Asx Vs Outback Vs X1

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Joi Feb 09, 2012 11:05 pm

sunt foarte nehotarat , oscilez intre mitsubishi ASX , subaru OUTBACK , bmw X1 .
Precizez ca trebuie sa fie obligatoriu 4x4 si un motor 1.8-2.0 L , nici mai mare sa dau bani degeaba statului roman , nici mai mic sa trebuiasca sa il rog frumos sa urce in ture . Detin mitsubishi insa o sa recunosc ca outback imi place mai mult ca design , si bmw se va vinde mai usor cand o sa imi doresc alta masina ( toti stim ca oricat de rau ar fii un vw sau bmw , un dobitoc care sa-l cumpere se va gasii foarte repede ) .

Am sa precizez ca ma intereseaza si consumul , altfel luam un evo

astept pareri si impresii .


MULTUMESC

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Vin Feb 10, 2012 9:48 am

pai este atat de aiurea comparatia asta incat numai tu poti sa-i dai de capat: masinile sunt diferite, gabaritele sunt diferite, preturile sunt diferite.

eu sunt familist si prefer outback. altul care nu are copii si isi permite pretul va prefera X1.

ASX probabil ca e compromisul cel mai bun intre pret/gabarit/performante, insa in loc de ASX as prefera sincer Kia Sportage

discutia asta e complet aiurea

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Sâm Feb 11, 2012 5:23 pm

daca vrei spatiu, atunci outback. x1 si asx sunt mai mici.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Feb 11, 2012 8:12 pm

QUOTE (godaro @ Feb 10 2012, 09:48 AM) pai este atat de aiurea comparatia asta incat numai tu poti sa-i dai de capat: masinile sunt diferite, gabaritele sunt diferite, preturile sunt diferite.

discutia asta e complet aiurea

nush cat de aiurea e comparatia ..... mie mi-i se par cam la fel , gabaritele sunt neglijabil diferite . M-am uitat si la kia sportage si la hyundai ix35 ....
sa fiu sincer hyndai-ul bate totul ... insa ...am o retinere deocamdata .
o fii complet aiurea pt tine discutia ....eu asteptam sa imi spuna cineva care are x1 sau outback .... ceva pro sau contra .
NU imi permit sa cumpar toate 3 modelele .
Dupa experienta avuta cu outlander ..... tare greu imi este sa renunt la mitsubishi ....

Avatar utilizator
Helmuth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 13, 2012 2:56 am

Mesaj de Helmuth » Lun Feb 13, 2012 3:52 am

ASX este conceputa ca si limuzina de familie, desi portbagajul este destul de micut..Subaru este masina ideala pentru cei ce iubesc muntele... preferata celor din silvicultura sau pasionati de vinatoare iar X1 este ceva pentru cei care doresc neaparat un bmw de ochii lumii dar x3 este prea scump si daca trebuie sa-l conduca si nevasta .. atunci x1 este ideal. Subaru nu a fost niciodata campioana consumului minim la conbustibil dar ofera o robustete mai rar intilnita si este genul de masina care nu te lasa niciodata pe drum. Eu folosesc ASX ul de numai 2 saptamani si spun sincer ca sint incintat de aceasta masina, desi am portbagajul mai mic ca la Toyota Avensis... dar pentru mine este suficient si la nevoie se pot culca scaunele din spate si atunci ajunge locul si pentru cumparaturi mai voluminoase. Acum doua zile a trebuit sa scot masina din parcarea unui restaurant seara si pe zapada si ninsoare. nu stiu daca m-asi fi descurcat cu alta masina .. dar ASX-ul gratie camerei din spate mi-a permis sa o scot la pas fara sa lovesc nimic si cu distante libere laterale sub 20cm pe intuneric. trebuie sa recunosc ca am fost incintat de chestia asta, desi cind cumparasem masina (1,8DiD Edition2012) mi se parea o aiureala oarecare. Inainte de a lua ASX-ul am probat cale de multi kilometri si Quaquai si Suzuki Grand Vitara si din toate mi-a placut ASX-ul cel mai mult. Poate daca mai aveam prunci in casa luam un model cu portbagaj mai mare.... dar asa... mi-a luat feciorul Avensisul pentru el si eu am luat ceva mai micut.. adica ASX-ul.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Lun Feb 13, 2012 10:07 am

QUOTE (eth0tty1 @ Feb 11 2012, 08:12 PM) nush cat de aiurea e comparatia ..... mie mi-i se par cam la fel , gabaritele sunt neglijabil diferite .

cum sa fie "cam la fel" ?? de ce, ca au 4 roti ?

QUOTE (Helmuth @ Feb 13 2012, 03:52 AM) ASX este conceputa ca si limuzina de familie

ASX = limuzina de familie ??? pai atunci Avensis-ul ce mai e ?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Feb 13, 2012 10:35 am

QUOTE (Helmuth @ Feb 13 2012, 03:52 AM) ASX este conceputa ca si limuzina de familie, desi portbagajul este destul de micut.
Este un crossover de oras , nicidecum limuzina de familie
QUOTE Subaru este masina ideala pentru cei ce iubesc muntele... preferata celor din silvicultura sau pasionati de vinatoare
Confunzi Forester cu Outback
QUOTE Subaru nu a fost niciodata campioana consumului minim la conbustibil dar ofera o robustete mai rar intilnita si este genul de masina care nu te lasa niciodata pe drum.
Vezi ca de cativa ani au scos un diesel care este foarte ok , nu mai este cum stiam cu totii ca un Subaru benzinar este prieten cu benzinariile . Si da, este o masina buna care nu te lasa in drum

Pentru spatiu pasageri si portbagaj, consum ok , masina care nu te lasa in drum - Outback diesel . Se va vinde poate un pic ma greu ...
X1 - mi se pare la fel de inutila ca un Q3 , dar se va vinde ceva mai repede , exact cum ai spus si tu in postul initial
ASX - 4x4 diesel e ok ca si consum , nu te lasa , dar spatiul interior nu e punctul forte .
Si aici facem referire la cele 3 masini implicate in discutie ( aviz amatorilor care vor sari ca ASX-ul nu e cum spun , sau ca X1 e cum spun , sau ca de ce Outback )

Ca si o paranteza - am un prieten cu un Evo x si si-a luat si a 2-a masina - ghici ce - Outback diesel . Pentru deplasari cu familia

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Lun Feb 13, 2012 9:42 pm

Obligatoriu 4x4 de ce? Intreb si eu pentru ca si 4x4 astea sunt de mai multe feluri si iarna asta frumusica sper ca i-a invatat pe macar pe unii posesori de asa ceva ca nu orice 4x4 te scoate din rahat. Doar azi pe strada la mine s-a intamplat cam asa: Volvo XC90 ramas inzapezit, VW Passat 4motion ramas in zapezit de doua ori ( o data la intrarea pe strada si o data la parcare - drept urmare omul l-a lasat in drum), je cu Ralliartul am trecut si l-am ocolit si pe ala cu VW prin zapada virgina de draq stie cand, vreo 50cm, dupa mine unul cu Nissan Navara camioneta a ramas inzapezit. Deci cam asta avem de zis despre 4x4. Mai am un vecin cu un Forester si ala trece de asemenea prin zapada. Acum ASX-ul nu stiu daca are 4x4 ca pe evo sau ralliart sau e vreo generatie de Haldex pe el.
Pe de alta parte ierni ca astea nu-s o multime si deci nu-i neaparat sa ai nevoie mereu de un astfel de 4x4.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mie Feb 15, 2012 9:17 am

ia-ti nene 4x4 pararea mea.
nu or fi iernile toate ca asta insa e iarna in fiecare an. asa ca eu unul ii vad utilitatea. stai mai linistit cand ai 4x4 si gume de iarna.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Joi Feb 16, 2012 1:33 am

Am sa incerc sa raspund la toata lumea ....sau ma rog , sa "dovedesc" ca am citit ce se scrie

wall : Trebuie sa fie 4x4 ..... pentru ca outlanderul ma convins ca imi place tractiunea integrala .... , nu neaparatd e iarna sau zapada , sau mers pe munte unde nu prea ajung, insa sunt convins ca as fii ai bucuros sa am 4x4 si iarna si la munte . cumva masina ta e acum de vanzare pe net ?

cristinba : multumesc pentru raspuns , asa ceva asteptam de la toti pareri pro-contra sau ma rog , pozitive negative la fiecare model . am ales cele 3 modele de masini dupa multa gandire ..... foarte greu am renuntat la hyundai ix35 care mii se pare moral de frumos ...dar nush ....
in fine , am vazut ca spatiul la asx este cam mic ( mai mic decat la outlanderul meu model vechi ...) , X1 sunt convins ca este o porcarie inutila si buna la aproape nimic , un fel de duster din pct meu de vedere , dar cum ziceam , un prost care sa-l cumpere la pret bun , voi gasii in urmatorii 5 ani cand o sa vreau sa-l vand . cat despre outback , e frumusel ca sa zic asa , insa tare mi-ar pare rau sa renunt la mitsubishi ( recunosc ca outback e un pic mai ok decat asx , lucu care se vede si in pret )

godaro : cam la fel comparativ cu o mazda rx8 sau un hummer h2 , cele 3 modele enumerate de mine sunt cam la fel , nush daca ai prins ideea si ce am vrut sa zic cu asta ......la fel dar diferite ....daca eram convins ca sunt la fel, dadeam cu banu si era o decizie usoara

Helmuth : sunt doar eu si iubita mea , n-avem copii , si neamurile nu mi-i le car in vacanta dupa mine ..... nu vreau sa imi cumpar autobuz pentru a plimba alte persoane , fiecare sa-si cumpere tot ce vrea sa foloseasca . merg la munte , insa nu foarte des ..... vreau o masina care sa nu ma lase in drum , si binenteles sa pot trage dupa mine o rulota fara probleme , sa fie relativ puternica si rezistenta . nu stiu cum e experienta altora cu mitsubishi , a mea a fost una placuta ......cheltuieli minime ....probabil a este cea mai ieftina masina de intretinut din cate am avut pana acum, foarte putine lucruri am cumparat la ea .... sunt multumit de aceasta marca , despre subaru ...... nu stiu nimic

multumesc la toata lumea , si sper ca nu am jignit sau facut pe careva sa se simta incomfortabil datorita raspunsurilor mele .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori