New Lancer versus compactele europene

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sefurom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2008 9:40 pm

Mesaj de sefurom » Joi Feb 07, 2008 9:55 pm

sal. am facut si eu drive test cu lancer 1.5.. as vrea sa-mi iau o masina pe benzina (sedan) si ma gandeam la un megane sau o octavia 2. dupa ce am vazut lancer-ul am zis ca este o varianta si mi-am pus mari sperante in drive test.dar acesta m-a bagat si mai mult in ceata. la exterior ...nota 10....dar interiorul lasa de dorit (ca sa fiu diplomat).de motor nu stiu ce sa zic ...ca nu prea ma pricep..... :oops: ..cam zgomotos.O sa spuneti ca mitsu este o masina sportiva si e normal sa se auda mai tare....dar totusi cei care isi iau un motor de 1.5 nu cred ca ca isi doresc prea multa sportivitate.Asa ca puteu sa fie mai atenti la "detalii".Voi ce ziceti??? Poate imi dati niste sfaturi ...ce sa fac...ce sa cumpar??? multam

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Vin Feb 08, 2008 9:15 am

@sefurom: Of, ce ne faci tu noua!? :-)
Intrebi pe un forum Mitsubishi daca sa-ti cumperi unul sau nu?
Acum, spune si tu, cat de obiectivi crezi ca vom putea sa fim!?

Personal, si eu ma aflu intr-un oarecare moment in care ma hotarasc care va fi urmatoarea mea masina. Macar insa pentru mine "batalia" se va da cam din aceeasi zona, adica cea a Japoniei. Mai precis intre Subaru Impreza, Honda Civic si Mitsubishi Lancer.

Pentru tine insa alegerea e mult mai dificila deoarece ai 3 masini din zone total diferite (chiar si ca tara, daca vrei): ai o masina franceza cu ce au bun si cu ce au rau masinile din Franta, o masina ceho-germana absolut corecta (si cam atat...) si o masina japoneza gandita (prea mult parca) ca un "driver's car". E foarte greu.

PS. Cred ca s-ar putea topicul la ceva cu versus...
Poate sefurom va primi si alte pareri pe acolo.

Avatar utilizator
MUTU
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 07, 2008 3:02 pm
Contact:

Mesaj de MUTU » Vin Feb 08, 2008 1:12 pm

Din ce am observat exista oameni orientati subconstient pe alt tip de masina, iar acei oameni au tot timpul o reactie ciudata cand intra in lancer... interior grotesc... plastice de rahat... din punctul meu de vedere este perfect interiorul. Daca iti provoaca asa o reactie de respingere din prima, daca ma intrebi pe mine nu e ok sa mai intrebi de aceasta masina... practic sufletul iti spune "nu" si acum ai vrea de la noi ceva argumente pro lancer... ele sunt subintelese din partea noastra pentru ca asa cum bine a punctat Andrei suntem fie fani fie posesori... insa eu unul am ajuns aici pentru ca imi place lancerul atat interior cat si exterior... atat al meu editia 9 cat si cel nou... de exemplu mie interioriorul de skoda imi pare ca ar fi putut merge pe un dric.. nicidecum pe masina mea, si indiferent ce ar face skoda tot nu as lua masina pentru ca nu ma inteleg cu acel interior neinspirat... cu toate astea e printre cele mai vandute masini de la noi, iar cei care le cumpara vad la interiorul masinii o eleganta aparte.
Nu putem umbla cu totii in aceleasi masini...

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Vin Feb 08, 2008 1:20 pm

Corect , or fi masinile nemtesti considerate etaloane ale perfectiunii( si nu stiu de ce) dar cu cateva exceptii, bineinteles cu preturile de rigoare, masinile astea nu au strop de imaginatie. Cand te urci in ele parca sunt trase toate la indigo. Culmea, asta e si motivul lor de glorie ! Cu atatea stres pe capul omului din ziua de azi macar la volan sa simti ca traiesti altfel.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Feb 08, 2008 2:34 pm

@sefurom, esti interesat de lancer insa la o prima vedere te-a dezamagit din anumite puncte de vedere ?

E normal pe undeva...e anormal sa te gandesti ca ai putea obtine raspunsuri obiective de la noi...

Parerea mea e ca te-ai obisnuit cam mult cu "usual cars" (Skoda, Opel, VW...) care au inceput sa-si piarda din interes pe masura ce romanii au inceput sa cunoasca masinile si au mai evoluat...dar daca vrei o masina care sa te duca din A in B fara probleme atunci toate 3 sunt OK, lancer, megane si skoda...desi de megan nu sunt asa de sigur, mai ales daca e benzinar.

1. Din start exclud meganu' :!:
2. Skoda e o masina corecta insa indiferent de ceea ce percepe ochiul tau, la exterior sau interior...nu se compara cu lanceru' din multe puncte de vedere.

- Sportivitate OK (raportat la aceiasi bani, aceeasi motorizare sau similara)...chiar si 1.5 la peste 4000 rpm ofera un feedback foarte bun, iar asta se poate traduce si in confort, mai ales in depasiri, panta, samd.
- Design exterior OK...nu mai discutam ca nu avem ce sa comparam nu ?
- Desing interior OK...este peste Skoda ca desing interior, sub Skoda ca materiale, finisaje si intr-adevar per total da impresia de ieftin...lucru care este si adevarat...este o masina ieftina pentru ceea ce ofera.
- Stabilitate/Suspensie...ei bine nici aici nu avem ce sa comparam, lancerul fiind construit pe platforma lu' Outlander.
- Siguranta ...maxim.
- Dotari OK

Nu ma pronunt asupra fiabilitatii...japoneza bla bla bla pentru ca e cam devreme si oricum si Skoda sta foarte bine din punctul asta de vedere.

Plus ca lancerul e o masina noua, tinereasca care cu siguranta ofera mai multa placere, satisfactii si suprize placute decat Skoda.

Ah...zgomotul motorului...da, este...transmisie pe lant, de ...avantaje si dezavantaje dar pana una alta asta ar fi singura chestie care i se poate reprosa motorului de 1.5.
Cu motorul asta 300.000 km nu te doare capul.
E ca un elastic...oricat l-ai intinde, nu se rupe. )

Asta daca e sa discutam cele 3 modele preferate de tine...
Orice ar fi...japoneza sa fie.
Ai bani mai multi si pretentii mai mari..honda, mazda insa dintre cele 3 lancerul este varianta buna.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Feb 08, 2008 3:19 pm

Lasand la o parte alte aspecte legate de fiabilitate, grija mare cu Reanult-ul la capitolul garantie. Trenul de rulare si mecanismele de la directie au garantie doar 50000 de km. Banuiesc ca la discutia avuta cu reprezentantul, nu ti-a spus lucrul asta. Tine cont si de faptul ca Megane sedan e asamblat in Turcia. Doar Megane Bicorp se produce in Franta mai putin in luna august cand toti frantuzii pleaca in vacanta si am inteles ca-l asambleaza prin Spania.
Skoda, din auzite, e destul de scumpa la intretinere si nici la piesele de schimb se pare ca nu sta mai jos. Consc pe cineva care a platit cu vreo doi ani in urma 800 RON doar pentru un rulment de roata la o Fabia break. Norocul lui ca nu a trebuit sa-i scoata din buzunar ca masina era a firmei la care lucreaza.

Poate unul din admini, creaza un topic "New Lancer versus compactele europene" si muta discutia inceputa de sefurom acolo.

Avatar utilizator
sefurom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2008 9:40 pm

Mesaj de sefurom » Sâm Feb 09, 2008 5:59 pm

:-D multumesc pt sugestii. As vrea sa precizez ca eu vreau o masina FIABILA pt ca fac naveta intre BUc si Urziceni dar care sa reziste si pe drumuri neasfaltate(nu ca soleza mea care troncane din toate colturile).problema este ca eu cam vreau mai multe masini in una singura :oops: .Asta pt ca "sunt prea sarac ca sa iau ceva .....care se strica repede" :cry: (vreau sa ma folosesc de masina un timp cat mai lung fara sa fiu nevoit s-o schimb).asa ca:
1. la portbagaj meganu si octavia bat lanceru
2. pachetul de drumuri grele...stiti voi despre ce vb.....lanceru "pare"un pic mai jos...poate este doar o iluzie optica.....pe un drum neasfaltat raman cu lanceru acolo sau.......???
3. credeti ca daca mai astept exista sanse ca la modelul de anul viitor sa se regleze unele din neajunsurile de anul asta la lancer???(din experienta voastra despre evolutia unui model)
4.cu toate ca voi nu prea agreati meganu sa nu uitam ca "bate " tot la capitolul preturi(varianta pe benzina 1.6)
Si cateva intrebari:
-consumul va fi mai mic la lancer decat la celelalte doua??
-ce inseamna "transmisie pe lant" :oops: ??
P.S. :daca nu as fi simtit ceva deosebit pt lancer nu as fi scris pe forumul asta(nu scriu pe nici un forum)...dar aici e vorba de bani..si nu putini pt mine...si imi este frica ca nu cumva sa iau un "fas" de masina .ASa ca un pic de incurajare din partea voastra n-ar strica :wink:

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Feb 09, 2008 7:39 pm

Aaaa da.
Acum am inteles...
Exclus lancerul in conditiile expuse de tine.
Ordinea ar fi asa:
- Octavia
- Megane
- Lancer

In afara de variantele 4x4, Mitsubishi nu e ok pentru asa drumuri...si asa, in conditii normale de exploatare apar tot felul de zgomote, atat la interior, cat mai ales la exterior, suspensie, samd.
Tu ai nevoie de o masina cat mai practica pentru drumuri neasfaltate, deci orice numai Lancer NU.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Sâm Feb 09, 2008 7:40 pm

QUOTE 4.cu toate ca voi nu prea agreati meganu sa nu uitam ca "bate " tot la capitolul preturi(varianta pe benzina 1.6)
Ziceai ca nu vrei sa o schimbi repede nu ? pai ... p bate ea tot la pret insa daca se strica dupa ce ai iesit din garantie ... iar o sa batat tot la pret dar "nu pe gura ci pe partea opusa" ca sa zic asa
Am doua megane-uri, doua kangoo si un espace la firma ( da ... fanclub reno ) ... dupa espace - care decat sa il repari aplici "metoda al bundy pt fericire" .... latul ... - meganul e pe acolo .. nu se da nici el batut la capitolul asta .
Daca as cunoaste situatia la skoda ... mi-as da si acolo cu parerea insa nu o cunosc si o sa tac
Mitsu mi se pare ok la pret ( pana acum !!!! ) si din ce vad pe forum sunt fiabile ... you'r call!
Eu as alege mitsu toata ziua :twisted: :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Sâm Feb 09, 2008 7:44 pm

?efule, eu a? alege Octavia 2 Combi ?n locul t?u, iar dac? te ?ine pungu?a ai putea s? iei una 4x4 dar nu e musai. Oricum, Octavia 2 Combi mi se pare cea mai bun? alegere pt tine. ?i g?nde?te-te de 2 ori ?nainte de a cump?ra un Renault.

Cu stim

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori