the new lancer sport sedan TDI alis DID un nou model din grupul VAG sau solutia nemtzasca oferita

Discutii in contradictoriu. Pana la un anumit punct. Prin aceasta rubrica nu intrigam la discutii in contradictoriu, ci doar oferim un loc in care aceste dispute sa se desfasoare fara a perturba alte subiecte. A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Dec 17, 2008 12:48 pm

Ce devine ?
Asta e Combat Zone ? )

Am vazut cum arata Combat Zone pe alte forumuri...pe langa aberatii, paranoia, frustrari, uneori jigniri, mai sunt si discutii la obiect.
Asta e doar o discutie de clasa a IV-a care tinde sa nu aiba legatura cu volkswanceru' pus in discutie, respectiv cu tema topicului.
Daca recitesc topicurile de la inceput, constat ca discutiile de natura tehnica sunt ocolite, fiecare "ciuguleste" ce intelege...
din postul anterior si raspunde cum il taie capu'.
Si uite asa discutia aluneca si tot aluneca...atat putem!

Cocalar sau manelar...nu e neaparat unul cu lant la gat sau de culoare, nu toti isi permit lanturi, si categoria asta de oameni nu are nimic in comun decat cetatenia romana.
Primul lucru pe care il face cocalarul cand isi ia masina e sa o transforme in sorcova...
De asemenea constat ca gandirea de "patron roman" de chiosc nu a disparut si nici nu cred ca va dispare.

Insa primul lucru de apreciat...perspicacitatea ta Vibe e uimitoare.
Da-mi voie sa te felicit!
Nu ma asteptam la tine sa dai o asemenea perla!

Am vazut categoria...si in lancer si in evo x...pe strada.
Nu ma deranjeaza jignirile, chiar ma amuz si raspund in cosecinta!

Lav, nu-i mai da atata cu cititu' ca d-aia o sa ramai taliban toata viata. )

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 17, 2008 1:02 pm

Perla, neperla ... bine ca nu e diamant... in fine ... eu unul nu am vazut specimene in Lancer si nu zic ca nu ar fi, dar asa cum sunt rare persoanele culte si cu bun simt care-si cumpara Mercedes sau BMW asa sunt si ``cocalarii`` care-si iau Lancer sa zicem, problema e ca ``astia`` sunt 1 la 100... si cum tu generalizezi treaba inseamna ca despre aia 99 e vorba in discutiile tale. Cum tu constati tot felul de gandirii ale romanului o constat si eu pe aceea de ``bataie de joc``.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Dec 17, 2008 1:22 pm

Eu nu constat nimic...sunt constatari si realitati vechi, comentate pe forumuri de altii dinainte noastra.
Comentate in contradictoriu, bineinteles, sa nu crezi ca s-a ajuns la vr-un consens vreodata.
De asemenea unii s-au simtit jigniti, altii nu, samd.
E ceva normal.
Pe tema asta am comentat eu mai multe in topicul "Mi s-a luat..."...a se citi ce am scris acolo, mai multe nu am de zis.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 17, 2008 1:41 pm

Nici eu! Pas.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Dec 17, 2008 2:15 pm

Cristi....e de necontestat faptul ca fiecare are dreptul(sper ca si eu)sa isi dea cu parerea despre orice in functie de pregatirea sau informatiile pe care le detine.Am apreciat(chiar daca nu am facut-o neaparat in scris)expertiza ta,dar si a altora de aici,in domeniul auto in general.Dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa cred orbeste absolut tot ce spuneti aici si ca trebuie sa tin ciocul mic ca...deh...nu sunt fan..nu am cunostiinte...deci sunt prost.In fine...pana la urma e dreptul vostru sa va iluzionati ca avand sub fund un Lancer de strada va credeti intr-un Lancer Evolution numarul nu mai stiu care.Eleroanele,jantele,pragurile sau mai ales siglele Ralliart nu ridica masina la nivel de EVO.Probabil ca Lancerul e o masina mai buna si mai fiabila decat masinile frantuzesti,italienesti sau americane..ma rog,o parte din ele.Cam gafaie cand e vorbe de o comparatie cu masinile germane dar ma rog una peste alta nu e chiar ratusca cea urata.Cu toate astea...prieteni...sa fim seriosi...nu este EVO !!!Imi spuneti ca nush ce Lancer a castigat nush ce raliuri ca avea suprematie conform Wikipedia....ok...asa o fi...dar repet ..NU LANCERUL DE STRADA...Alea erau masini preparate special.
Alt subiect...cocalari,manelisti,aprozaristi.Am mai spus-o...nu o sa cred in ruptul capului ca Lancerul tdi a devenit fieful lor.Eu inteleg ca odata cu aparitia modelului 2008 au aparut ca detinatori si altii...veniti de la alte marci...atrasi in primul rand de aspectul noului model......si ca voi cei vechi si pasionati de brandul asta ati fi vrut sa stati in cercul vostru impartind iluzii despre istorie,traditie si mai stiu eu ce....unele nu chiar lipsite de fundamant.Dar..asta e ....cum spune americanul...shit happends...am aparut si noi care ..scuze...dar nu tremuram de nici un fel la chestiile de mai sus.....si culmea in loc sa ne posternam la picioarele voastre care au tot framantat sub talpile lor pedale de Lancere ....noi ce facem?...avem tupeul sa fim indiferenti la toate astea.V-ati gandit macar o clipa ca indiferenta noastra insemna si ca am mai vazut si alte masini la viata noastra?
Pe scurt...ok...schimbam idei...ne contrazicem....criticam mai mult sau mai putin exagerat masini,versiuni,motoare,dotari....nu e problema,nu se supara nimeni.In definitiv toate tin de pregatirea,impresia sau inclinatia fecaruia.
Dar cand in discutie intervine un subiect care tine de educatia fiecaruia nu mai putem fi atat de relaxati.Aici intram in alta falie si discutia incepe sa devina serioasa. Cand ii califici drept "cocalari" pe posesorii de Lancer TDI(desi este indeobste stiut ca aia prefera Mercedes sau mai nou BMW)ai probleme mari de educatie si acest lucru te descalifica total.Cum de altfel te descalifica si faptul ca imi pui in gura chestii pe care nu le-am spus.Reamintesc..am spus asa..."sper ca imi este permis sa fiu critic fata de o masina pe care am cumparat-o cu banii mei".Niciodata nu am zis ca au dreptul sa vorbeasca DOAR cei care isi cumpara o anumita masina.De asemenea descalificant este si faptul ca...in sprijinul afirmatiilor tale...amintesti despre o afirmatie de-a mea("nu si-a permis sa ia masina respectiva")asupra careia am revenit atunci imediat cerand scuze publice vis a vis de fraza respectiva.
Ok ramane in vigoare afirmatia cu "strugurii prea acrii" pe care nu o retrag si incep sa cred din ce in ce mai tare in ea.
Sper ca am dat suficiente motive de BAN in postul asta in asa fel incat sa aibe si LAV un craciun fericit.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Dec 17, 2008 2:44 pm

http://www.autobloggreen.com/2008/03/19 ... hi-lancer/

....si astia...tot cocalari sunt...?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Dec 17, 2008 3:37 pm

Thor....ai spus ca lancerul nu are istorie in raliuri...ai primit niste linkuri destul de clare pe care nu te-ai obosit sa le comentezi, ca de...ca erau prea evidente ca sa mai fie luate la misto...
Toate modelele au istoria lor, iar lancerul a facut istorie si in raliuri.
Exact, "Conform wikipedia"...probabil niste talibani si astia.

Nu a spus nimeni ca lancer e evo!!
Asta e tot ce ai inteles tu si continui cu placa asta la infinit.
Relaxeaza-te, nimeni nu crede ca lancer e evo.
Ca un model de lancer are mai multe de la evo, foarte adevarat, dar atat!

Cat despre raliuri...nici evo, nici lancer nu au participat in competitii echipate "de vanzare", ci preparate special.
Stim cu totii asta, nu imi dau seama de ce trebuie sa ne repeti intr-un mod obsedant teoria asta a chibritului.

Subiectul urmator, la fel de inutil.
Helloooo...Thor, nu ti-a cerut nimeni nimic!
Incearca sa realizezi de unul singur, ca nu ti-a cerut nimeni sa tii ciocul mic, sa te prosternezi, sa crezi ce tot ce se scrie, ca nu se vorbeste de tine in tot ce se scrie. )
Apropo, am fost ieri in vizita la cineva, discutam de-ale noastre si se aude o voce: "Eee stiu eu ca vorbiti de mine acolo!"
Era o bunicuta, dar macar era amuzanta.

Ok, eu am probleme de educatie, dar tu ?
Tu te-ai bagat intr-o discutie pentru ca era vorba de masina pe care ai dat tu banu', apoi cand discutia a devenit serioasa cu cifre oficiale de la producator, samd...ai schimbat cd-ul cu piesa "de ce masina mea nu e sport sedan ooo ?" ) cu alt cd "Mi s-a luat...viata meaaa", te-ai dat ranit in diverse locuri si te-ai "retras" de pe forum in semn de protest intr-un moment de "suparaat..." ) insa doar asa de chichi, revenind de fiecare data sa pui lucrurile la punct.
Comportament de om educat si normal ?
Mie mi se pare straniu!

Nu mi se pare ca ti-a cerut cineva ceva, asa ai vrut tu sa reactionezi la niste discutii...e strict treaba ta!
Nu ti-am pus eu in gura nimic!
Cat despre scuze...nu mai conteaza...ai spus ce ai gandit si nu ma mir ca ai gandit ce ai spus!
Hai sa nu mai facem pe lupii moralisti si sa o dam in texte siropoase ca deja e penibil.

Ce crezi tu, ce ramane in vigoare, crezurile tale...e treaba ta, poti scrie ce vrei, nu ma deranjeaza lucrurile neadevarate, cred ca nici pe tine, nu ?
E totusi un forum, unde fiecare se califica si descalifica cum doreste, insa nu cred ca esti un etalon ca sa judeci tu asta.



QUOTE (thor @ Dec 17 2008, 02:44 PM) http://www.autobloggreen.com/2008/03/19 ... hi-lancer/

....si astia...tot cocalari sunt...?

realitatea asta e doar in romania.
nu mai fa pe prostu'.

PS. Pe 27 dec. o sa ajung prin londra si o sa ma uit dupa volkswancer!
Vad ca ai inceput sa cauti linkuri.
Spor la citit!
Lav, ziceai ca nu citeste omu'!

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mie Dec 17, 2008 4:08 pm

Si zic in continuare.

Thor tu nu citesti nimic din ceea ce se scrie aici si te certi singur.


Ai citit ce scrie sub categoria Combat Zone: "A nu se depasi limita bunului simt! Nu se vor tolera jignirile si insultele.". Despre astea vorbeam cand am zis BAN. Pentru penultimul tau post nu mai cer BAN. Esti baiat bun si inafara de "va iluzionati ca avand sub fund un Lancer de strada va credeti intr-un Lancer Evolution numarul nu mai stiu care.Eleroanele,jantele,pragurile sau mai ales siglele Ralliart nu ridica masina la nivel de EVO" nu ai scris nimic de rau...si asta nu e o jignire.

"Eleroanele, jantele, pragurile sau mai ales siglele Ralliart" - daca sunt facute cu gust transforma masina in ceva unicat si frumos - dar costa multi bani (chiar daca tu crezi ca noi nu ajungem la asa struguri mari si frumosi). Te-ai gandit ca pe masina se schimba altceva?. Admisie, evacuare, soft, jante mai usoare...etc. Nu te baga in aspecte tuning pentru ca sunt sigur ca nu te pricepi.

Masini am vazut si eu la viata mea:

Dacia 1310
Peugeot Partner - diesel 1.9 simplu
VW Golf IV- diesel 1.9 TDI
Mitsubishi Lancer

Ocazional (de la vechiul serviciu) - drumuri dese de Bucuresti: VW Passat, Audi A4

Asta asa ca sa ma laud cu "strugurii la care am ajuns eu" si sa ma laud ca am condus si eu tractoare...

Eu m-am saturat de discutia asta si nu o sa o mai continui.

Am laudat diesel-ul de pe masina ta...ti-am aratat si ce potential are...si ce poate deveni...tu nu ai zis niciodata nimic de amaratul 4g63.
Nu te-am jignit in nici un post...tu pe mine da.
Permite-mi sa raman un taliban nostalgic.

Daca o vrea Dumnezeu o sa avem cu totii un Craciun fericit fara sa iei tu BAN.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 17, 2008 4:11 pm

Vorbesti aiurea despre realitatea in Romania.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Dec 17, 2008 4:13 pm

QUOTE (Vibe @ Dec 17 2008, 04:11 PM) Vorbesti aiurea despre realitatea in Romania.

E una dintre ele, strict legat de masini, posesori, comportamente, gusturi, imagini, etc, etc.
Nu este singura realitate...sunt multe!
Si da...vorbesc aiurea pentru ca este una aiurea.
Daca din tot ce se scrie aici, singurul lucru pe care poti sa-l comentezi e doar fraza asta...atunci vorbesti la fel de aiurea si pe langa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Combat Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori