The old war: EVO vs. STi

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Sâm Noi 01, 2008 8:56 am

Merg pe Evo X! Clar!
Chiar daca ambele sunt apropiate ca performante, prefer ce e mai bun. In opinia mea, si nu numai, oricare Evo X GSR/MR este peste STi (vorbesc de varianta stock) http://www.youtube.com/watch?v=Gn0UkrPv ... re=related , http://www.youtube.com/watch?v=yopGeEgoszw . Mai mult, Subaru a abandonat lupta la 2.0l de vreo 2 generatii incoace si a trecut la 2.5l, iar in aceste conditii o juma' de litru conteaza... sau ar trebui sa conteze, daca nu chiar sa faca diferenta.
Design-ul, sound-ul sau alte chestii care tin de gust propun sa nu le luam in discutie.

Personal, mie-mi place caterinca pe care o face Jeremy Clarkson (Top Gear) pe seama unor modele, uneori chiar ii dau dreptate. Nu il iau inseama la Evo vs. STi pentru ca toate modelele Evo X testate de Top Gear erau FQ, un picutz slefuite... Pe undeva nu e fair-play. 8)

Astept contraargumente tehnice...

Bafta!

Avatar utilizator
EVO9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 27, 2007 4:14 pm

Mesaj de EVO9 » Sâm Noi 01, 2008 9:23 am

QUOTE Mai tarziu, dupa ce s-au uzat cauciucurile (slick) si a dat un pic de ploaie ... a fost alta poveste...au fost posibile derapaje, facute cu apel...etc..

Pai slick-urile sunt pentru asfalt uscat si numai pentru asa ceva !! De preferabil si cald.Sunt de diferite duritati in functie de temperatura asfaltlui !!

E logic sa plece pe ploaie :-D



legacyb4 a scris:
QUOTE In schimb, STI vine cu un motor mai bun, acceleratie mai rapida si un plus de comfort, mai ales la mersul prin oras.

Nu stiu cum poti sa sustii asa ceva din moment ce tu lucrezi la un concesionar SUBARU :shock:

MOTOARELE ALEA DE 2500 TURBO CU PROBLEME LA COMPRESIE NU LE-AI VAZUT ??????

"Problemele apar la pistoane si sunt greu de demonstrat fara o diagnosticare corecta si eventual deschiderea motorului."

Asta numesti tu motor mai bun ? ) ) )


QUOTE Asa ca sincer nu prea inteleg de ce atata dezamagire fata de noul STI si pareri cum ca EVO X e mult peste

Pai daca citesti si te interesezi o sa intelegi de ce

Uite clasamentul in P-WRC (masinile care alearga in WRC la GR.N si masinile de S2000-motoare de 2000cmc aspirate si tractiune integraladar de GR.A) pana in acest moment :

2008 Drivers' championship standings

1. Andreas Aigner - EVO

2. Juho H?nninen - EVO

3. Jari Ketomaa - STI N14

4. Patrik Sandell -S2000 PEUGEOT

5. Martin Prokop - EVO

6. Martin Rauam -EVO


7. Fumio Nutahara -EVO

8. Bernardo Sousa - EVO



Deci un singur Subaru in primii 8 ) Si asta in conditiile in care sunt numai evo 9 !

Chiar in acest moment se disputa in Japonia raliul si si-a facut debutul oficial si EVO X de gr.N !!
Dupa prima zi era pe locul 5 in clasamentul P-WRC ! O clasare decenta pentru primul raliu si cu 60 de kg mai grea decat EVO 9 !

Deci lucruri concrete, nu 0-100 in visele umede a celor de la Subaru !! Ei bat pe hartie iar Mitsubishi bate pe strada , in raliuri !!

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Dum Noi 02, 2008 7:12 am

QUOTE (LAV77)Un adevar foarte dureros. O asa masina nu trebuie sa fie "umana". Tre' sa fie bestie si atat. La ce dracu iti trebuie navigatia intr-un viraj strans cu motorul turat la maxim? Dar asta e adevarul: modelele de strada care au ca stramosi modele de circuit se transforma din ce ince mai mult in masini de strada.

De acord cu tine, insa vorbind de generatia trecuta STi avea un interior mai accesorizat decat Evo IX, iar asta e unul din motivele care au dus la vanzari mai mari pentru Subaru. Pana la urma producatorul e cel care se da dupa piata si nu invers. Asta e...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 15, 2008 9:33 pm

Head 2 Head: Harman STI Vs. Harman EVO

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori