Propuneri Intalnire Vara

Planificari, discutii si poze
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Mai 11, 2009 12:05 pm

Salutare
S-a mai adus in discutie acest subiect , dar nu s-a concretizat nimic.
Deci , haideti sa vedem ceva propuneri de locatii si posibile date in care sa tinem intalnirea . Ideal ar fi sa fie o zona care sa cuprinda si trasee adiacente ( nu doar de la gratar la camera si living ) , sa o facem totusi vara si sa strangem cati mai multi posesori de Mitsu .
Propuneri

http://www.dracul.ro/ e ceva mai scumput , dar exista 3 variate de cazare . Cititi si va dati seama . Zona : 6 km de Sighisoara

http://www.poianazanelor.ro/ , este in Bistrita-Nasaud.

Veniti si voi cu propuneri si votam cand si unde mergem .
Haideti , nu fiti timizi !

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mai 11, 2009 12:50 pm

QUOTE (cristibna @ May 11 2009, 12:05 PM) http://www.poianazanelor.ro/ , este in Bistrita-Nasaud.

Legat de Poiana Zanelor, ma bag in discutie fiind cat de cat bastinas. Acest loc se propune doar daca aveti mai mult de 3 zile la dispozitie fiind pacat sa se stea doar acolo. Drumul pana la Poiana Zanelor implica 2 variante de baza:
1. Cluj - Beclean (drumul este super, 90% era terminat sambata cand am circulat pe el) + Beclean - Nasaud - Sant - Valea Mare - Poiana Zanelor. Sectiunea de la beclean pana la Valea Mare este drum prost/mediocru (fara cratere insa este prost, se merge lejer cu 80-90 kmh neexistand capcane), iar de la Valea Mare pana la Complex este forestier vreo 5 km insa drumul este bun (pamant tasat).
2. Bistrita - Nasaud - Poiana Zanelor ( de la Nasaud drumul este comun cu varianta 1): tot drumul este prost/mediocru, au inceput acum sa decoperteze niste zone, va tin la curent cu starea lor, insa asemenea, fara capcane, dar nu este drum de testat masina. Pentru testat masina, recomand drumul de la Vatra Dornei la Bistrita . Postez un link aici pe youtube pus de mine a se vedea drumul de la Vatra Dornei. Link Youtube.

Poiana Zanelor este un complex in creierul muntilor, rupt de lume insa se gaseste tot ce vreti acolo (Internet, TV Cablu, SPA, bazin innot interior, bazin innot exterior, ATV, partie de schi cu telechi iarna, cam tot ce este nevoie... atat pentru noi cat si pentru partenere) insa sta cam prost la semnal GSM (ceea ce e super, toate serviciile fiind aduse acolo pe antene proprii de proprietar). Pentru cei cu cazane propun sa vina prin Pasul Rotunda din Suceava direct acolo, vor gusta si mai mult din frumusetea muntilor Rodnei.
De vazut in zona:
- o zi: valea Blaznei + traseu montan 5 ore (dus - intors) pana la Vf. Ineu (2279 m - se vad 3 judete de pe varf) + lacul Lala la poalele varfului
- o zi: plimbare Maramures completa: fac eu pe ghidu , mergem in coloana, va fi super
- o zi: plimbare pana la pasul Tihuta (Castelul Dracula) + intoarcere in acelasi loc implica vizitare: lacul Colibita (am deschis un post cu el) + Casa memoriala Liviu Rebreanu + casa memoriala George Cosbuc (ocol de 10 km) + Bistrita in sine + Nasaud (nu prea e mare lucru dar e orasul Academicienilor) + Sangeorz bai (iar nu e mare lucru, de dragul vremurilor, dar se face o pizza buna acolo): - aceasta zi va fi obositoare , o putem sparge in doua
- o zi de frecat menta la bazin + gratare si plimbari pe toate chestiile din jur (chestii = paduri/dealuri)

Mai calculati si drumul pana aici, deci veti vedea ca pe un weekend nu are rost sa veniti pana aici ca e mai mult oboseala. Cine vine pe Ardeal, poate vedea Sighisoara, Sibiu, Cluj - depinde pe ce traseu vine, iar cine vine pe Moldova are toata Bucovina la vedere sau varianta cu Cheile Bicazului, la alegere...

Complexul e ok, vreo 300 de locuri de cazare deci poate aduca gasca mare fara probleme. Daca ne vom hotari la ea, vom vorbi din timp pentru a negocia niste preturi bune

Pentru alte detalii, indrazniti

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Mai 11, 2009 11:02 pm

Pe mine m-a convins chacha...

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mai 12, 2009 9:34 am

Cred ca Chacha trebuia sa se face cronicar , a descris cum nu se putea mai bine zona . Multumesc mult pentru completare .
Eu am de gand sa-mi iau o zi libera cand se va merge , indiferent de locatie. Si eu vreau Poaina Zanelor , fiind o zona mai putin umblata de mine , deci mai interesanta pentru mine .
Dar se pare ca nu se inghesuie lumea sa vina cu propuneri sau comentarii...

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Mai 12, 2009 9:50 am

chacha: m-ai vrajit! ... vin si eu!

.. ceva optiuni de offroad ca sa rup Outlander-ul prin zona???
Chiar daca nu este cazul, eu tot o sa vin cumva de Vineri si voi pleca Marti sau Miercuri!

Propun sa ne miscam repede cu vara ... ca sa nu intram in full seson de concedii si alte calatorii, pentru ca se aglomereaza si va fi din ce in ce mai greu sa gasim suficiente locuri de cazare!

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mai 12, 2009 10:16 am

care e perioada in care se tine?!

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Mar Mai 12, 2009 11:17 am

Eu nu sunt asa umblat prin tara , asa ca am sa merg pe mana voastra. Acolo unde e rost de distractie hop-top si eu
ah...da...sper sa nu fie tocmai in Iunie , o sa fiu in sesiune

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mai 12, 2009 12:02 pm

QUOTE (MIB @ May 12 2009, 09:50 AM) .. ceva optiuni de offroad ca sa rup Outlander-ul prin zona???

Off road la indemana direct este pasul Rotunda insa ar fi fain sa fie mai multe cazane pentru asta. Oricum, acolo in munti, nu duci dor de off road

Oricum, propun sa vedem ce zice majoritatea (cand va zice), eu nu zic, e frumoasa locatia dar e departe de voi si ar fi pacat sa nu ne adunam multi insa merge si o intrunire privata dar nu e acelasi lucru

Chiar rog colegii daca pot propune si alte locatii, vedem ce si cum, tragem la vot, stabilim dupa perioada intalnirii si incepem demersurile...e bine ca fiecare sa ne calculam din timp cum ne luam liber de la munci.

Deci, propuneri de alte locatii sau propunere pentru perioada? Ar fi interesant ca cine e interesat de o iesire la vara sa mentioneze si cate zile libere are la dispozitie ca sa vedem cum facem.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mai 12, 2009 12:29 pm

Perioada o stabilim de comun acord , nu stim inca o data.
Dar la cum ne miscam la organizari ....intalnirea de vara va fi in vara , dar prin august la sfarsit . Pentru mine e ok oricum , oricand , dar sa fie intalnire de vara

Avatar utilizator
teanu21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 7:27 pm

Mesaj de teanu21 » Mar Mai 12, 2009 12:42 pm

ce ziceti de o iesire la BAILE-HERCULANE apa termala , mergem pe la baraje , loc de gratar, de pescuit cine e pasionat, sunt mai multe chestii si pot vorbi de cazare undeva la 50-60 lei pe noapte

se mai poate merge pe valea cernei cine a auzit e super peisajul acolo, la 7 izvoare mai multe chestii

Scrie răspuns

Înapoi la “Intalniri si evenimente mitsu.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori