noul lancer instyle sau octavia II rs TDI?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Mau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 4:56 pm

Mesaj de Mau » Joi Feb 28, 2008 12:04 pm

Legat de plasticele folosite la noul Lancer

Are cineva un lancer nou si se poate plange de faptul ca plasticele folosite scot diverse zgomote?

A testat cineva calitatea materialului ca sa poata spune ca e proasta? Sau poate vi se pare ca sta prost la capitolul imbinari?

Eu vad o diferenta de "look" intre bord total din plastic si bord "moale", nicidecum o problema a calitatii materialului. Ca si in cazul pielii artificiale comparata cu pielea naturala... de obicei pielea artificiala este mult mai rezistenta si mai usor de intretinut decat pielea naturala dar "feeling-ul" este total diferit... asta nu inseamna ca pielea artificiala este mai proasta calitativ. La fel si aici... poate modul de prelucrare si felul in care este perceput plasticul nu este pe placul majoritatii...

Sunt de acord cu voi in ceea ce priveste faptul ca ar fi putut sa nu faca rabat la anumite chestii, dar in cazul asta as fi cumparat o Corolla si nu Lancer pentru ca raportul dotari pret ar fi fost, probabil, in favoarea celeilalte japoneze.

Aceeasi parere am avut-o si inainte de achizitiona masina, si am observat ca este ceva obisnuit la masinile japoneze, ce se incadreaza in plaja asta de preturi (10-18 mii Euro), sa contina asa mult plastic la interior.

Imi cer scuze daca am fost Off Topic

La pretul asta as merge poate pe varianta Skoda dar poate Lancer cu motor de 1.8 se va ridica la asteptarile multora, macar din punct de vedere al performantelor.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Feb 28, 2008 1:43 pm

QUOTE (Mau)...poate Lancer cu motor de 1.8 se va ridica la asteptarile multora, macar din punct de vedere al performantelor.

Acceleratie 0-100 km/h 9,8 s ...

Nebunie de masina...)

LE. Am ales timpul cel mai mic pentru ca am vazut si 10 s , 12 s...
Pentru asa performante si chiar mai bune am coltul care cu siguranta datorita dimensiunilor ofera mai multe senzatii, atat in urban, extraurban cat mai ales pe serpentine unde lancerul nu va putea ataca curbele ca un colt.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Joi Feb 28, 2008 2:40 pm

problema e foarte simpla.nu poti numi masina japoneza, o masina care mai are doar numele.e o masina olandeza si asta se vede.am simtit-o si eu pe pielea mea cu Coltul.pe de o parte mecanicul se uita uimit la probleme si apoi ii sopteste colegului ca a mea nu e prima si tot asa.de aia recomand Skoda din toata inima.e o masina care si-a dovedit fiabilitatea in ultimii ani si este laudata de toti.am avut si eu ocazia de-a merge cu modelul asta si sincer mi-a placut.si dupa cum se poate vedea,mai toata lumea a recomandat Skoda.vorba reclamei: pentru ca merita.

offtopic : am colt 1.1 si citroen C1 si-mi place mai mult motorul de pe C1.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Feb 28, 2008 2:53 pm

da, asa e....

personal trag pe Colt de-i sar capacele...
imi fac toate poftele cu el...bine, atat cat imi permite ca are niste limite de care ma lovesc din ce in ce mai des.
altfel spus, mi-a cam ramas mic...
tin la el dar il conduc ca pe un mitsubishi...asa imi place, asa mi s-a recomandat "da-i in gura ca e fiabila"...consuma la greu, troncane, bocane, huruie indiferent cum o conduci...dar peste 4000 rpm trage destul de bine...
e ok atat timp cat nu crapa motorul/cutia.
cand or sa apara probleme o sa ma proptesc cu ea direct in showroom-ul mcar..."ups, m-au lasat franele" )

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Joi Feb 28, 2008 6:43 pm

Am avut Octavia TDI timp de 4 ani. La categoria la care optezi, iti recomand Octavia.
PS: Chiar si Evo are greierasi.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Feb 28, 2008 6:53 pm

QUOTE (Jeff)PS: Chiar si Evo are greierasi.

Mai conteaza ? )
Trimite-i la mine, ar fi un tuning destul de greu...
As putea chiar sa ma laud ... "am pus pe ea greierasi de EVO" )
Scump dom'le, scump...

Avatar utilizator
allex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2007 1:36 pm

Mesaj de allex » Joi Feb 28, 2008 10:16 pm

Ar fi buna Octavia II cu aspectul exterior de Lancer. Ar fi o combinatie numa' buna...

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Joi Feb 28, 2008 11:48 pm

QUOTE (Jeff)PS: Chiar si Evo are greierasi.

ai cultura si n-ai zis nimanui? unde ii vinzi?e pretul mai bun in china sau in italia?



On topic Octavia pentru a treia oara FTW, poate, poate

Avatar utilizator
grasu88
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 12, 2007 1:24 am

Mesaj de grasu88 » Dum Mar 02, 2008 12:15 pm

hihihi si eu am vrut sa aleg RS-ul dar raman tot pe lancer...Motorul 2.0 diesel de pe mitsubishi vine cu 140 cp din fabrica/165 cp pe dino.......la mcar am vazut asta pe dino....si + mai se poate pune si cipul de putere rallyart un mitsubishi 2.0 cu kitul rally art ajunge pe la 200cp cam asa teoretic la 170 cat rs-ul...daca imi iau diesel si u o sati iei aia ne vedem si facem o liniuta......oricum succes...dar eu sunt FAN MITSUBISHI....Masina asta mia salvat viata+norocul+Dumnezeu dar eram in ea nu in dacia sau renault sau octavia....

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Mar 02, 2008 1:15 pm

grasu, tin sa te corectez cu un mic amanunt daca imi permiti.

2.0 diesel vine cu 140Cp din fabrica...aici ai zis bine
care pe dino (zaur) inseamna 165Cp...si aici ai zis bineeeeee ) dar daca ai vazut asta la mcar pe dino (zauru) lor s-ar futea sa fie 170CP insa asa sunt ei modesti, declara mai putini cai, caluti, ponei, pasari de curte, doi porci, trei vaci...o miniferma moderna.
si ce ziceai ?
cu cipul aaaa )) de putereeeee ? 200Cp ? adica teoretic cat RS-ul la 170 ?

m-ai terminat! )
tu erai asa de simpatic si inainte de accident ?
nu de alta dar s-ar putea sa nu fie de ras.

Domnu sa te aiba in paza, fiule!

)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori