Asx Sau Cx-5?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Piorel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2012 9:51 am
Contact:

Mesaj de Piorel » Dum Dec 30, 2012 1:23 pm

Vă salut! Am citit cu atenţie multe dintre postările voastre şi unele dintre ele mă fac să mă g?ndesc mai bine atunci. Eram destul de decis să merg pe ASX, ?nsă mi-a revenit ?n minte Mazda CX-5. Ok, ca să fiu mai concret, pot să spun că la ASX mă interesează diesel 1.8 - instyle iar la CX-5 benzină 2.0 - attraction. ?n proporţie de 70 % am nevoie de ea ?n oraş, ?n rest drum lung şi eventual arături maxim 5 %, deci teoretic nu aş avea nevoie de un sistem extraordinar 4x4. Mai jos voi face o comparaţie (?n parte subiectivă) ?ntre ele, rug?ndu-vă şi pe voi să mă ajutaţi cu sfaturi, păreri.

1.+. Principalele plusuri la ASX, ?n ordine, ar fi:
- designul care e mai atrăgător;
- sistemul de comutare a tracţiunii;
- sistemul audio care s-a auzit extraordinar pe streaming bluetooth de pe telefon;
- dimensiunile mai reduse;
- consumul redus;
- virtuala fiabilitate mitsubishi;
- sistemul MAP;
- posibilitatea răcirii ?n torpedo;

1.-. Principalele minusuri la ASX, ?n ordine, ar fi:
- calitatea medie a materialelor;
- volanul neatrăgător;
- la dealer am ?ncercat să conectez un ministick USB la sistemul audio şi timp de 10 minute nu l-a luat;
- mă ?ngrijorează ce aud legat de infiltrarea motorinei ?n ulei (nu mă pricep mai deloc la chestiuni din astea). Acum am un Golf 4 (benzină) care are 14 ani şi merge impecabil (chiar am făcut arături serioase cu el). Sunt o persoană destul de agitată şi foarte prinsă mai tot timpul şi nu ?mi permit să stau să fac nu ştiu ce curăţări de filtru de particule sau să merg nu ştiu cum de teama că intră motorină nu ştiu unde;
- diferenţa de consum afişat pe bord şi cel real deoarece ?n cazul acesta consumul nu mai este un plus...;
- ar mai fi chestiunile legate de greieraşi (la cum arată bordul nu mă miră);
- telecomanda arată oribil, cu plasticul acela nici măcar argintiu, zici că e o chinezărie foarte ieftină;
- imposibilitatea de a avea tapiţerie de p?nză (Instyle vine obligatoriu cu piele);

2.+. Principalele plusuri la CX-5, ?n ordine, ar fi:
- interiorul care mie mi-a dat senzaţia de premium;
- poziţionarea butoanelor ?n portiere;
- displayul de o mai bună calitate şi citire ?n timpul zilei;
- poziţionarea excelentă a schimătorului de viteze;
- stickul USB de mai sus a fost luat imediat de către player (stickul vine de pe playerul Pioneer de pe actualul Golf);
- scaunele din textil (nu vreau piele din cauza verii şi a ?ntreţinerii mai pretenţioase), de un design, calitate la atingere şi confort cu mult peste ASX;
- sistemul de navigaţie (dacă tot ?l iei) superior (TomTom);
- tehnologia SkyActiv (cu tot ce presupunea ea şi transpunerea ei ?n consum redus);
- ?n fine, e un model nou, ASX e deja de doi ani pe piaţă...

2.-. Principalele minusuri la CX-5, ?n ordine, ar fi:
- designul care pe mine nu mă atrage aşa de mult;
- dealerul de la Constanţa (ambii v?nzători de acolo complet dezarmanţi, parcă nu doreau să v?ndă maşina), mi-a dat un termen de livrare ?n iulie;
- dimensiunile mai mari;
- lipsa unui feedback solid, faţă de faptul că maşina e destul de nouă;
- sistemul audio care cred că e sub Rockford Fosgate de la ASX Instyle, deşi nu am putut să-l testez ca lumea, v?nzătorul mi-a dat puternica senzaţie de ?ieşi ?n mm afară!? şi nu aş vrea să iau CX-5 Revolution doar pentru sistemul Bose de pe el;
- sistemul de 4x4 care cred că e ?mprumutat de la alţii... cred că mazda face pentru prima oară un SUV (după cx-7);
- garda la sol mai ?naltă (deşi ASX cred că se descurcă bine cu ce are);
- virtuala ţinută de drum superioară.

Menţionez că maşinile le-am studiat doar pe net, ?n reviewuri serioase şi păreri ale utilizatorilor şi ?n showroom. Mai mult ca sigur voi face şi testdrive. V?nzătorii de la Mitsubishi Constanţa mi s-au părut super profi, oameni care chiar doresc să v?ndă pe c?nd cei de la Mazda au fost fix pe dos. Cu riscul de a mă repeta, vreau o maşină de care să mă bucur, pe care să o conduc fără să apară nu ştiu ce probleme pe la motor (din cauza chiar a motorului) sau greieraşi şi alte cele. A! Destul de important: sunetul de la ?nchiderea celor 5 uşi de la ASX este foarte deranjant ?n comparaţie cu cel de la CX-5 (un plus la senzaţia de premium).

Am observat că mulţi dintre voi, posesorii de ASX, sunteţi obiectivi şi vă cer o părere (sau orice altă observaţie) pentru a putea alege mai corect modelul. Vă mulţumesc!

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Mar Ian 01, 2013 2:09 pm

Salut si La multi ani!
In calitate de posesor de ASX pot sa-ti spun ca e o masina corecta pentru pretul ei. Greierasii din bord sunt singurii care ma fac sa-i scad un pic nota. Ce ai patit tu cu USB-ul pe care nu-l recunostea ASX-ul e nasol cand esti in showroom si ai asteptari de la masina, dar cred ca e un caz izolat (mie imi recunoaste orice USB pe care il pun).

Mazda sta mai bine la capitolul finisaje, plastice, etc., insa e destul de noua si abia in 2-3 ani putem vedea fiabilitatea si problemele ce apar la un model nou. Legat de dilema ta, e cam greu sa compari un diesel cu un benzinar. Eu am avut masini diesel in trecut si pot sa spun avand ASX-ul pe benzina ca sunt tentat sa raman pe benzina si in viitor (diesel-urile sunt mai greu de intretinut, piesele mai scumpe, etc.).

Pana la urma cea mai buna masina e cea care-ti place. Eu am citit mult pe forumurile mai multor branduri auto inainte sa cumpar ASX-ul si am ramas la Mitsubishi pentru ca mi-a placut cel mai mult dintre toate celelalte modele pe care le aveam in vizor, iar pe forum am vazut ca se discuta problemele reale ale masinilor si se impartasesc experientele, solutiile la problemele care se ivesc, etc.

Fa test drive-ul cu ambele si vezi care ti se potriveste.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mie Ian 02, 2013 7:15 am

QUOTE (iceblitz80 @ Jan 1 2013, 02:09 PM) Mazda sta mai bine la capitolul finisaje, plastice, etc., insa e destul de noua si abia in 2-3 ani putem vedea fiabilitatea si problemele ce apar la un model nou

salut si la multi ani tuturor.

revenind la masini, eu cred ca asta e o gandire gresita. e adevarat ca unele modele noi (nu toate) vin cu hibe mai mici sau mai mari etc insa nu are nici un sens sa astepti 2-3 ani sa cumperi masina care-ti place.
din contra, ia modelul cel mai nou caci ai de castigat la revanzare. daca iei un model deja aparut de 2-3 ani si tii masina 3-4 ani sansele ca modelul ala sa iasa din fabricatie sunt mari si atunci pierzi mult. asa cu un model nou aparut, poti tine masina 3-4 ani si o vinzi cat mai e inca in fabricatie la un pret rezonabil.

Cu fiabilitatea, iti zic ca e masina noua, vine cu garantie asa ca problemele ce pot aparea se rezolva. vezi, ca si ASX-ul are problemele lui.

Mai e si satisactia de a conduce un model de masina nou, abia aparut pe piata. Mie imi place Mazda asta noua f mult si mi se pare peste ASX (calitate interior, tinuta de drum, spatiu etc)
Intre ASX diesel si CX-5 benzina as alege fara ezitare mazda pe benzina. Este o masina mai rafinata, sta bine pe sosea si dieselul in ziua de azi nu prea mai renteaza, fa un calcul si vezi cum iesi.

Daca dealerul din Constanta e un fraier care nu stie cum sa trateze clientii, nu sta dupa el. Da telefon, du-te si la alti dealeri din tara si vezi care e mai receptiv si iti da pretul cel mai bun. Poti incerca si la dealeri din alte tari apropiate si sa importi masina noua, daca astepti mai putin si iti da un pret mai bun.

bafta

PS: o suta de postari azi, prima postare pe anul asta. tre sa sarbatoresc, ma duc sa-mi mai torn o ceasca de cafea!

Avatar utilizator
jorgensen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:34 pm

Mesaj de jorgensen » Joi Ian 03, 2013 3:56 pm

La multi ani !

Surpinzator dar...ca posesor de ASX din anul 2011, imi permit sa te sfatuiesc sa vezi si Opel-ul Mokka.

Sa ai bafta.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Ian 03, 2013 4:47 pm

@jorgensen

Cred ca-i o gluma comparatia. Mokka il poti compara cu Duster si Juke. ASX "tropaie" la alta categorie, chiar daca par "la fel". Incearca un testdrive cu ambele masini in aceeasi zi eventual pe acelasi traseu si vei vedea diferentele.

Avatar utilizator
Piorel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2012 9:51 am
Contact:

Mesaj de Piorel » Vin Ian 04, 2013 9:58 am

Mulţumesc pentru răspunsuri. Mokka mi s-a părut foarte tentant la ?nceput dar nu mă mai interesează, cum nu mă mai interesează nici Sportage şi nici multe alte modele. Un plus la ASX ar mai fi airbagul genunchi şofer, pe care CX-5 nu ?l are din c?te ştiu eu.

Avatar utilizator
l.peti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 20, 2011 9:07 pm

Mesaj de l.peti » Sâm Ian 05, 2013 7:58 am

nici outlander nu recunoaste stick mai mare de 8 .... e un plus la minusuri ..

Avatar utilizator
xedos6
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 24, 2012 9:30 pm

Mesaj de xedos6 » Sâm Ian 05, 2013 9:17 pm

nu vreau sa supar pe mine,dar asx nu mi se pare foarte atragator, sa nu zic ca e urat:)
sincer ,la design,imi place mai mult cx7 decat cx5, dar cx5 mi se pare mai frumos decat asx...asx,inafara botului de lancer e prea patrat,scurt.
la cx5 am inteles ca oglinzile flutura:) poti afla mai multe pe clubmazda de la useri care au cx5...sunt vreo 4-5.
un cx7 second a ajuns 10000.

Avatar utilizator
Piorel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2012 9:51 am
Contact:

Mesaj de Piorel » Dum Ian 06, 2013 8:26 am

Da, din greşeală am trecut două plusuri ?n loc de plusuri la Mazda. Cunosc problema oglinzilor, nu am trecut-o la minusuri deoarece pot să trăiesc cu ea (deşi trebuia trecută). CX-7 nu mă interesează, am ?nţeles că are şi un consum foarte mare.

Avatar utilizator
GigiTL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 7:38 pm

Mesaj de GigiTL » Lun Ian 07, 2013 9:10 am

Salut,te pot ajuta,vand si mazda si mitsubishi,iti pot oferta,daca nu te intereseaza acest aspect te pot ajuta cu negocierea,am lucrat la dealerul mitsi din Constanta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori