Fii SOFER CIVILIZAT

Planificari, discutii si poze
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Sâm Sep 13, 2008 10:45 am

salutare,

deschid un nou topic de evenimente in speranta ca vom putea si noi ajuta cum putem la civilizarea traficului- participarea la diferite campanii cum ar fi : "Nu fi BIZON", "Fii civilizat si nu bloca intersectia" "parchezi.ca" sau "Din aceasta masina nu se arunca gunoi"

incep prin a posta aici primele link-uri

http://parchez.ca/
http://www.umbrelaverde.ro/fii-un-sofer ... sabil.html
http://www.topgear.ro/bizon

nu are rost sa va detaliez despre ce sunt site-urile deoarece continutul lor vorbeste de la sine

voi incerca (in limita timpului desigur) sa imi fac cont si sa postez si pe celelalte formuri de pasionati de auto, poate ca noi(din toate comunitatile de pasionati) suntem mai responsabili decat restul lumii .

il rog pe aceasta cale pe andrei sa faca, daca se poate, acest topic sticky pentru a putea fi vazut de toata lumea.

numai bine va doresc

Avatar utilizator
razzvanx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 7:11 pm

Mesaj de razzvanx » Lun Oct 20, 2008 12:54 am

interesanta initiativa...dar suntem in Romania...ce naiba...atata timp cat or sa existe lanturi groase si ghiuluri de aur purtate de genul de soferi bine-cunoscuti, drumuri permanente in lucru, lipsa parcarilor...coruptie...viata asta complicata de la noi...nu o sa se rezolve nimic...ramanem doar cu speranta....si cu mica bucurie k o sa participam la astfel de campanii...ma gandesc ca am putea posta diferite imagini surprinse in trafic...dc nu o sa influenteze cu nimik asta...macar pt amuzament...asta-i o parere...daca nu e problema pot sa incep... :|

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Lun Oct 20, 2008 10:07 am

incercati sa fiti civilizati cand iesiti din parcare Practiker/Carrfoure/TECHNOMARKET - Vitan... toti impart aceeasi parcare... eu am iesit cu greu in 30-40MIN + am fost cel norocos ca am ales calea cea buna...

DUMINICA - atunci cand e deschis targu )

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 20, 2008 10:17 am

Dupa parerea mea in trafic sunt cam doua categorii de bizoni: aia care fac tot posibilul sa fie ei primii si nu ii doare daca intra pe contrasens sa depaseasca o coloana; si mai sunt aia din cauza carora se formeaza coloanele interminabile.
Adica astia din a doua categorie, uita sa plece de la semafor cand se face verde sau asteapta sa se faca 50m intre el si masina din fata lui si apoi pleaca si el.
Tind sa cred ca fiecare sofer tinde catre una din aceste categorii.
Toate campaniile astea care se fac nu identifica exact profilul unui "bizon", asa ca ramane fiecaruia sansa sa zica despre altii ca sunt astfel. Si ne pricepem asa de bine sa gasim greseli la altii . Eu zic ca toate schimbarile astea ar trebui sa inceapa cu mine si cu tine, nu cu ala si cu celalalt.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Lun Oct 20, 2008 10:57 am

Cozile la semafor se fac si din cauza celor din prima categorie care se baga acolo in fata aglomerand si mai tare intersectia.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Lun Oct 20, 2008 11:32 am

eu cred ca cozile sa fac din cauza alora care nu-ti dau voie sa treci in intersectie... se baga fara sa se asigure ca trece la sigur fara a incomoda celalalt trafic... cien m-a inteles ) (nu blocati intersectia)

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Oct 20, 2008 8:49 pm

Cix , iti dau mare dreptate. Schimbarile le facem noi . Noi trebuie sa fim soferi civilizati , sa nu blocam intersectiile , sa nu claxonam ca ala din fata nu s-a miscat in milisecunda trecerii de la rosu la verde , sa nu fortam semafoarele , si tot ce mai tine de un participant la trafic civilizat. Stiu , toti veti spune ca nu avem cum. BA DA , AVEM CUM ! Trebuie doar sa ne dam silinta .
Ce daca e aglomerat ! Ce daca te grabesti ! Pleaca cu 5-10-15 min mai devreme si atunci nu te mai grabesti ! E verde la semafor ? Nu blochezi intersectia ? Atunci treci . Daca nu , mai stai 30 sec - 1 min si se face iar verde si pleci. Nu mori daca nu treci pe primul verde . In coloana , daca vezi ca se apropie o trecere de pietoni , nu te lipi de ala din fata , lasa trecerea libera pentru pietoni , e dreptul lor . Nu ajungi mai repede daca te bagi lipit de ala din fata. Nu gasesti loc de parcare si ai vazut o trecere de pietoni ? Nu parca pe ea sau langa ea. Incomodezi restul participantilor la trafic prin obturarea vizibilitatii in zona trecerii de pietoni , sau chiar incomodezi pietonii care vor sa treaca prin locul destinat lor , nu parcarii masinii tale. Cu totii stim cat injuram ca nu am vazut pietonul din cauza asta si era sa dai peste el. Sau sunt singurul ? atunci am eu o problema. Chiar daca nu avem parcari cate ne-ar trebui , tot gasim un loc de parcare . Eu parchez masina la 150m de casa si ma simt bine. Stiu ca ala care iese de pe straduta nu ma injura ca nu vede din cauza mea , stiu ca pietonul va fi vazut din timp . Solutii se gasesc , dar noi trebuie sa vrem. Sunt multe de spus pe subiectul asta, si credeti-ma , sunt satul sa vad zilnic tot ce am insirat eu in aceste randuri.
Incercati voi sa fiti un model si pentru ceilalti participanti la trafic si cu siguranta se va schimba ceva. Evident , vor mai ramane bizoni , dar nu mergeti pe principiul ''daca ala a facut , ce eu sunt mai prost si nu pot sa fac la fel? ''.
Totul depinde de noi , si daca noi vrem si facem eforturi sa schimbam ceva , cu siguranta se va schimba.
Cu respect ,
Cristi

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Oct 28, 2008 8:56 pm

[quote]"E verde la semafor ? Nu blochezi intersectia ? Atunci treci . Daca nu , mai stai 30 sec - 1 min si se face iar verde si pleci. Nu mori daca nu treci pe primul verde "[quote]

pentru asta iti trebuie nervi tari si sa fii "coios" ca sa zic asa. o simt mereu la intersectia uverturii cu virtutii. daca ai 1 metru pana la ala din fata sau nu te bagi ca berbecu .. iti iei la claxonae si iti si umpli frigiderul de carne. dar trebuie sa fii imun la claxoane si injuraturi si e ok.

Avatar utilizator
razzvanx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 7:11 pm

Mesaj de razzvanx » Joi Oct 30, 2008 12:51 am

cred ca orice sofer ar putea sa-si dea cu parerea dar fiecare din noi facem greseli...numi spuneti ca nu exista macar o zi din an in care sa fi fost grabiti si sa depasiti pe contrasens, sau zi in care sa nu va simtiti bine si sa mai incurcati circulatia(excluzand pe cei care obisnuiesc sa faca asta, ori k mai mult nu pot, ori k sunt prea "zmei") .... la cati soferi sunt ... vine totul de la sine ; plus k in tara asta e imposibil sa respecti in intregime regulile. daca si sanctiunile ar fi pe masura, iar coruptia nu ar exista...sar potoli situatia...parerea mea.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Oct 30, 2008 9:53 am

Andrei , ca si constatare . Cand mergeam cu maisnuta lui frati-miu ( cand avea Lupo ) am fost injurat si claxonat cat nu am fost in viata mea. Cateva zile , la un moment dat , am mers cu un Land Cruiser si nu am primit niciun claxon . De ce ? Am observat , si nu cred ca sunt singurul , ca cei cu masini mai impozante nu sunt claxonati. Sau sunt foarte rar claxonati.
Eu am fost si azi claxonat de un taximetrist , dar nu ma intereseaza. Mi-am luat injuraturi , sunt convins , dar atata timp cat merg regulamentar si nici nu rezolv nimic daca mai merg 1m mai in fata , nu vad de ce se claxoneaza. Ok , regulamentar , dar o sa spuneti ca si berbecul ala care merge pe banda 2 cu viteza legala merge regulamentar, desi nu e asa. Merge cu viteza regulamentara si atat! SUnt o gramada de soferi tineri sau fara experienta care se cred zmeii soselelor ....
Nu zic , si eu am mai incalcat regulile de circulatie ( record personal - 3 luni am luat amenda in fiecare w-e ) , dar asta nu inseamna ca trebuie sa le incalcam ca ala o face sau ca asa se procedeaza. In felul acesta nu o sa fim niciodata niste soferi civilizati . In felul acesta , ajungem sa ne fie noua adresa campania ''HOO cu tata !'' Se vrea asta ? nu cred.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intalniri si evenimente mitsu.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori