Noua Mazda 6 TE plus sau Lancer instyle 2008 ambele diesel?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Lun Mar 10, 2008 12:43 am

Am vazut de mult ca a aparut noua mazda 6 si mi-a placut de cum am vazut-o, dar traiam cu impresia gresita ca e foarte scumpa, asa ca nici nu mi-a trecut prin minte ca ar fi o aventuala alternativa.
Deci sa zicem ca ma incadrez in 25 de mii.La banii astia pot lua un lancer instyle cu pachetul sport, jante mari, multe accesorii, etc...stiti foarte bine despre ce e vorba.Dar uitandu-ma pe site-ul mazda, am vazut ca in schimbul a 25 de mii de euro poti pleca acasa cu o mazda 6, cu ceva mai putine dotari, ce-i drept.Motorul e tot de 140 cp dar in conditiile in care masina e mai mare si mai grea e implicit si mai lenesa.
Vreau sa fac cateva precizari:am 21 de ani, imi plac extrem de mult sporturile cu motor si masinile sunt o parte din viata mea.Circul zilnic cu o Skoda Octavia 1.9 tdi la care ii dau gura cat duce, cu turatii pana in 4000-4500.Imi place agresivitatea la volan cu toate ca stiu ca nu e buna. .Nu ma intereseaza zgomotul motorului deci acest criteriu de alegere pica.In schimb ma intereseaza f mult sa nu sune plasticele dupa 50.000 km, ma intereseaza f mult tinuta de drum si suspensia sa fie cat mai ferma.Aici stiu ca ambele se incadreaza.Ma intereseaza f mult ca viitoarea masina sa fie frumoasa la exterior.Nu ma intereseaza nici portbagajul.Voi ce ziceti?

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Lun Mar 10, 2008 6:54 am

...Nu stiu daca plasticele vor zdranganii dupa 50000 km.....dar in rest ai descris perfect Lancerul 2.0 D......))
...apropo...Mazda 6 asta noua....e de fapt un facelift...nu?

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Lun Mar 10, 2008 8:20 am

Facelift la Mazda 6? Cred ca faci confuzii, este model nou.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Lun Mar 10, 2008 9:14 am

....asa este...e model nou.....mea culpa...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 11, 2008 2:02 am

au mai fost niste posturi...derapaje de la subiect.
au fost sterse de noul moderator.

OK.
Mazda 6 si Lancer 2008, ambele diesel...
Dintre Mazda 3 si Lancer 2008 am propus Lancer undeva pe aici prin aria Versus.
Dintre Mazda 6 si Lancer 2008 as alege Mazda 6.

Comparatia este cam fortata deoarece fiecare din cele doua modele se adreseaza unor categorii/genuri diferite de clienti.

Prin designul sau exterior, capabilitatile suspensiei, sistemele electronice, Lancerul se adreseaza mai mult tinerilor si in general persoanelor care prefera stilul de condus sportiv. Din pacate motorul diesel nu se ridica la nivelul masinii setata de altfel sa fie
o masina sport adevarata.
Bine, eu am alte idei, preferinte legat de sportivitate dar ce pot sa spun e ca motorul asta isi face treaba si atat, este mai performant
si mai putin performant decat altele. Printre altele eu am si un fix...cand cumpar ceva si mai ales o masina de generatie noua, prefer ca toate sistemele componente sau macar cele mai importante sa fie de conceptie noua chiar daca exista riscul sa apara probleme.
Pe termen ceva mai lung, 3-4 ani tehnologiile noi, motorul conceptie noua isi va spune cuvantul atat din punct de vedere al exploatarii
cat si la revanzarea masinii.
Daca si Mitsu proceda ca Subaru si concepea un motor diesel nou care ... citeste impresiile despre el...atunci ar fi fost foarte greu de ales dintre aceste doua modele.

Mazda 6 se adreseaza oamenilor ceva mai instariti, atenti la detalii, amatori de frumos si calitate atat la exterior cat si la interior.
Ca sa fiu rau parca ar fi copiata dupa lexus...
In Germania si nu numai , Mazda si Toyota sunt pe primele locuri in topul calitatii si fiabilitatii.
In plus de 3 ani incoace mazda e pe primul loc la AMS pentru fiabilitate.
In ceea ce priveste partea tehnica, Mazda 6 impartaseste aceleeasi caracteristici cu noul Ford Mondeo care este laudat in presa de specialitate...vorbim totusi de masini si motoare noi...

Mazda 6 si Lancer = Frumoasa si Bestia
Prin Bestia nu vreau sa spun ca lancerul ar fi urat, ma refer la agresivitate...

Am vazut o mazda 6 alba de-am ramas cu gura cascata mai rau decat dupa un lancer rosu.
Imi povestea un prieten ca se uita lumea dupa lancerul nou si ceva nou...chiar si manelistii/coloratii sunt profund impresionati de lancer, dupa Mazda 6 se vor uita mai putini, cu siguranta manelistii nu o agreeaza.

Mazda 6 sta bine pe sosea...sa ai tu sosea sa mergi in asa hal incat sa ajungi sa te plangi de stabilitatea ei....
Lancerul inspira agresivitate, putere, sportivitate...Mazda 6, stil, eleganta, bun gust, finete si calitate.

Iti zic ceva, cand conduci stai in masina, nu pe langa masina si trebuie sa arate bine la interior si fara sa-ti dai seama va avea efect asupra starii tale zilnice...cu totii ne dorim din ce in ce mai bine...
Motoarele ambelor masini nu exceleaza din punct de vedere al sportivitatii insa cu nici una nu te faci de ras.
Nu stiu cat de mult vei simti plusul de performanta al motorului diesel de pe lancer...insa cu siguranta motorul de pe mazda va suporta mai bine in timp reprizele si exploatarea in forta....

Mazda 6 : Putere: 103 kW (140 CP) / 3.500 rot/min, cuplu motor max.: 330 Nm / 2.000 rot/min.
Lancer: Putere: 103 (140) / 4000 rot/min, cuplu motor max.: 310 Nm / 1750 rot/min



Bafta!

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Mar 11, 2008 1:58 pm

Cristi a pus excelent problema. Probabil sa fi fost un pic mai in varsta si alegeam mazda6, oricum atunci cand am luat eu lancerul nou nu era inca pe piata la noi mazda6. Imi place si mie cum arata, dar este, dupa cum spune si cristi mai eleganta decat lancerul si se adreseaza altui target.

Totusi, Cristi, comparatia cu manelistii nu cred ca isi are loc aici si este rautacioasa. Se stie ca pentru manelisti, singurele masini dupa care se uita sunt in ordinea asta: Mercedes, BMW, Audi, VW, Dacia. Nu glumesc, e chiar un top dupa ce am observat in timp pe la noi prin tara. Nu prea am vazut manelisti cu masini tunate sau agresive. Deci nu cred ca s-ar uita ei nici la una, nici la cealalta.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 11, 2008 2:31 pm

QUOTE (Speedy)Cristi a pus excelent problema. Probabil sa fi fost un pic mai in varsta si alegeam mazda6, oricum atunci cand am luat eu lancerul nou nu era inca pe piata la noi mazda6. Imi place si mie cum arata, dar este, dupa cum spune si cristi mai eleganta decat lancerul si se adreseaza altui target.

Da, daca e sa ne referim strict la motorizarile diesel ale celor doua modele, atunci as alege Mazda.
La benzinare nu am comparat, e posibil ca alegerea sa difere...
Daca ar fi fost vorba de motorizari pe benzina turbo atunci as fi preferat Mitsubishi. (Ralliart)
Alegerea nu este fixa, indiferent de optiuni.

QUOTE (Speedy)Totusi, Cristi, comparatia cu manelistii nu cred ca isi are loc aici si este rautacioasa.
Ok, stiu ca asa pare, dar e inspirata dintr-un caz real care m-a amuzat cand mi-a fost povestit de curand de un amic.
Sa speram ca nu se generalizeaza.
Oricum i-am vazut si in Accord, Subaru...
Nu este o comparatie si nici nu am vrut sa sugerez altceva.
Lancerul are "blink" si ... si nu e vina masinilor...

Numai bine!

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Mar 11, 2008 2:40 pm

O sa ma duc sa fac un test cu mazda6, cea diesel sa fac o comparatie cu asta. Chiar vrea un prieten sa isi cumpere si ma duc cu el. Si revin cu detalii

PS: Sa dea Domnu sa nu vad pe strada un evo sau subaru cu manelele date in blana ca ar fi capat de lume pentru mine

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 11, 2008 2:56 pm

QUOTE (Speedy)O sa ma duc sa fac un test cu mazda6, cea diesel sa fac o comparatie cu asta. Chiar vrea un prieten sa isi cumpere si ma duc cu el. Si revin cu detalii

Datele tehnice ale motoarelor sugereaza performante similare.
Sunt niste diferente care nu stiu cum se traduc in practica...
Din ceea ce spune Paul, mazda 6 e mai grea, deci s-ar putea ca acel cuplu un pic mai mare al mazdei sa nu fie suficient pentru a acoperi acest dezavantaj, reflectat in performanta...
Ar fi interesante niste curbe de cuplu pentru a fi si mai obiectivi.

Mazda 6 : Putere: 103 kW (140 CP) / 3.500 rot/min, cuplu motor max.: 330 Nm / 2.000 rot/min.
Lancer: Putere: 103 (140) / 4000 rot/min, cuplu motor max.: 310 Nm / 1750 rot/min

cuplu maxim:
- mazda : 330 Nm / 2.000 rot/min.
- lancer: 310 Nm / 1750 rot/min

Lancerul trage mai de jos, demaraj mai bun fata de mazda fara a mai lua in calcul greutatea mare a mazdei....

Putere:
- mazda: 103 kW (140 CP) / 3.500 rot/min
- lancer: 103 (140) / 4000 rot/min

Mazda ajunge mai repede la puterea maxima si apoi scade...
Lancerul se duce pana la 4000 rpm.

Asa ca sa-mi dau cu parerea ca prostu':
Lancerul va lua avans fata de mazda la plecarea de pe loc, mazda se va apropia rapid, poate chiar ajunge sau depasi lancerul, dar dupa 3500 rpm, mazda va ramane in urma lancerului.
Mai depinde si de soferi.

Oricum, am ales mazda nu din considerente de sportivitate si/sau performante superioare si din punctul asta de vedere le consider destul de apropiate.

LE: Acum sa nu se inteleaga ca mi-am schimbat opiniile negative despre lancer...anumite aspecte doar si nu toata masina.
Doar ca pot fi si obiectiv, fara caterinca si altele...cand partenerii de discutie sunt obiectivi...

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Mar Mar 11, 2008 5:10 pm

apreciez raspunsurile voastre obiective.Cristi cred ca ai pus punctul pe i.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori