Colt versus 207

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Joi Mar 27, 2008 9:26 am

Am de gand sa cumpar o masina ficei mele,dar nu ma hotarasc...
Pe autovit am gasit doua oferte: http://www2.autovit.ro/html/6/7/6/2/856762.php
http://www2.autovit.ro/html/1/2/3/4/851234.php precizez ca intre timp omul a scazut pretul la 10 mii.
Nu stiu prea multe despre Colt asa ca...daca imi puteti da un sfat nu m-ash supara...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Mar 27, 2008 10:24 am

In primul rand orice ai lua te sfatuiesc sa le duci la test sa vezi ce se ascunde sub vopsea. In cazul in care maisna a fost tavalita asta se vede la "radiografie".
Testul cred ca se face langa autovit. Poti eventual sa o duci si la dealer la control daca vrei.
Comparatia intre masini e mai greu de facut. Doar pretul le aseamana. Important e de stiut ca la colt ai cu un an mai mult garantie decat la 207.
Din cate vad la 207 zice revizii la zi. Se fac la 10000km? La colt sigur sunt la 15000km. La consum bate clar 207 pt ca e diesel. Am un prieten care are motorul de 1.9 diesel pe 207 si ii consuma 6 in oras. La colt consumul va fi undeva sub 10 zic eu. Coltul vad ca e accesorizat. Unde s-au montat accesoriile? Are erori in calc de bord de la xenon? ....Cam asta m-as intreba eu inainte sa cumpar ceva.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Mar 27, 2008 12:51 pm

Salut thor,

Cunosc coltul din pozele de mai sus si mai ales il cunosc pe proprietar care e un tip serios.
Omul lucreaza la mcar si masina nu are probleme.
E vorba de George Evo.

Cu siguranta George o sa accepte sa-i faceti toate testele in service-ul mcar, diagnoza, frane, samd.
Lucrand la mcar nu isi permite sa traga tepe de genul asta...
Masina a fost accesorizata in service-ul mcar.

Personal as alege coltul!
Mai ales ca exemplarul asta arata foarte foarte bine!

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Joi Mar 27, 2008 1:19 pm

Multumesc Cristi...am si vorbit cu George la telefon merg acum sa fac un drive..sa il vada si fata mea...poate o conving ..pt ca ea e "chitita" pe 207...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Mar 27, 2008 1:22 pm

Cu placere thor!

Vreau si eu jante ca cele care sunt pe coltul asta!

:roll:

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Mar 28, 2008 10:57 am

thor, ce ai mai facut cu masina ?
Cum ti s-a parut ?

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Vin Mar 28, 2008 11:36 am

Hmmmm.....trebuie sa spun ca sunt usor dezamagit...
Nu ma refer la George....care pare un tip serios...dar sunt niste chestii care nu imi plac la masina aia...si nu ma refer la cea care e de vanzare in mod special ci la Colt in general.
Acuma....masina lui George arata e adevarat..excelent..cu mici exceptii pe care nu prea le-am inteles eu.Exceptii care privesc partea din fatza a masinii unde el zice ca a schimbat bara de cz3 cu alta de czt.Acolo trebuie umblat pentru ca toate elementele nu vin de loc la locul lor(faruri,bara,capota)
Dar....problema cea mai mare reprezinta pozitia la volan..care e una foarte cocotzata desi scaunul e coborat la maxim...scaunele foarte tari si incomode si in general ergonomia interioara in ce priveste soferul...sufera.Am constatat acest lucru si la masina din showroom nu este o caracteristica a masinii in cauza.
Fica mea nu a fost prea multumita de lucrurile astea si trebuie sa recunosc ca nu a spus-o din prejudecata ...chiar asa e.
In 207 stai mult mai bine si e mult mai facila la manevrabilitate....de altfel si eu am constatat asta cand l-am condus plus ca...pe vremea cand cautam masina pentru mine cel mai bine m-am simtit in scaunul lui 407...de departe.Se pare ca Peugeot are aceasta caracteristica.
In rest bineinteles ca masina are o gramada de dotari bineinteles ca arata foarte bine dar nu o sa o conduc eu si atunci trebuie sa-i dau credit si viitorului sofer.
Mentionez ca afirmatiile de mai sus sunt doar impresii personale..la nivelul meu de perceptie...si nu vreau sa emit judecati de valoare care sa aibe pretentia de lege.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni sau sa jignesc pe vreun posesor de Colt dar ...cel putin in ce ma priveste...aceasta masina nu mi se potriveste.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Mar 28, 2008 11:48 am

Ai dreptate, impresiile enuntate de tine sunt juste 100%.

Si pe mine ma deranjeaza multe la masina asta dar sunt alte cateva aspecte care nu prea le gasesc la concurentele sale din clasa mica si care compenseaza din lipsurile Coltului.
Sunt aspecte, functionalitati la care exceleaza si altele la care e sub limita inferioara.
Se cunoaste ca masina nu este conceputa 100% de Mitsubishi, ci din "bucati" care nu se potrivesc 100% unele cu altele...din perspectiva utilizatorului ma refer. Nu exista o cursivitate a comenzilor, nu se leaga intre ele, samd
Dar e ok ca masina de oras, iar pentru cine e mai "grabit" masina asta ii vine ca o manusa.
E totusi o masina conceptie 2004....

Eu nu as fi ales Pejo, dar cred ca viitorul sofer a ales bine!
Cea mai buna masina e aia care ti se potriveste!

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Vin Mar 28, 2008 1:12 pm

Am urmarit topicul de la deschidere.
M-am abtinut de la a face recomandari sau pareri pentru momentul respectiv.

Ca idee, vroiam sa le spun de la inceput ca mai potrivit pentru o fata este un 207, mai degraba decat un Colt.
Am mers si cu un 207 si am un Colt.

Dar la motorizarea de pe 207, masina e prea "moale" dupa gusturile mele. Am un prieten exact cu motorul acesta.
Masina e grea! Chiar ciudat de grea pentru o masina din clasa asta, dupa parerea mea.

Dar tocmai asta e esential: masina este pentru o fata si putin ii pasa probabil de cifre gen "kg/cp" sau alte bazaconii d'astea de baieti. Si e foarte ok sa fie asa. :-D

In legatura cu ce spune Thor despre pozitia la volan si ergonomie chiar nu prea sunt de acord: inaltimea scaunului mi se pare chiar foarte buna, mi se par scaunele foarte confortabile la drum lung iar ergonomia bordului mi se pare la Colt muuuuult mai buna fata de alte marci. Mai ales prin prisma faptului ca e foarte aerisit si implicit deloc obositor cu o mie si unu de butoane si butonase.

1. Ca exemplu, prietenul asta al meu are si scaune incalzite: reglajul acestei incalziri este undeva pe marginea fiecarui scaun pe partea dinspre portiera; daca e in mers nici o sansa sa gasesti butonul ca sa nu mai vorbesc de a si vedea pe ce nivel e...

2. O chestia care mie mi-a placut mult la Colt (si inca imi place) este semnalizarea comfort, cum o numesc ei. In oras mi se pare super ok sa poti doar sa atingi semnalizarea si dai un semnal de 3 ori pentru schimbarea benzii.

Repet ceea ce am spus la inceput: per total, ca intreg, 207 mi se pare mai potrivit in cazul de fata. Dar nu cred ca punctele slabe ale Coltului sunt cele pe care Thor le-a gasit: scaune aiurea si ne-ergonomie a comenzilor. Astea chiar le gasesc foarte-foarte ok.

Normal, sunt parerile mele si la fel cum zicea si Thor nu vreau sa ofensez pe nimeni nici eu. Doar discutam discutii.

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Vin Mar 28, 2008 1:21 pm

Inca o chestie care stiu ca nu se face la un versus dar nu ma pot abtine: de ce nu ii iei un CZ3 cinstit 1.3 95cp Invite sau SAM NOU la 11.000 eur si un pic? Te mai duci la dealerul din Brasov si sigur iti mai da un 5% (poate chiar mai mult ca e totusi a 2-a masina in nici 2 luni!!!).
Si asa are si fata ta o masina care miroase a nou, 3 ani garantie, card Mitsubishi service 24/24 si poate ar fi mai ok.

Parerea mea.
Gata, nu o mai lungesc acum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori