Lancer diesel victim's list

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mie Mar 17, 2010 11:31 am

Acum ca s-a uscat am mers si eu putin mai tare. M-am tinut foarte bine dupa:

a. Un leon FR. Banuiesc ca era motorul TDI ca daca era TFSI/TSI ma lasa intr-un mare nor de praf....
b. O Octavia RS.... tot la fel banuiesc ca era motorul de TDI.
c. 530d modelul vechi.... fara probleme am stat dupa el.

Nu m-am bagat la intreceri, dupa cele mai multe doar m-am tinut si nu am dat mai tare ca sa-i depasesc pt ca mi-era teama. In plus nu am vrut sa omor masina inutil...... Distanta intre noi era perfect constanta si de asta zic ca m-am tinut dupa ele perfect.

d. Passat modelul nou. In spate scria doar TDI. M-a mirat cat de usor l-am devansat desi se chinuia sa-i dea.... nush daca era motorul de 1.9 sau 2.0....

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Mar 17, 2010 12:13 pm

- FR si RS-ul au 170cp ... poate ca RS-ul e mai greu , dar cu plecare de pe loc si un sofer bun pe aceste masini nu stiu cat stai perfect langa ele . TSI este tot de 170 , doar TFSI-ul te lasa in ceata fara sa te dumiresti
- 530 - motor obosit , sofer praf , masina grea, nu a fortat - cred ca astea sunt elementele de ai stat langa el
- passatul nou - masina mai grea decat lancerul , aceeasi cp . Desi , tdi simplu sunt cele de 105cp, pe restul scrie 2.0 tdi , dar mai exista si varianta 2.0 tdi 170 cp
Tot ce zic eu mai sus sunt date teoretice , iar in practica stiu ce si cat inseamna un aport de putere ( 30cp ) cu diferente mici de greutate ( pana in 100kg ) .
Din ce spui tu , daca ii faci o remapare mai ''hard'' si ajungi la 200cp , te dai cu 3.0 tdi de 240cp , si cu multe alte masini care au potential ...Ma scuzi , sunt sceptic ca Lancerul e atat de sportiv
Fii atent , test de gandire : Lancer 1.8 mivec vs Lancer 2.0 tdi ? face 1.8 mivec-ul un FR sau RS ?
Nu zic , masina ( cea pe motorina , in speta Lancer ) trage bine, dar hai sa nu facem din ea mai mult decat este .

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mie Mar 17, 2010 12:21 pm

Nush.... nu ma bag la liniute, deci ref la plecarea de pe loc nu ma pot pronunta .... ce am povestit eu sunt niste experiente traite cand eram in drum spre munte/mare....... Ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca poate totusi e adevarat ca are in jur de 160CP Lancer-ul ... Nu ma pricep, eu trag niste concluzii bazate pe ceea ce am citit si aceste experiente.

Iar despre 1.8 vs. 2.0.... Iar nu stiu..... as paria pe 2.0, dar depinde de distanta. In mers, de la 80 km/h dupa parerea mea 2.0 va iesi castigator. Dar iar, nu ma pricep, imi dau cu parerea.

QUOTE dar hai sa nu facem din ea mai mult decat este


Nu fac nimic. Asta s-a intamplat, asta povestesc....

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Joi Feb 10, 2011 9:53 am

Sincer nu vreau sa "preaslavesc" Lancerul dar nu are nici o legatura cu Pasat sau Octavia.Al meu este putin modificat si crede-ma ca nu au nici o legatura.

Avatar utilizator
bkpmvh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:18 pm

Mesaj de bkpmvh » Joi Feb 10, 2011 12:52 pm

ca sa ma "laud" si eu:
-in vara m-am alergat din voluntari pana in afumati cu un audi a4 , pe spatele lui scria 2.0tdi (model 2005) , bineinteles ca depinde si cine conduce masina si cum schimba , sunt mai multe variabile la mijloc dar exceptand o plecare de la semafor(cel de la metro vol) eu zic ca i-am fost net superior ...avans fata de el~3-4masini
-m-am mai fugarit si pe autostrada cu un golf5;passat'uri ~ nu am gasit nici unu modelul 2008,dar modelele precedente le am cam papat pe paine..nu cunosc motorizarile
-am un prieten care are un x3 tot 2.0d am facut niste liniute pe soseaua de la dragonu rosu de fiecare data nu s-a putut tine , dar este si destul de grea si tot cu un prieten , tot acolo m-am alergat si cu un tiguan tot 2.0tdi si la fel am fost mai sus
-mi-am furato rau de la un corsa opc;de la o skoda octavia rs;golf VI;scirroco cam atat imi aduc aminte...

salut si numai bine

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Feb 15, 2011 4:16 pm

Am facut putina curatenie in acest topic . Discutiile despre tinuta de drum si stabilitate continua aici .

Posturile care nu aveau nicio legatura cu cele 2 subiecte au fost sterse .

Orice offtopic va fi sanctionat conform Regulamentului .

Avatar utilizator
DACOS
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 09, 2011 11:05 pm

Mesaj de DACOS » Mar Feb 15, 2011 4:30 pm

Daca nu stiti ce motorizari depasiti...nu are rost sa mai spuneti gen" l-am lasat x masini in spate..." , ca poate saracu are 1.9 (101,131 cp). Dati-va cu orice 2 tdi170 si...surpriza!! 8.7 sec fata de 9.7 mitsu. Atunci tine doar de sofer si m-as lauda ca l-am facut pe el, nu masina. Ca m-am tinut de un 530...imi parea rau de cel care o conduce, ca nu se ridica la nivelul masinii

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mar Feb 15, 2011 7:36 pm

eu stiu ce sa zic de 9.7 au mai fost niste discutii cum ca nu ar avea de fapt 140 cai si ca altii au scos 9

Avatar utilizator
DACOS
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 09, 2011 11:05 pm

Mesaj de DACOS » Mie Feb 16, 2011 9:06 pm

Nu stiu ce sa zic...nu neg, dar nici nu inclin spre cifra asta...Cifra este poate pe la mijloc(cine stie cum s-ar scoate mai rapid) . Masinile sunt testate pe role fixe in fabrica...

Avatar utilizator
dumi_id
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 28, 2010 7:53 pm

Mesaj de dumi_id » Vin Mar 04, 2011 2:51 pm

Pai o masuratoare se poate face f usor cu un pasager in masina care sa se tina de cronometru, soferul fiind ocupat cu volanul si schimbatorul . Din 3 masuratori se poate face o medie relevanta.

Ps: pasagerul va face numaratoarea pentru start ca altfel se poate fura.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori