New Lancer versus compactele europene

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sefurom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2008 9:40 pm

Mesaj de sefurom » Lun Sep 29, 2008 10:44 pm

deci.....mai nimeni de [pe aici nu a luat in calcul compactele europene....(ba sateliti ba GTI-uri ...etc :-D ).....deviati.....deviati....la greu baieti :wink:
dar sa redevenim seriosi.....m-am urcat in Kia ceed 1.6 (122cp)...si tin sa va spun ca e o optiune serioasa pt mine cel putin
Va rog daca stiti ceva de motorul acesta....."trageti" 8) .........Comparatie cu 1.5 (109cp) Lancer

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Sep 30, 2008 7:54 am

QUOTE (sefurom)dar sa redevenim seriosi.....m-am urcat in Kia ceed 1.6 (122cp)...si tin sa va spun ca e o optiune serioasa pt mine cel putin
Va rog daca stiti ceva de motorul acesta....."trageti" 8) .........Comparatie cu 1.5 (109cp) Lancer

Daca vrei mai multe informatii despre KIA Ceed intra pe clubkia.ro Sunt destul de multi care au aceasta motorizare si poti afla mai multe pareri. Iar masina se prezinta bine in general. Am un Ceed diesel in famile si sunt multumit de cum se prezinta.

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Mie Oct 15, 2008 6:07 am

Salutare!

S-a discutat aici despre performantele Loganului 1.6 16v, in special cum ca ar bate Lancerul la 0-100 km/h. Haideti sa nu privim aceasta confruntare numai dintr-un singur punct de vedere. Eu am un Lancer 1.6 SDN din 2006, iar pe certficat scrie ca masina mea are masa proprie de 1301kg. Daca e sa o compar cu a Loganului amintit mai sus, la numai 1115 kg rezulta o diferenta de fix 186 kg. In acest caz, consider o confruntare corecta daca in Logan ar fi cu 2 persoane mai mult decat la concurentza. E drept ca nimeni nu ma obliga sa-mi iau o masina mai grea, insa kg in plus imi spun multe despre siguranta pasiva, tinuta de drum, stabilitate etc. Cu toate acestea datele oferite de constructori privind consumul imi arata ca Lancerul sta mai bine (5,6/9,0/6,8) fata de Logan (5,9/9,1/7,2).

sefurom,
De ce nu-ti iei Logan daca tot esti pus pe raportul pret/dotari/motor?! La inceput am inteles ca vrei o masina cat mai fiabila. Lancerul 1,6 SDN (Lancer Clasic) costa sub 13.000 E si nu stiu cate alte dotari ti-ar oferi concurenta la acest pret. In afara de asta, masina este 100% Made in Japan, ceea ce conteaza.

mig21,
O curiozitate - a facut cineva o liniuta lancer vechi 1.6 vs lancer nou 1.5?
S-ar putea ca Lancerul 1,6l sa castige datorita cuplului mai mare oferit de un motor cu o cilindree mai mare 150 Nm/4000rpm, iar puterea maxima 98CP se obtine la 5000rpm, in timp ce la cel de 1,5l 109/6000rpm. Nu sunt diferente mari, dar la liniute conteaza.

Bafta la cumparaturi/liniute!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori