Fii SOFER CIVILIZAT

Planificari, discutii si poze
Avatar utilizator
pytu_mon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 05, 2010 2:02 am
Contact:

Mesaj de pytu_mon » Mie Aug 03, 2011 3:52 pm

QUOTE (Andrei_Iasi @ Dec 16 2008, 07:11 PM) sa stii ca nu patesti nimic daca incerci. eu spre ex am facut o pasiune din a-i jena pe cei care intra de aiurea in trafic (cand vor sa reintre de pe linia de tramvai(acolo unde este interzisa circulatia pe ea), cand fac a 3 saua 4 banda intr-o intersectie desi pe sens sunt doar 2 etc.). si uneori ma simt bine , alteori am parte de adrenalina (nu stii daca va intra sau nu in tine)

Eu sunt din Bucuresti, dar masina din dotare este inmatriculata in Gorj, datorita acestui fapt eu nu imi permit aceasta "pasiune", nu iti inchipui cate zgarieturi intentionate a capatat, odata am reusit sa evit un "domn" foarte nervos datorita faptului ca nu am format o a V-a banda la intersectia Calea Rahovei - Sebartian lucru ce l-a infuriat afara din cale pe respectivul care m-a urmarit blocandu-mi calea dandu-se jos de la volan si dorind foarte tare sa-mi loveasca portiera cu piciorul (in masina eram impreuna cu sotia si fetita mea de 2 ani) deci concluzie: nu imi ramane decat sa fiu un sofer civilizat dar in Bucuresti este destul de greu (mai ales daca placutele de inmatriculare ale masinii tale nu sunt: B-0x-xxx).

P.S. Majoritatea celor care au masinile inmatriculate in alta parte decat Bucuresti si conduc zilnic in Bucuresti banuiesc ca au aceeasi problema.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Dum Aug 14, 2011 10:30 am

Buna initiativa, cu toate ca de multe ori nu se poate aplica dar incercam pe cat posibil.
@cristibna ... RESPECT, cu toate ca asa zisi "profesionisti" nu ca multi dintre ei nu ar fi comit multe nereguli dar sa vina argumentarile respective de la unul dintre ei fi el si conducatorul unei utilitare e de laudat
Referitor la bizoni, fiecare a mai comis-o mai mult sau mai putin, si chestia cu numerele de inmatriculare ma enerveaza la culme. Cat am avut masina cu nr. rosii (o luna) mi-am luat cred ca 25%-30% din clanxoanele care le-am primit de cand am permisul cat mi-am luat cu nr de CT si B ceea ce este o mare prostie cu toate ca nu faci ceva extravagant ca sa trebuiasca sa fi clanxonat. Se pare ca Constanteni si "bucuresteni" au mai mult respect in trafic cu toate ca nu stiu de ce ca multi cu nr. de B sunt si leasing deci nu poti sa stii de unde e. Oricum chestia cu nr. este o intreaga poveste.
Ideea ramne, SA FIM MAI RESPONSABIL cat mai mult cu putinta.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Aug 15, 2011 12:11 pm

Salut,

cred ca cea mai mare provocare este sa ramai gentelman in trafic .
chiar ieri am fost martor la o situatie , sa ii spunem nasoala.
eram pe spali pe la tribunal cand un sofer cu semne de incapator (era incepator pe bune pentru ca se vedea cum mergea) a semnalizat drepata pentru a merge pe prima banda sa nu incurce traficul. un "bizon" sa ii spunem, cu numere de franta , a tinut neaparat sa il depaseasca prin drepata desi nici nu se grabea , nici nu era langa el la acel moment; pur si simplu nu a vru sa il lase. foarte urat din partea lui. ar fi fost frumos din partea lui sa il lase si sa il menajeze pentru ca , pentru asta are semne de incepator , sa stie lumea ca nu are inca experienta . asta ca sa nu mai vorbim de depasitul prin drepata care din cate stiu este interzis.
Si incepatorii sunt tot soferi (inafara de cei cu permisul luat pe bani ) . Nu inteleg atitudinea asta de respingere si nevoia de afirmare fata de incepatori si de ce nu si de femei la volan . urat.

Drive safe.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Lun Aug 15, 2011 3:14 pm

Salut.

Spunea cineva pe forum ca foarte multi soferi accelereaza cand vad in oglinzi un Mitsubishi Lancer. Sincer, si eu am aceeasi impresie. Locul meu de munca a facut ca de-a lungul anilor sa am mai multe masini de serviciu: Matiz, Logan, Skoda Fabia, Peugeot 206, Golf 4, Skoda Octavia 2, iar acum Lancer. Ideea este ca doar pe vremea cand aveam Matiz mai pateam ca, ori de cate ori intram intr-o depasire, cel pe care il depaseam sa accelereze. Cred ca atunci se aplica ideea: "cum sa ma las eu depasit de un Matiz".
De cand am Lancer o patesc din nou, insa de data aceasta cred ca ideea e alta: "si eu am masina, nu numai tu!" Sincer, nu sunt genul de sofer care sa imi setez ca obiectiv depasirea tuturor. De altfel, rar merg cu mai mult de 110km/h in afara localitatii. Insa innebunesc cand merg cu 100km/h si vreau sa depasesc pe unu' care merge cu 70km/h, iar respectivul incepe sa accelereze ca sa imi arate ca si masina lui poate merge cu 100km/h.
Posibil ca, la vederea unui Lancer, sa se trezeasca in ceilalti spiritul de competitie (cred ca eu vreau sa fac liniute cu ei in trafic).
Ca sa nu mai vorbim cat de periculos este sa accelerezi in timp ce altul te depaseste. Dar, ma rog, specimene se vor gasi mereu pe drumurile patriei....

Respect!

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Lun Aug 15, 2011 5:09 pm

Referitor la chestia cu bizoni care accelereaza cand ii depasesti ... am si eu o experienta neplacuta sa ii zicem asa ...
Intr-o seara mers de promenada, localitate cred ca 65/68 km/h ... limita 70 km/h; un bizon cu "am BMW" era un seria 3 2.0d cred ca mergea cu 60 km/h ... nu era cine stie ce trafic, era vreo 23 si ceva, cand sa il depasesc ... bou ii da gaz, l-am lasat sa i-a avans vreo 10/15 m si am venit mai tare ca sa nu mai apuce sa ii dea si el ca sa il pot depasi si am lasat-o la 60/65 km/h din nou, viteazu sa isi areate muschi a vrut sa ma depaseasca din nou dar l-am saturat de accelerat cand esti depasit ca eram deja pregatit treapta a 3-a pe la 2700/2800 rpm ca sa fie cuplu de joaca ... si m-am jucat si eu cu el vreo 300/400 de metri cat a tot incercat el sa ma depaseasca pt ca l-am tinut pe contrasens toata distanta asta ca sa se sature de accelerat cand altcineva vrea sa il depaseasca, sper sa fi inteles lectia, daca nu eu macar am incercat sa ii arat cum e cand vrei sa depasesti si celalat sa nu te lase.
Si bizon de genul asta sunt cu duiumul pe plaiurile mioritice.
Nu stiu dar sunt pe principiul ca daca unul se grabeste, lasal sa se duca ca si noi la randul nostru o sa fim nevoiti la un moment dat sa ne grabim cu toate ca nu e recomandat si nu ne-ar place sa fim incomodati. Daca poti ajuta in trafic, ajuta ca nu iti cad oo-le, da semnalizare dreapta cand e liber pe contrasens sa te poata depasi(asta pt. care stiu ce inseamna semnal(semnalizare) dreapta, date un pic pe dreapta sa poata avea vizibiltate mai buna si sa te poata depasi nestingherit si multe altele ...

Drive safe as much as you can.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Lun Aug 15, 2011 10:45 pm

@fleanta. Te inteleg ca ai vrut sa ii dai o lectie celui cu BMW, insa e destul de periculos. Nu stii cand apare o masina din contrasens. Si nu stii nici cat de experimentat e celalalt sofer. Poate fi un mucos care abia si-a luat permisul si se pierde intr-o situatie limita.
Si mai ales ca vorbim de civilizatie la volan, cred ca ar fi mai indicat sa nu ne punem mintea cu toti prostii. Sa-i lasam in prostia lor.
Eventual, ce puteai face (si sa fie mai putin periculos): cand ai vazut ca accelereaza, trebuia sa te pui in spatele lui si sa-l tii in faza lunga pana orbeste si trage pe dreapta. Ma rog, poate nu e cel mai bun sfat.
Oricum, eu unul ma straduiesc cat pot sa ma abtin in astfel de situatii.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 16, 2011 8:12 am

In weekend am facut vreo 750km pe meleagurile patriei si fiind luna august s-a umplut tara de harburi de masini cu numere straine (mai ales italia), conduse de romanasi care au venit sa se dea mari in Romania si conduc ca niste bezmetici.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Aug 17, 2011 10:06 am

QUOTE (Flipper @ Aug 16 2011, 08:12 AM) s-a umplut tara de harburi de masini cu numere straine (mai ales italia), conduse de romanasi care au venit sa se dea mari in Romania si conduc ca niste bezmetici.

Cu un ursulet din 80 sau cu o lancia de prin 90 e mai greu sa te dai smecher. Cam astea sunt harburile pe care le-am vazut in acest concediu prin tara si apropieri cu numerele mai sus mentionate.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Mie Aug 24, 2011 10:08 am

QUOTE (sabin.b @ Aug 15 2011, 10:45 PM) @fleanta. Te inteleg ca ai vrut sa ii dai o lectie celui cu BMW, insa e destul de periculos. ... Oricum, eu unul ma straduiesc cat pot sa ma abtin in astfel de situatii.
Intradevar, si eu incerc sa ma abtin dar atuncea chiar mi-a permis traficul sa fac acea aroganta fiind tarziu iar cand am vazut faruri pe contrasens ... fiind noapte ai suficienta vizibilitate pe distanta mult mai mare decat ziua ... l-am lasat in plata Domnului si mi-am vazut de drum.
Mentionez ca drumul pe care eram il cunosc foarte bine si de aceea mi-am permis sa il agasesz un pic pe indivit poate poate invata ceva

@shadow2blade ... nu cred ca respectivi sunt cei cu fite, avand masini vechi (sper macar ei sa fie cu capul pe umeri), mai degraba cei cu c clase mai noi si altele

Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Mie Sep 07, 2011 1:06 pm

Eu fac urmatoarele lucruri la volan:

1. in trafic in B las intotdeauna pe cineva din laterale (cu cedeaza trecerea) sa intre in coloana, daca vad ca nu am unde sa ma duc in fata.
2. Uneori opresc la semafoarele verzi daca e coloana dincolo de intersectie si "simt" sau stiu intersectia, pentru a nu bloca centrul intersectiei pentru celelalte sensuri. Claxoane fara numar pentru asta, ca nu prea intelege lumea de ce nu e bine sa te duci in fata ca prostu', chiar daca esti pe verde.
3. semnalizez intotdeauna celor fara faruri aprinse seara/noaptea. Uneori mai dau geamul jos in paralele cu ei si le spun frumos.
4. celor cu proiectoare deranjante aprinse in conditii meteo bune - le aprind stopul de ceata de cateva ori. Eu nu inteleg cine ii invata sa mearga asa.
5. similar cu 4, dar si cu avarii/faza lunga, pt cei cu farurile nereglate. Meltenii maximi sunt aia cu un far mai sus si unul mai jos, total dereglate.
6. Feresc intotdeauna incepatorii, evit claxonatul degeaba, manevre mai bruste sau la limita pe langa ei. Deasemenea, pe langa masinile de scoala incerc sa execut totul perfect regulamentar/legal, cu semnalizari in exces daca e in spatele meu, viteza legala etc. Incerc sa fiu un exemplu, desi recunosc ca mai merg si agresiv cand sunt cu "profesionisti".
7. Daca vad un motociclist/scuterist in oglinzi si stau in coloana, incerc sa ii fac loc in avans pe partea pe care vad ca vrea sa se strecoare. Multi motociclisti intorc capul si multumesc dupa aceea!
8. Fac semn pietonilor sa treaca strada la treceri nesemaforizate, in Bucuresti e un fenoment ridicol, stau saracii la trecere si asteapta sa dispara masinile, de frica
9. Semnalizez din timp cand sunt incadrat pe o banda de inainte +stanga/dreapta, ca cei care vin sa stie daca merg in fata sa ma opresc in intersectie sa virez si ei sa se incadreze corespunzator(f util pe bulevardele cu 2-3 benzi de exemplu)
10. La drum lung merg in general pe banda 2, recunosc, cu viteza . Intotdeauna folosesc semnalizarea stanga din timp, fara flash-uri jegoase. Prin alte tari pe unde am mai condus, flashurile sunt considerate hartuire/comportament agresiv si se amendeaza). Calc si frana daca vad ca cel din fata efectueaza o "depasire" si incerc sa nu il stresez. Folosesc flash-uri doar dupa cateva zeci de secunde, daca vad ca doarme pe el.
11. Incerc sa folosesc banda dreapta daca nu se aplica viteza de la punctul 10 . Nu imi cad oule daca mai incetinesc si/sau depasesc din cand in cand.
12. Avertizez intotdeauna daca vad politia rutiera
13. Imi adaptez stilul de condus in functie de ocupantii masinii. Cu prietena - A2 200km/h, cu persoane in varsta/copii viteza legala si mers prudent, fara manevre bruste, frane usoare etc. Ca sofer nu simti mare diferenta, dar pasagerii resimt toate miscarile astea.
14. Nu dau curs invitatiilor la "liniute", iar cand vad BMW-uri, Leon-uri si alte cazaturi, mai ales cu numere straine, ii las sa se duca. Asta nu inseamna ca nu o mai ard prin oras noaptea
15. Intotdeauna incerc sa prevad miscarile din trafic din jurul meu, eu vad condusul ca pe un joc de sah.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intalniri si evenimente mitsu.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori