noul lancer instyle sau octavia II rs TDI?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Mar Feb 26, 2008 10:11 pm

Va salut si incep acest topic cu precizarea ca am acasa o octavia II 1.9 tdi elegance si urmeaza ca in familie sa fie achizitionata o noua masina.Voi ce ziceti?Pretul e tot cam acolo, echiparile sunt tot cam aceleasi, ma refer la optionale, dar ma intereseaza mai putin oricum aspectul interior.Octavia RS TDI are 170 cp, lancerul are 140.La exterior imi plac ambele in egala masura.Ma intereseaza daca se simte f tare diferenta intre cele 2 motoare, si ma intereseaza care are o tinuta de drum mai buna, tinand cont ca ambele vin cu suspensie sport

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mar Feb 26, 2008 10:58 pm

Daca tot au acelasi pret, aceleasi dotari si ambele iti plac la fel de mult din punctul de vedere al design-ului, alege Octavia. E mai puternica, mai spatioasa, mai rafinata. Mie personal nu-mi place cum arata Octavia nici sa ma bati (dar gusturile nu se discuta).

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Feb 26, 2008 11:13 pm

La aceeasi bani, clar e de ales Octavia. Performantele sunt superioare motorului de pe Lancer, finisare interioara mult mai buna. Personal nu suport de nici o culoare masinile VAG, nu mi-as lua nici sa ma pici cu ceara. Dar recunosc ca pe anumite segmente ofera mai mult decat concurenta. Cum e cazul si aici.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Feb 27, 2008 9:39 am

Hai sa fim seriosi, am fost in aceeasi conjunctura ca si tine. Unde ai gasit tu Octavia 2 RS TDI 170CP la aceeasi bani cu Lancer instyle cu aceleasi dotari. Am fost la reprezentanta de mai multe ori si am configurat si acolo si pe net de mai multe ori. Cu aceleasi dotari te duce cu vreo 3000 de euro mai scumpa Octavia.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Feb 27, 2008 9:49 am

Clar Octavia votez. Am mers cu Lancer Intense 2.0 sambata si imi place cum trage motorul diesel, insa cand e turat suna a rasnita, acopera ce muzica vrei tu. Interiorul e cam slab calitativ, Octavia este mult peste. Poate Octavia este mai insonorizata si nu se aude asa de rau motorul, eu spun insa sa faci drive-test. Sincer e mai agresiv Lancer la exterior, dar nu merita banii la ce ofera, adica macar sa vad un interior sa ma lase masca.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Mie Feb 27, 2008 11:34 am

Tot pe Octavia as merge si eu.Singurul lucru care e mai frumos la Lancer e sistemul audio.Motoarele tot vauveu sunt,Octavia avandu-l mai puternic.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 27, 2008 11:49 am

Clar, Octavia!
Lancer TDI e ok pentru sedinte foto, poze de album.

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Mie Feb 27, 2008 12:34 pm

dar ma gandesc sa imi pun cip pe lancer si il duc la 170 cp.Exact la fel.Ambele sunt 25k +- o mie.Deci ambele aceeasi motorizare, acelasi pret, aceleasi performante.Octavia sta un pic mai bine la designul interiorului, lancer sta mai bine la fiabilitate, ca doar e japoneza, sau ma insel?Oricum din cate am inteles in lancer nu vibreaza plasticele dupa 50 de mii km ca in octavia, eu cel putin asa am inteles.Rezumat:la motor scorul e 1:1, dupa analiza pretului scorul e 2:2, dupa analiza designului exterior scorul ar fi 3:3 (ambele sunt f frumoase), dupa analiza interiorului scorul e 4:3 pt octavia, dupa analiza fiabilitatii, scorul cred eu ca ar fi 4:4.Sa ma corecteze cineva daca gresesc. Judecand si dupa faptul ca lancerul e nou-nout, iar peste 2 ani iese noua octavia si dat fiind faptul ca mai am una acasa, eu zic ca balanta se inclina usor spre lancer (posibil 5:4?).Voi ce ziceti?Multumesc anticipat

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Feb 27, 2008 12:47 pm

Tinand cont ca Lancer-ul e nou, eu spun ca inclini spre Octavia, o masina care are deja ceva timp de cand e pe piata e mai buna decat una lansata recent. Iar despre fiabilitate spunea cineva ca a vazut cam multe Lancer-uri noi in service. Octavia din cate stiu este o masina fiabila, dar repet trebuie sa faci drive test si sa te hotarasti.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Feb 27, 2008 1:29 pm

QUOTE (paul.todea)dar ma gandesc sa imi pun cip pe lancer si il duc la 170 cp.Exact la fel.Ambele sunt 25k +- o mie.Deci ambele aceeasi motorizare, acelasi pret, aceleasi performante.Octavia sta un pic mai bine la designul interiorului, lancer sta mai bine la fiabilitate, ca doar e japoneza, sau ma insel?Oricum din cate am inteles in lancer nu vibreaza plasticele dupa 50 de mii km ca in octavia, eu cel putin asa am inteles.Rezumat:la motor scorul e 1:1, dupa analiza pretului scorul e 2:2, dupa analiza designului exterior scorul ar fi 3:3 (ambele sunt f frumoase), dupa analiza interiorului scorul e 4:3 pt octavia, dupa analiza fiabilitatii, scorul cred eu ca ar fi 4:4.Sa ma corecteze cineva daca gresesc. Judecand si dupa faptul ca lancerul e nou-nout, iar peste 2 ani iese noua octavia si dat fiind faptul ca mai am una acasa, eu zic ca balanta se inclina usor spre lancer (posibil 5:4?).Voi ce ziceti?Multumesc anticipat

Inca o data ma repet unde ai gasit tu octavia rs cu dotarile de lancer la acelasi pret. Doar cu o mica plimbare pe la configurator si nu am gasit tapiterie de piele completa si mi-a dat asta:

Octavia RS
diesel / 2.0 TDI DPF / 170 CP / transmisie manuala - 6 trepte / 5 usi
Pret fara TVA:
EUR 20.293,-
Airbag-uri pentru cap EUR 266,-
Faruri cu descarcare in Xenon si sistem
de spalare a farurilor EUR 521,-
Jante aliaj 18" Zenith EUR 227,-
Scaune fata incalzite, cu reglaj termic
separat EUR 139,-
Senzor de ploaie si efect automat
anti-orbire pentru oglinda retrovizoare EUR 93,-
Sistem de navigatie "Columbus" 2DIN cu
afisaj color, modul dinamic si
SoundSystem (12 difuzoare, egalizator
digital), inclusiv DVD navigatie EUR 1.667,-
Tempomat EUR 130,-
Rosu Corrida EUR 0,-
Scaun: Piele/Stofa
Culoarea tapiteriei: Negru - Argintiu
Podea: Negru
Consola: Negru
Plansa de bord: Negru - Negru EUR 0,-
Total:
EUR 23.336,-

Ceea ce ar insemna 27790 ddp, deci diferenta de 2800 fata de lancer.

PS: Zic si eu, nu dau cu parul. Ti-am zis si eu m-am interesat de ambele. Dar daca ai gasit o oferta foarte buna pentru octavia rs, parca ti-as recomanda sa o iei pe aia, desi eu tot lancer as alege si de restul de bani o fac sa rupa capete pe strada, cel putin mie la aspect mi se pare mai atragatoare si mai agresiva lancerul si nu mai spun de potentialul de tuning daca te intereseaza

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori