New Lancer versus compactele europene

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Mar 07, 2008 12:35 pm

QUOTE (damutz)tocmai au masurat astia de la TV viteza lancerului 1.5. este vorba de o masuratoare facuta cu 13 sateliti.rezultatul a fost unul uluitor,13 secunde, fiecare satelit masurand cate o secunda.Fiind si ei uimiti de rezultate, au pus si loganul la teste si pe ala l-au masurat cu 11 sateliti.performante intr-adevar uluitoare.

Revin cu intrebarea: unde putem vedea si noi masuratorile astea?

Oare daca masurau cu 15 sateliti rezultatul era de 15 secunde? )

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Mar 07, 2008 1:00 pm

din pacate nu au decat 14 sateliti.de aia mai toate masinile au 0-100 in 14 secunde.ce trece peste se calculeaza folosind o ecuatie matematica extrem de complicata care nu poate fi scrisa pe forum

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Mar 07, 2008 2:11 pm

QUOTE (damutz)din pacate nu au decat 14 sateliti.de aia mai toate masinile au 0-100 in 14 secunde.ce trece peste se calculeaza folosind o ecuatie matematica extrem de complicata care nu poate fi scrisa pe forum

cine nu au decat 14 sateliti ?
cateva stelute verzi nu au ? )

Incearca sa ne explici cucu vintele tale algoritmul asta...

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Mar 07, 2008 8:30 pm

baietii astia care masoara viteza masinii de la 0 la 100.cica masoara cu 12 sateliti dar eu am informatii ca sunt 14.formula matematica e prea complicata s-o enunt aici.plus ca nu am caracterele pe tastatura s-o scriu.dar la o bere, daca faci cinste,dupa 5 iti povestesc tot. )




PS vai cat de offtopic am ajuns... sa nu mai aberam pe aici
PS2 era unu azi saracu la service la mitsubishi si se plangea ca nu stiu ce i-au montat aia invers si se vede ca dracu.receptioneru,baiat simpatic de altfel, il ruga sa-i ierte ca sunt greseli omenesti :roll:

Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Sâm Mar 08, 2008 10:45 am

nu stiu cine a facut testu ala de i-a dat 13 sec, da nu imi prea vine sa cred
si prima greseala care a facut-o e ca nu i-a montat cauciucuri de iarna cand a facut testul

dar spune-ne si noua unde putem sa vedem testu asta de care zici tu.

Avatar utilizator
sefurom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2008 9:40 pm

Mesaj de sefurom » Mar Mar 25, 2008 8:39 pm

salut.nu am mai scris cam de mult.oricum vad ca discutia a cam luat o alta "cale"
revenind as vrea sa va supun atentiei un articol din "auto motor si sport" in care sunt comparate lancer si octavia
pentru mine a fost destul de relevant :-(
pacat ca nu au facut comparatie intre motoarele pe benzina de 1.5 si 1.6!!!!!(eram tare curios)
apropo:ce parere aveti ??pe unde s-ar situa motorasul de 1.5de pe lancer intre 1.6de la vw(102cp), 1.6 de la ford, 1.6 opel, 1.6 renault..etc???

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mar Mar 25, 2008 10:20 pm

Eu zic ca e peste multe motoare de 1.6.
Am fost de curand pana la Sambata de Sus cu un prieten cu Opel Astra 1.8 140 cp si i-am stat destul de bine in coaste.

Avatar utilizator
mig21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 03, 2008 12:48 pm

Mesaj de mig21 » Mar Iul 01, 2008 1:32 pm


Avatar utilizator
mig21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 03, 2008 12:48 pm

Mesaj de mig21 » Mar Iul 01, 2008 2:03 pm

QUOTE (thor)QUOTE (Cristi)QUOTE (zeus_anoxia)QUOTE (Cristi)12 sec. ...despre ce masina era vorba ?

Sunt datele "oficiale" ale lui 1.5MIVEC, desi, si eu ma indoiesc ca prinde suta in 12sec....

daca la colt cu acelasi motor cu masa de o tona, timpul probabil e de 9.8 sec.
lanceru are mai mult cu 300 kg...12 sec...e posibi.
oricum la varianta asta nu exista pretentii de nici un fel, pretul e atat de mic incat si-l poate oricine care vrea o masina "de familie cu valente sportive" )

11,6 sec......scrie in carte....

Nu vreau sa ma bag (prea adanc). io am lancer vechi (1.6). m-am grabit sa il iau ca ziceau ca iese de pe piata, si imi convenea mai mult pretul + dotarile. in afara de asta, imi plac berlinele, cu cat berline cu atat mai bine. ulterior, cand a aparut si cel nou, am constatat ca e si ceva mai bine finisat (no offence dar este), si mai ergonomic (la lancerul nou cotierele sunt de design, iar schimbatorul e amplat ca la tiruri - la o distanta apreciabila de volan cel putin pentru pozitia mea de condus).

revenind la discutie... la lancer clasic e o mare dubiosenie cu puterea si dupa parerea mea si cu acceleratia:
- puterea - e dat 98 cp, dar in unele tari (tot (m)ue) a fost vandut cu 112 (aceeasi masina, etc.). am auzit ceva (tot pe forumu' aici de fata) cum ca pus pe banc ar avea peste 100 de cai.
- acceleratia - cand l-am luat eu pe lancer clasic, pe site era data specificatia 0-100 km/h - 10.6s(imi aduc aminte f clar, ca am discutat asta cu un prieten, si era cam in top acc. pt dimensiunea si greutatea asta), care apoi, cand a aparut ce nou s-a transformat in 11.6 ((i)ratiuni de marketing brobabil).

O curiozitate - a facut cineva o liniuta lacer vechi 1.6 vs lancer nou 1.5? sunt tare curios de rezultat, nu vreau sa ma ofer voluntar!
io personal m-am bagat cu o kia cee'd (sper sa fi scris corect - nu stiu coreeana ) de 139 cp ce diesel de 1.5 turbo. ea m-ar fi depasit saracuta daca nu avea atatea viteze ) . 0-100 km/h n-a avut nici o sansa!

Avatar utilizator
mig21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 03, 2008 12:48 pm

Mesaj de mig21 » Mar Iul 01, 2008 2:14 pm

QUOTE (zeus_anoxia)QUOTE (policr)Cifrele de la volan eu zic ca sunt umflate rau de tot.Asta inseamna ca depaseste alfa romeo motor de 1,6 120cp,modelul 147;lacetti 1,6 16v de 109cp;c4 1,6 16v 110cp;207 1,6 110cp si lista continua.

De-aia spuneam ca ar fi interesanta o liniuta intre un Lancer 1.5MIVEC si un Logan 1.6MPI 16v..

QUOTE (policr)Daca e sa ne luam dupa aceste performante toti ne-am lua numai logan de 1,6 16v.....

N-ar fi rau.

HA HA HA...

ati gresit categoria...
uite aici comparatie!!!!! )
http://www.loganclub.ro/forum/logan_1_5 ... 499p2.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori