Noua Mazda 6 TE plus sau Lancer instyle 2008 ambele diesel?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 11, 2008 6:07 pm

QUOTE (paul.todea)Cristi cred ca ai pus punctul pe i.

Eee, spun si eu ce-am auzit de pe la altii... )

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Mar 25, 2008 9:12 pm

Si o comparatie intre Mazda 6 si Mitsubishi Lancer.

http://www.youtube.com/watch?v=uMOvJdwJc5s

Avatar utilizator
ovidiugm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:57 am

Mesaj de ovidiugm » Mar Mar 25, 2008 11:30 pm

QUOTE (paul.todea)Am vazut de mult ca a aparut noua mazda 6 si mi-a placut de cum am vazut-o, dar traiam cu impresia gresita ca e foarte scumpa, asa ca nici nu mi-a trecut prin minte ca ar fi o aventuala alternativa.
Deci sa zicem ca ma incadrez in 25 de mii.La banii astia pot lua un lancer instyle cu pachetul sport, jante mari, multe accesorii, etc...stiti foarte bine despre ce e vorba.Dar uitandu-ma pe site-ul mazda, am vazut ca in schimbul a 25 de mii de euro poti pleca acasa cu o mazda 6, cu ceva mai putine dotari, ce-i drept.Motorul e tot de 140 cp dar in conditiile in care masina e mai mare si mai grea e implicit si mai lenesa.
Vreau sa fac cateva precizari:am 21 de ani, imi plac extrem de mult sporturile cu motor si masinile sunt o parte din viata mea.Circul zilnic cu o Skoda Octavia 1.9 tdi la care ii dau gura cat duce, cu turatii pana in 4000-4500.Imi place agresivitatea la volan cu toate ca stiu ca nu e buna. .Nu ma intereseaza zgomotul motorului deci acest criteriu de alegere pica.In schimb ma intereseaza f mult sa nu sune plasticele dupa 50.000 km, ma intereseaza f mult tinuta de drum si suspensia sa fie cat mai ferma.Aici stiu ca ambele se incadreaza.Ma intereseaza f mult ca viitoarea masina sa fie frumoasa la exterior.Nu ma intereseaza nici portbagajul.Voi ce ziceti?
Stai sa recapitulez ca sa vad daca am inteles eu bine :
- vrei ceva sport si sa-i dai in goarna
- ai 25.000 de coco
- sa arate bine da' nu te intereseaza portbagajul

Si ce zic eu dupa toate astea? Zic ca nu inteleg de ce nu esti deja la volanul unei Mazda 3 MPS. Care la liniute sincer nu e departe de un EVO. Intr-adevar, nu e cu tractiune integrala, dar...e 25.000

Iar daca bat eu cimpii si sint complet off-topic pentru ca era vorba de cu totul alte masini, imi cer scuze.
Dar un demaraj de 0-100 in 10 secunde sau 100 cp/tona nu e totusi ideea mea de sportivitate .

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Mar 26, 2008 1:08 am

In ultimul timp, sportivitatea a capatat sensuri mult mai largi.
Apropo, Dacia Sport de pe vremuri...in cat timp atingea 100km/h ?
Ca tot era vorba de sportivitate...

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mie Mar 26, 2008 11:40 am

M-am uitat si eu acuma la Mazda 3 MPS. 260CP pe o masina cu tractiune fata?? asta e sinucidere curata...

Avatar utilizator
alx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 18, 2008 1:00 pm

Mesaj de alx » Mie Mar 26, 2008 11:58 am

De ce va puneti problema numai de liniute? Pe mine unul ma intereseaza mai mult reprizele si cat de fortat e motorul la viteze peste 160 de km/h de mers pe autostrada in afara. Cu un 100cp mergi cu 180 ddar doar sa testezi cum se simte, nu sa mergi constant sute de km...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Mar 26, 2008 1:23 pm

QUOTE (alx)De ce va puneti problema numai de liniute? Pe mine unul ma intereseaza mai mult reprizele si cat de fortat e motorul la viteze peste 160 de km/h de mers pe autostrada in afara. Cu un 100cp mergi cu 180 ddar doar sa testezi cum se simte, nu sa mergi constant sute de km...

Ba am mers constant cu ea :evil: dar la nemti. A mers chiar frumos tot timpul al 5000 rpm. :twisted:

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori