Asx Sau Cx-5?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
jorgensen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:34 pm

Mesaj de jorgensen » Lun Ian 07, 2013 11:00 am

QUOTE (volint @ Jan 3 2013, 04:47 PM) @jorgensen

Cred ca-i o gluma comparatia. Mokka il poti compara cu Duster si Juke. ASX "tropaie" la alta categorie, chiar daca par "la fel". Incearca un testdrive cu ambele masini in aceeasi zi eventual pe acelasi traseu si vei vedea diferentele.


@Volint: Nu imi permit glume cu persoanele pe care nu le cunosc, dar daca ai sa cauti putin pe Google ai sa gasesti destule articole unde este detaliata concurenta lui Opel Mokka. Ex: http://www.evz.ro/detalii/stiri/Ct-cost ... 08115.html.
Acum... vreau sa-mi spui si mie(ca vad ca esti priceput...) la care categorie "tropaie" ASX-ul si cam cate testdrive-uri ai facut tu cu Mokka.

Oricum, daca i-am facut o recomandare am tinut cont de cerintele enuntate in prima postare, nu de clasa sau concurenta...

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Ian 07, 2013 5:06 pm

Salutare.

Eu avand Lancer 2012 ( a doua masina dupa cea din 2009 ) dar si un Colt 2009 pot doar sa ti spun o parere in ceea ce priveste doleanta ta.

Amandoua masini sunt japoneze. Amandoua au notorietate. ASX ul este de ceva timp pe piata poti cere referinte despre el. Decand a aparut nu prea a avut probleme. In schimb la MAZDA cu toata tehnologia SKYFALL este ok si ea doar ca acolo preturile manopera etc sunt mai scumpe decat la ASX. Plus ca fiind masina noua nu stii ce si cum. Daca cade ceva la ea la CX-5 cei din service nu prea stiu ce sa faca. Asa laASX a trecut timpul si stiu ce si cum.

Plus ca, daca vrei model 2013 uite te la noul ASX2013 care mi se pare foarte frumos. Ma uit ca ma bate gandul sa facem schimb COLT -ASX. (consoarta) dar eu sunt cu masinile si alegerile.

Noul ASX facelift este frumos arata mai bine real live fata in fata decat in pozesau la tv.

Ca o concluzie "

Fa un drive test cu amandoua.

Vezi in care te simti mai bine

Intreaba cat costa reviziile si cat costa de exp placutele de frana sau discurile.

In Bucuresti vanzatorii de la Mitsu Expozitiei, Baneasa dar si Giulesti de la un baiat Tibeiu de undeam luat masinile toti sunt de nota 1000. In schimb la Mazda un dealer de pe Splaiul Unirii sunt ....nu poti ajunge la nasul lor fite tata fite ifose. Astia de la Mitsu tineri de gasca iti raspunde la orice. Aia de la Mazda mai avea putin si zicea sa iau bon de ordine si sa astept pastele cailor. Daca iei mazda nu de pe Splaiul UNirii.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Ian 08, 2013 9:02 pm

Salut.

La ASX 1.6 MIVEC garda este de 195mm iar la1.8 DI-D MIVEC este de 170mm.


Mazda 210 sau 215mm.








Avatar utilizator
vladmiron
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2013 9:10 am

Mesaj de vladmiron » Vin Feb 01, 2013 9:25 am

Salut
asta presupune tinuta mai sigura pe sosea, balans mai mic si consum mai bun. In proportia covarsitoare a utilizarii masinii pe sosea cred ca este mai important. Parerea mea!
Bafta la alegere, oricum selectia o vei face pe criterii emotionale zic eu deoarece in ambele cazuri vei face o alegere f buna.
Recomand si eu insa cum spunea cineva mai sus, sa treci sa vezi ASX 2013 este mult schimbat in bine dupa parerea mea.

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Mar Iun 18, 2013 4:26 pm

Cauta un dealer mai profi si cere-i sa-ti lase masina macar 1 zi, chiar contra cost, altfel nu-ti dai seama de ce-ti ofera .
Minim 500 km la bordul unui Demo-car te ajuta sa alegi. In rest doar vorbe in ambalaje stralucitoare.
Zi mersi ca ai gasit vanzatori plictisiti , aia macar te lasa in pace, sunt unii care iti intra in suflet sau ...iti sar la gat, de aia sa te feresti.
Stai in acel showroom cu masina si studiaz-o indeamanunt cateva ore, cauta-i cat mai multe defecte (oricum dupa ce ai platit-o acestea se vor inmulti) , fi cat mai exigent .

Mazda este o optiune mai scumpa dar la revanzare obtii mai mult, se depreciaza mai lent.

Arunca si un ochi la Mercedes GLK , cam 30 000 E
Vezi ca AUDI Q3 2.0 diesel este la mare discount acum !! 30900 euro ( a fost 38900)
Este Premium Quality

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Iun 18, 2013 5:51 pm

Cred ca pana acum omul s-a hotarat si cred ca i-a si venit masina... Asta cu GLK la 30k e haioasa.

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Mar Iun 18, 2013 7:28 pm

Vezi ca sunt discounturi si de 20% la majoritatea dealerilor (care vor sa vanda)

Criza mare moncher !!!!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Iun 19, 2013 3:02 pm

GLK la 30k e chiar ok. Mai mult nu mai e de zis.
Parea o eroare mai ales ca l-ai pus langa Q3 la acelasi pret (cu care nu suporta comparatie).

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mie Iun 19, 2013 4:33 pm

Ciudata conversatia, poate sa traiasca cu oglinzile care falfaie, dar faptul ca nu citeste din prima un stick cu muzica este tragic ! Si inca o adugare....motorina aia care se infiltreaza ea asa ca nebuna in ulei...cat de miseleste sa se infiltreze ea.

HINT : Mazda a fost printre primele masini care au avut sistemul de infiltrare miseleasca a motorinei in ulei.
Cumpara un Volvo !!!
Bafta !

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Joi Iun 20, 2013 1:31 pm

Motorina in ulei se intampla cam des si la modele recente BMW, am auzit din service-urile de reprezentanta ca e "micul" incovenient al masinilor cu DPF

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori