Lancer 1.5 Vs Golf 1.9tdi Dsg

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Sep 24, 2013 7:37 pm

tudorel cumva ai fost in week end la bz?...stiu ca am vazut un lancer cu tor la nr dar nu mai stiu cat si unu de GL ambele mergeau la nunta:)))

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Sep 25, 2013 10:46 am

QUOTE (tudorel @ Sep 21 2013, 02:02 PM) Vreau a va spune ca voi face maine o intrecere pe un traseu de 25km cu un prieten cu Golf V de 1.9tdi 105 DSG.Lancerul meu este din 2010 cu motorasul de 1.5 insa indraznesc sa merg la aceasta intrecere chiar daca am sanse mici....defapt as vrea sfaturi daca am vre-o sansa.Ma gandesc ca as putea sa castig pe curbe nici nu stiu ideea este ca voi face sigur chiar si daca voi pierde insa nu imi doresc asta ) Va pot spune ca ma pricep foarte bine la condus dar in acelasi timp mi se pare un mare avantaj faptul care are cutie automata si motor mai puternic.Nu ma pricep foarte bine la date tehnice de aceea accept orice sfat.Stiu ca a lui ia 0-100 in 11.3 si a mea in 11.6. Daca aveti idee si le-ati condus pe ambele astept pareri care este mai stabila .Multumesc mult anticipat.

Superb, ce pot spune . Ne da firma masina si scriem si pe forum ca facem curse, intreceri. Fix mentalitatea de la 20 ani .
Wow, pana la urma ai batut un Clio , o mare realizare.

Te pricepi foarte bine la condus...da-mi voie sa ma indoiesc de asta. Multi au impresia asta despre ei, ca sunt zei in ale condusului. Pe linie dreapta. Am permis de conducere de aproape varsta ta si nu pot spune ca ma pricep foarte bine la condus. Si am si ceva km experienta.
Te intrebi care e mai stabila...pai ar trebui sa stii cum sta masina ta in primul rand,sa iti cunosti masina ta, nu cum sta cealalta.
Pasionati de ce sunteti voi ? ca motorsportul se face in mediu organizat, indiferent de tipul lui. Ah, stai, vreti sa vedeti cum e viteza si care e mai tare ? Cu un Clio si un 1.5....wow, asta da adrenalina . Cred ca mai multa adrenalina am avut cand m-am dat cu karturile si 2 prieteni care stiu sa conduca ft bine si a fost batalie mare pt timpi, nu ce ati facut voi.

Da, sunt un pic acid, pentru ca, daca tot vreti sa faceti voi curse, lasati-o doar pentru voi si faceti-o intr-un mediu sigur si organizat. Avem destui ''jmecheri'' pe sosele!
Si da, as fi sters topicul tau , nu are de-a face nimic cu un versus si ca nu este ok pentru forum sa tina niste chestii care nu sunt tocmai legale. Este o cursa pe drumuri publice, nu un versus.

Dar, ce am scris mai sus este parerea mea si numai a mea, persoana aia care conduce pe drumurile patriei si are grija sa ajunga intreg acasa.
Si nu fac pe lupul moralist, toti am facut mici intreceri , toti am mars mai tare decat aveam voie. Dar, nu discut despre astea pe un forum public. Nu ma laud.

Drumuri bune sa aveti si feriti de ''jmecheri'' !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Sep 25, 2013 11:16 am

QUOTE (tudorel @ Sep 23 2013, 09:28 PM) ))) eu am 19 si fac 20 in ianuarie....
legat de cursa nu am mai facut cu golfu ca nu era cu el ci cu un clio-symbol de 1.5dci 82cp pe care l-am facut...
este vorba de acea sosea dintre pechea si galati (pe la schela)era foarte liber si a fost destul de safe.


Pot sa vin si eu cu pistolul si sa fac trageri pe drumul ala daca tot e liber? Sansele ca un glont mititel sa omoare pe cineva sunt oricum mai mici decat acelea ca 2 bezmetici ce se intrec pe drumurile publice sa omoare pe cineva.

Ti-a placut mult Fast and Furious 6?

Avatar utilizator
tudorel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 23, 2013 6:35 pm
Contact:

Mesaj de tudorel » Mie Sep 25, 2013 1:37 pm

interesante comentarii si putin rautacioase cred...
nu cred ca era cazul de facut atata polemica de genul ce s-ar fi putut intampla pentru ca nu a fost absolut nimic riscant decat pentru noi daca ar fi iesit vre-un animal pe sosea.Mi-am dat varsta si a-ti sarit,acum sunt un imatur care face curse.Defapt nu este deloc asa,am avut posibilitatea sa fac multe insa nu am facut.ce va povesteam aici era o mica distractie cu un prieten bun.niciunul nu ar fi riscat pentru a castiga cu orice pret,a fost ceva in limitele bunului simt.Si chiar daca nu a fost cine stie ce Renault clio 1.5 nu asta voiam sa scot in evidenta ci am spus-o pentru ca initial era vorba sa vina cu acel golf.Legat de laudat nu ma laud ci era cu titlu informativ dar cum ai spus si tu esti prea acid....felicitari pentru anii de condus,multi inainte

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Sep 25, 2013 2:55 pm

Cu precizarea ca e ultimul meu post pe acest thread (sau asa mi-ar placea, cel putin) da-mi voie, tudorel, sa ma adresez public, poate mai citesc si altii.

1. Eu nu am zis degeaba ca va castiga cel mai incostient. Toti am fost tineri si toti am mai facut cate o prostie. Imi place sa cred ca faptul ca suntem intregi are mai multa legatura ca nu am mers totusi la limita decat cu norocul. La curse se merge la limita. Pe sosea e doar o intrecere absurda intre cine are mai mult curaj (sau inconstienta).
2. Si eu am fost tanar (ba m-am si urcat direct pe un CBR pentru vreo 2 ani) si stiu cum e sa te manance. De asta recomandam circuitul. Niciodata, dar niciodata nu o sa fii in siguranta pe strada. Nu esti nici pe circuit dar pe strada iti poti bate joc si de viata altora.
3. Fara urma de cinism sau rautate, imi cumpar masini cat mai mari si cat mai grele fix pentru a ma pune la adapost de pusti pusi pe curse.
4. Da-mi voie sa iti dau doua sfaturi pe care le-am primit si eu la randul meu:
4a) Oamenii se impart in 3 categorii: aia prosti care nu invata niciodata, aia normali care invata dupa ce gresesc si aia destepti care invata din greselile altora. Noi iti dorim sa faci parte din ultima categorie
4b) Cand te apuci de motociclism (in cazul tau de automobilism) ai o desaga goala si una plina. Aia plina e plina cu noroc, aia goala e cu experienta. Secretul este sa o umpli pe cea goala inainte sa te se goleasca cea plina.

Si o chestie pe care multi vad ca nu o realizeaza: la volan important nu este sa fii safe tinand cont ceea ce vezi, ci sa fii safe tinand cont de ceea ce nu vezi. Toata lumea stie sa taie o curba cand nu vine nimic din fata (vezi Huidu) si pare o joaca de copii. Cand totusi apare ceva neprevazut (poate chiar un alt racer de pe constrsens) atunci viteza aia care ti se pare penibila s-ar putea sa fie cauza mortii tale. Stiu ca suna urat, dar asa e: hope for the best, prepare for the worst.

PS (poate nu intelegi de ce suntem atat de dornici sa "te tragem inapoi", dar o facem si pentu binele nostru, punctul 3 nu ne scapa de orice, totusi) Te rog sa nu mi-o iei ca o amenintare dar iti garantez ca sunt multi care gandesc ca mine: daca un "racer de sosea" imi raneste pe cineva drag (nu vreau sa ma gandesc la copilul meu) mictionez pe bun simt, morala crestina si justitia romana. Omul ala va suferi cumplit. Eu nu consider ca inconstienta la volan este culpa ci este omor calificat si nu imi pasa de ce spune un magistrat manjit sau nu cu bani.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mie Sep 25, 2013 4:44 pm

"ce va povesteam aici era o mica distractie cu un prieten bun"
Drumul public nu reprezinta locul potrivit pentru asemenea distractii!
As propune adminilor un mic update la punctul 5 din regulament: "Nu sunt acceptate discutiile explicite privind promovarea oricarui tip de activitate ilegala -> viteze peste limita legala, curse ilegale"

Avatar utilizator
tudorel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 23, 2013 6:35 pm
Contact:

Mesaj de tudorel » Mie Sep 25, 2013 10:41 pm

paul Adrian ai propuneri extraordinare esti bun de antreprenor

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Joi Sep 26, 2013 12:14 am

QUOTE (tudorel @ Sep 25 2013, 10:41 PM) paul Adrian ai propuneri extraordinare esti bun de antreprenor
1. stiu ca nu sunt foarte activ in a posta pe forum dar sunt un foarte bun "cititor" al lui, propun sa "selectam" putin utilizatorii forumului, de la unele persoane chiar nu avem ce castiga,ci doar pierde timpul citind ceea ce scriu pe aici.
2 Tudorel, vreau sa fii sincer si sa-mi raspunzi ce ai simti daca cinva drag tie ar pati ceva din cauza unuia ca tine dornic de putina "distractie" pe drumurile publice?
3. iar tu ai demonstrat ca esti un bun sofer, poti sa-ti inscriptionezi pe masina "am facut un Clio Symbol". pacat ca pe masinile voastre nu e inscriptionat "sofer indisciplinat in trafic, suna la numarul....." mi-as pierde 5 min din viata sa dau un telefon.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Sep 26, 2013 12:41 am

Salut.

Ma vad nevoit sa intervin desi credeam ca lucrurile o sa se reglementeze de la sine.

"tudorel" In primul rand aici unde ai postat este o sectiune intitulata VERSUS. Aceasta sectiune a luat nastere ca urmare a celor care doresc sa si cumpere o masina dar au in vedere mai multe modele. Dintre doua modele incearca sa o gaseasca pe cea mai buna.

EXP DACA VREI SA CUMPERI UN SUV SI AI IN VEDERE DOUA MODELE, INTRII, LE SPUI NUMELE, DUPA CARE INTREBI CEILALTI UTILIZATORI CE PARERE AU, CEi CARE AU ACELASI TIP DE MASINA.

Colegii de pe forum incearca sa ti transmita urmatorul fapt: ce incerci tu sa faci POTI FACE DOAR PE UN CIRCUIT SAU INTR UN LOC AMENAJAT.

Chiar daca zici ca faci intrecere pe un drum public, necirculat, asa cum zici , de unde stii ca peste 5 km la un moment dat nu dai de vre-o caruta, biciclist? Mai ales in provincie? Plus ca este si sezonul toamnei.

FOARTE BINE DACA VREI SA FACI asmenea lucruri. DOAR CA TREBUIE SA LE FACI INTR UN CADRU AMENAJAT. Circuitele de karting sau se mai organizeaza pe pistele de aeroport dezafectate asemenea intreceri dar intr un cadru legal. Parca si aici pe forum un coleg a scris ca se intampla asa ceva undeva pe langa Dragonul rosu. Dar totul ORGANIZAT.

Vrei sa simti adrenalina, sa vezi ce poate face masina? FA-O INTR UN CADRU ORGANIZAT. Sau mai bine, daca vrei sa vezi ce sofer bun esti du-te la o pista de karting si da te cu kart-ul. Acolo se vede cine este mai bun. TOTI DIN F1 AU PLECAT DE UNDEVA.

Eu sper ca te am lamurit, daca nu, o sa clarificam si mai mult dupa care il inchidem.

Avatar utilizator
tudorel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 23, 2013 6:35 pm
Contact:

Mesaj de tudorel » Joi Sep 26, 2013 12:54 am

da radu m-ai lamurit si chiar voi face ceea ce mi-ai propus insa pe mine pana acum m-a deranjat felul cum mi s-a vorbit superior de parca m-ar cunoaste si ar putea afirma anumite lucruri.spre exemplu mosu a tras concluzia ca sunt indisciplinat in traffic desi nu m-a vazut niciodata in traffic si alte exemple..nu are rost sa mai spun.Imi cer scuze ca nu am postat unde trebuia...defapt nu trebuia sa deschid acest topic deloc...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori