Mitsubishi Lancer vs. Honda Civic

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
vyc_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 06, 2007 1:51 pm

Mesaj de vyc_24 » Joi Mai 22, 2008 2:00 pm

a "comparat" cineva motorizarile 1.8 de la ambele modele?
cer ajutor, am in plan achizitionarea unuia din aceste modele
multumesc anticipat

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Sâm Mai 24, 2008 2:14 am

QUOTE (grasu88)....si eu la 150 am luat pomul cu mitsubishi lancer si am scapat intact
NFSU sau ce jucai? Intrai tu cu orice masina-n pom cu 150 la ora si te trezeai c-o luminare-ntre degete , banuti pe ochi si o coliva pe piept.
Apropo, inainte de accident cum te exprimai in limba romana? Sau halu' ala de exprimare e repercusiune de la ultimu' cutremur?

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Joi Iul 31, 2008 5:35 pm

Civic e super.Am testat si civic executice in 3 usi si Subaru impreza 2.0 aspirat.Ca stabilitate subaru e mai bun ca are 4x4.Dar ca o comparatie mai buna de stabilitate pot compara seat loen 2.0 tdi 140cp si civic 1.8 140cp.Seat are suspensii de iti zdruncina creierii iar la acceleratia la maxim intr/un sens giratoriu esp intra ca un disperat in functiune,in schimb civic e mult mai confortabila iar in acelasi sens giratoriu vsc*esp( nu prea se agita.Ambele le/am testat in spania pe drumuri bune,deci fara denivelari,in acelasi sens giratoriu,ambele masini noi;am intrat in sens cu a2a si am accelerat la maxim,vit max fiind aproape aceeasi.Intr/adevar tdi de la seat are cuplu mai mare,dar viteza de rotire in sens la honda era mai mare,nu imi mai amintesc cat.
Deci,dupa parerea mea,honda e cu mult mai ok decat multe masini.

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Joi Iul 31, 2008 8:45 pm

QUOTE (zeus_anoxia)Un lucru m-a deranjat enorm: acei indivizii efectuau test-drive cu o masina deja vanduta si care urma sa fie ridicata in acea dupa-amiaza. Dac eram eu in locul proprietarului si aflam asa ceva faceam panarama mare. Cum dai tu masina MEA la altii sa-si bata joc de ea si sa se infiga in ea sa-mi strice mie tot rodajul??!!! Urat! Foarte urat!!

O masina noua cand iti vine are 0 km sau maxim 1 2... daca zic ca a fost testate pe un traseu post fabricare.. dar daca iti vine cu 50 de km la bord si tu o cumperi esti fraier tu , cumparatorul...

Din punctul meu de vedere trebuia sa anunti protectia consumatorului sau sa incerci sa vb cu clientul respectiv... consider ca avea dreptul sa stie si el..

Avatar utilizator
marywsd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 20, 2009 10:53 pm

Mesaj de marywsd » Dum Feb 22, 2009 4:53 pm

am testat si eu civicul de 1.8 si sedanul si hatch-ul si lancerul sedan 1.5 si 2.0 tdi, civicul e marfa indif de tipul de caroserie pe care il alegi numai ca pt unii are un aspect prea sf ( mai ales hatch-ul), la lancer motorul de 1.5 benzina e cam lesinat iar cel de 2.0 diezel e bun ca si putere numai ca la drum lung poate fi obositor din cauza lipsei unor cotiere functionale ca sa nu mai spunem ca civicul consuma mai putin decat lancerul, accelereaza mai repede si consuma mai putzin si mai are si cutie manuala in 6 trepte, da si lancerul are farmecul lui si e o masina buna, totul depinde de gusturi, iar eu personal cred ca as alege lancerul sportback sau civicul sedan (cel hatchback mi se pare cam sf) care in perioada asta are oferte bune ( 4 gume de iarna + 2 revizii si consumabilile aferente gratuite), pentru domnu care a intrat in copaci la 150 la ora vreau sa-i transmit ca toate sistemele de siguranta sunt testate la aproximativ 60 la ora sunt unii care au murit in accidente la viteze 80-100 la ora...la 150 la ora in copac puteai sa ai si volvo ca te adunau de pe asfalt cu lopata apoi cand nu mai aveau ce aduna cu lopata foloseau matura si farasul ...mai subtire cu miciunile

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Sâm Feb 28, 2009 12:58 am

Cred ca atunci cand se compara performantele a 2 masini trebuie tinut cont de mai multe aspecte. Deci :
- Lancer sedan 1.8, 143 CP, greutate : 1385 kg, acceleratie 0-100 km : 9.8 s
- Honda Civic sedan 1.8, 140 CP, greutate : 1265 kg, acceleratie 0-100 km : 9.2 s

Datele le-am luat de pe site-urile oficiale. Nu vreau acum sa discut daca aceste performante sunt sau nu reale. Nu cred ca multi se pot lauda ca pot schimba vitezele la fel ca un pilot de teste. Si cateva zecimi conteaza..
La aceeasi putere Civic are cu 120 kg mai putin. De aici si performantele mai bune. Probabil ca la viteze mai mari diferenta nu mai este atat de evidenta desi cei 10% in plus la greutate se simt fara indoiala.
Deci performantele Lancer-ului sunt la acelasi nivel ca ale unui Civic daca raportam timpii la greutarea masinilor.
Fara indoiala ca atunci cand vorbim de performante la o o masina nu conteaza numai puterea. Dar in privinta asta numai cineva care a condus mai mult ambele masini si are experienta necesara isi poate da cu parerea.

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Sâm Feb 28, 2009 7:00 pm

Chair am facut aceasta comparatie inante sa optez pentru Lacer 1.5 MT la inceputul lui februarie. La 16.500 EUR am preferat Lancer Invite (cadou vopsea metalizata, magazie de 6 CD si presuri) in loc de Civic Sedan 1.8 ES.

E adevarat ca Civic-ul are avantajul unui motor mai puternic si scaune incalzite, roata de rezerva normala, dar are niste dezavantaje:
- este mult mai joasa ca Lancer-ul
- lipsa control stabilit. si tractiune (vorbim de modelul cel mai ieftin , de 1.8)
- aer conditionat manual si nu automat.
- reviziile (cel putin dupa preturile de lista) sunt mai scumpe
- desi portbagajul este mare, deschiderea lui este incredibil de mica astfel incat este greu sa bagi un simplu troler inauntru, daramite o cutie ceva ma mare...
- alte dezavantaje cum ar fi : aspect, zic eu, prea "chinezesc" si parca vechi. fara comenzi pe volan, fara MP3....

Ulterior am remarcat un dezavantaj (mare as putea spune) al Lancer-ului : este zgomots (chiar foarte) la peste 100-120.....

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mar Mar 17, 2009 1:54 pm

m-ati facut curios
azi cred ca o sa merg sa fac un test drive cu o honda civic diesel , sa vad cum se aude in interior si calitatea plasticelor
modelul imi este bine cunoscut, dar nu mi-a inspirat pana acum pasiune, prea chinezeasca

Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Joi Apr 09, 2009 10:53 pm

QUOTE (SickneS @ Mar 17 2009, 02:54 PM) m-ati facut curios
azi cred ca o sa merg sa fac un test drive cu o honda civic diesel , sa vad cum se aude in interior si calitatea plasticelor
modelul imi este bine cunoscut, dar nu mi-a inspirat pana acum pasiune, prea chinezeasca

Ai facut testul cu honda civic diesel?
Banuiesc ca ai ramas "mut" ...de admiratie binenteles. Sunetul dieselul de la honda este renumit ca fiind cel mai placut sunet de motor diesel. Am spus "sunet" pentru ca acesta nu poate fi numit "zgomot" ca in cazul altor dieseluri.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Apr 10, 2009 8:01 am

QUOTE Sunetul dieselul de la honda este renumit ca fiind cel mai placut sunet de motor diesel
ai mers vreodata cu bmw 6 in linie diesel? sa vezi acolo sunet.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori