte cu lipsa de educatie.Abia asta devine o jignire.
Am observat ca oamenii sunt prietenosi,merg la tot felul de intalniri,vorbesc decent si cei mai multi sunt gata sa te ajute intr-un fel sau altul.Nu inteleg de unde atata incrancenare in a pune un hatis de articole in regulament care mai decare sa mai ingradeasca ceva.Vreti sa vedeti lipsa de educatie sau comportament degenerat? Intrati pe forumurile de politica si cu toate astea nu am vazut prea multi moderatori pe acolo care sa sara in sus din cauza asta.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 26, 2009 12:13 pm

QUOTE (wempe07 @ Jun 26 2009, 11:10 AM) Am vazut referiri la lipsa de educatie dar nu am vazut injuraturi sau jigniri explicite si totusi o dati inainte cu lipsa de educatie.

Nu le-ai vazut pentru ca sunt moderate....crezi sau nu. Ai ramane surprins...

Avatar utilizator
wempe07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 01, 2009 8:20 am

Mesaj de wempe07 » Vin Iun 26, 2009 12:19 pm

Foarte bine,bravo!
Inseamna ca moderatorii isi fac treaba.Dar fi cinstit si spune-mi,tu crezi ca pe aia care nu sunt educati ii opreste vreun articol din regulament sa isi exprime lipsa de educatie?
Ala vine si injura direct ,il doare pe el undeva de regulementul forumului.Timp in care regulamentul asta ii streseaza pe cei civilizati si bine intentionati care tin cont de el.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 26, 2009 12:25 pm

Ii opreste regulamentul, warn, suspend, ban insa daca ai ceva propuneri de regulament (poate nu stiu eu printre randuri), poate doresti sa fi mai concret. Multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori