Mitsubishi Lancer 1.8 CVT vs .....

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Vin Ian 27, 2012 11:49 pm

Eu sunt multumit de CVT, nu folosesc asa des modul sport, decat pe drum de munte si in unele depasiri. Masina chiar stie sa traga, cutia isi face bine treaba nu este pusa acolo doar pentru confort. Mitsubishi se pune cu multe masini mai scumpe decat ea. Testat de mine: Mercedes ML diesel 200cai (60000euro -1 masina in spatele lui pana la 180km/h,) BMW X5 diesel, nu stiu cati cai (4, 5 masini in fata lui), BMW X6 diesel nu stiu cati cai (2,3 masini in fata lui pana pe la 120km/h apoi a inceput sa se apropie si m-a depasit). Din cate am reusit sa calculez cu jante pe 16, filtru K&N in cutia originala, evacuare finala(doar pentru sunet) am reusit sa scot 0-100km/h cam in 8.2 - 8.3 secunde. Mercedesul ML o scoate in 8sec, deci se justifica diferenta de o masina in spatele lui.
Pana acum n-am avut nici un fel de problema cu masina, se comporta extraordinar, consum bun.
Un filmulet cu test 0-100: http://www.youtube.com/watch?v=_958X95X ... 60sexpws_8

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Ian 28, 2012 3:46 pm

@widoo
Te rog sa nu ma intelegi gresit, dar timpul scos de tine pentru 0-100 km/h mi se pare mult prea bun pentru Lancer 1.8 CVT doar cu filtru si jante schimbate. Eu, intr-adevar, nu am incercat sa vad in cat timp ating 100 km/h, dar 8,3 secunde mi se pare prea putin. Totusi, producatorul spune ca ii trebuie peste 11 secunde.
Eu stiu ca, in general, un sofer bun scoate un timp mai bun decat cel dat de producator, dar chiar cu 3 secunde mai repede...
Am vazut pe youtube cateva filmulete si, intr-adevar, sunt cativa care au reusit sa scoata chiar sub 10 secunde. Dar 8,3 secunde cu o masina fara chiptuning si altele...
Sa nu te superi pe mine pentru scepticismul meu. Daca ai reusit cu adevarat sa scoti asemenea timp, nu pot decat sa te felicit si sa te rog sa ne spui si noua cum ai reusit. Era pe auto sau pe mod sport?
Numai bine!

Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Sâm Ian 28, 2012 5:01 pm

aaa sabin in caz ca n-ai vazut am pus un link pe youtube cu testul facut de mine: http://www.youtube.com/watch?v=_958X95X ... 60sexpws_8
cu un cronometru iti cam poti da seama in cate secunde prinde aceasta masina 100kmh.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Ian 28, 2012 6:31 pm

Nu am vizionat filmuletul, deoarece primesc ceva mesaj de restrictionare si nu-l pot vedea. Oricum, nu am contestat 100% reusita ta. De aceea te si intrebam cum faci ca sa scoti asemenea timpi buni (aici ma refer la stilul de condus)?
Cat priveste filmuletele...am vazut si filmulete cu Logan care prinde 100km/h super repede. Secretul? Era la vale! Totusi, NU spun ca si tu ai fi facut la fel. Ci chiar te intrebam cum faci sa scoti cu 3 secunde mai putin decat timpii dati de producator.
Repet: nu vreau sa creez polemici si nici nu sustin ca ar fi imposibil. Dar pana acum nu am intalnit timpi atat de buni scosi cu motorul de 1.8 cu CVT. Si am cautat destul pe net... Esti cu cel putin 1 secunda mai rapid decat reusitele cu care se laudau altii si care, chiar si acelea, erau mult mai bune decat ceea ce spune producatorul.

Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Sâm Ian 28, 2012 7:38 pm

Ha, ha! In nici un caz nu eram la vale Daca nu vei apasa pedala niciodata si nu vei obisnui masina mai sportiv si nu-i vei mai face cateva plinuri cu benzina 98 sau mai mare nu va fugi niciodata.
Cand am cumparat-o, cu jenti de 18 si nealergata imi lua 100 in 10 secunde. Apoi a inceput sa se rodeze dupa stilul meu de mers, a inceput sa ia 100 in 9.3 - 9.5 secunde. Apoi a urmat filtrul sport.. 100kmh in 9sec. Apoi marea supriza cand am pus jentile de 16 si respectiv cauciucurile de iarna 0-100 in 8.2. Prima data nici nu am cronometrat, ci am facut o "liniuta" cu un ML nou de 200cai; am stat in spatele pana la 180km/h lucru care apoi m-a facut sa si cronometrez.
Nu am folosit niciun mod sport, masina acceleareaza mai bine in Drive-ul ei. Modul sport il folosesc doar pentru inferioare, depasiri, sprinturi.
Si inca ceva.. nu va ganditi ca merg cu masina numai in 6000rpm. In 80% din cazuri merg foarte linistit si regulamentar. Dar e bine sa mai si forjezi din cand in cand masina, fiindca MIVECului ii place.
Tare vreau o "liniuta" cu un alt Lancer 1.8 CVT si un Lancer 1.8 manual, dar nu am avut ocazia pana acum.
Lancerul 1.8 CVT este o masina buna cu o cutie extraordinar de reusita si atat.. Daca vrei sportivitate.. Ralliart sau Evo.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Ian 29, 2012 7:19 pm

Din ce vad din clip iti pot spune:

1. Fiind filmat din stanga, acul ajunge in realitate in dreptul lui 100km/h cand se apropie de 110km/h in film.
2. La 100km/h pe ceas, nu ai 100km/h reali. Mai adaugi si aici vreo 4-5 km/h pe gradatia ceasului...
3. Daca diametrul rotilor de iarna este mai mic decat cel al rotilor cu care a venit original masina (pentru ca important este diametrul total al rotii, nu doar dimensiunea jantelor...) diferenta dintre ce arata vitezometrul si viteza reala este si mai mare, deci.. mai adaugi ceva pe ceas.

Concluzia este ca timpul de accelerare 0-100km/h este cam pe unde il da producartorul, adica 11,4s. Si, vezi ca cel mai "slab" BMW X5 diesel (despre care spui ca i-ai dat n masini in fata ) face 0-100 in 7,6 ( ) secunde in timp ce ML -ul de 200cp (daca e cel nou cum spui este ML 250 BlueTEC 4MATIC ) face aceeasi 0-100km/h in 9 s (nu 8 cum spui), deci faptul ca erai in spatele lui demonstreaza exact ce am scris eu mai sus vis a vis de timpul 0-100km/h .
L.E. Un Lancer 1.8 M/T te lasa in urma bine, cu conditia ca la volan sa fie cineva care stie sa conduca. La CVT trebuie doar sa calci pedala. E mai usor din punctul asta de vedere.

Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Dum Ian 29, 2012 10:40 pm

Nu mai intru in amanunte.. ca sa nu se incinga spiritele.. eu doar am spus ce poate masina si dupa ce masini de 9999999euro m-am tinut si cu asta basta.
Si nu stiu unde ai vazut tu ca noul ML 300 4matic ia 100 in 9sec.. Cred ca ar fi plans toata comapania Mercedes-Benz daca era adevarat. Uite de fapt cum stau datele problemei: http://www.parts-specs.com/mercedes-ben ... tic-060811 Si eu.. DA am stat in spatele acestui "monstrulet" pana la 180km/h cu un "amarat" de Mitsubishi CVT 1.8..
Eu zic sa ne documentam putin inainte de a face niste afirmatii..
Astept un Lancer manual cu sofer care stie sa-i dea, sa vedem daca intr-adevar ma lasa in urma bine..
M-am mai dat cu un Opel Vectra modelul nou, 1.8 benzina, 140cai. De pe loc m-a facut ca este manuala, dar dupa vreo 100 de metri l-am ajuns si l-am depasit ca pe un rahat.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Ian 29, 2012 11:47 pm

http://www.mercedes-benz.ro/content/rom ... odels.html

Exista date tehnice si pe pagina producatorului... Vezi ca in primul rand vorbim de doua masini diferite(eu de 250 BlueTEC, dupa cum am precizat si tu spui acum de 300CDI care nu mai e in oferta Mercedes si care oricum nu scoate 8s ci 8.3s pe 0-100km/h..). Nu vad nici un motiv pentru care MB ar plange datorita timpului 0-100km/h de 9 secunde de la 250BlueTEC. Oricum, sunt perfect de acord cu faptul ca e bine sa te documentezi inainte de a scrie ceva. Mai ales povesti. Cum e cu BMW-urile carora le-ai dat 4-5 masini desi fac 0-100 in 7,6 secunde? Nu zici nimic de ele? Si mie imi plac Mitsubishi-urile foarte mult dar de la asta pana la afirmatii cum ca un 1.8 cuplat la o cutie CVT (exceptionala pentru confort, dar fara pretentii sportive) e un fel de bestie care da 5 lungimi de masina unor chestii din alt film, cu 245cp/540Nm si steptronic cu 8 trepte... e cale lunga. Iar modelul pe care il ai si pe care iti urez sa il folosesti cat mai mult si fara probleme este o masina extrem de reusita si fara "povestiri" de genul acesta. Opelul Vectra nou de care spui probabil ca e seria C(ca e cea mai noua), din 2008(ca e ultimul an).. al carui 1.8 are maxim 125CP (exista si cu 115cp si 122cp).

Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Lun Ian 30, 2012 12:13 am

Omule iti spun ce masini am putut face cu acest Mitsubishi. Nu cred ca cel mai slab BMW X5 ia 100 in 7.5sec. cum ai spus tu.. (BMWurile nu sunt OZNuri sunt tot niste fiare nenorocite cu 4 roti), hai sa nu ridicam in slavi BMW si Mercedes. Ai spus unele afirmatii de parca Mitsubishi NU AR AVEA CUM sa faca un BMW sau un Mertza domne.. Poate oamenii nu i-au dat la maxim pedala, poate erau dobitoci si nu stiau cum sa-i dea, poate nu functionau masinile lor cum trebuie si poate d-aia i-am facut. Poate si iar poate..
Un lucru cert e ca prietenul meu cu ML 300 ia dat talpa la maxim, am facut teste si de pe loc si din mers de la 20km/h. Din mers Mitsubishi smuceste cam 1,2 masini in fata MLului, dupa care Mercedesul ma ajunge si sta in fata mea pana la 180km/h.
Ai spus ca domne am filmat din stanga si ca defapt aveam 90km/h.., ca am rotile nu stiu cum si ca acul vitezometrului imi arata mai mult decat trebuie, iar dupa calcule complicate si amanuntite ai bagat niste secunde din burta ajungand la rezultatul fenomenal de 11,4 secunde al producatorului..
Eu nu vorbeam de masini diferite, tu ai scos iarasi din burtica ca eu m-as fi dat cu un ML 250.. ma rog.. Eu nu voiam sa intru in discutie chiar asa serios.. dar am sunat acest prieten cu ML sa-mi spuna exact modelul (ML300 4MATIC, 204cai)
Am mai vazut ca m-ai corectat ca MLul 300 ia 100 in 8.3sec, nu in 8 cum aproximasem eu.. HAI SA FIM SERIOSI!!! Vad ca la tine conteaza 0.3 secunde, dar mie mi-ai bagat inca 3,4 secunde in plus fata de timpul scos de mine cu mare usurinta..
Deja discutia incepe sa fie cam aiurea.. Eu propun sa incheiem, ce-am avut de zis am zis.
Astept ziua in care un Mitsu 1.8 manual ma va face pilaf asa cum ai spus tu (peste tot in topicul acesta se spune ca CVT ar accelera mai bine, dar ma rog tu stii ma bine..)

Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Lun Ian 30, 2012 12:23 am

PS:
Nu stiu de unde iti iei informatiile despre masini, dar le iei teribil de prost..
Vorbim despre Opel Vectra C: http://ro.wikipedia.org/wiki/Opel_Vectra
Eu m-am dat cu un Vectra C 1.8, 103kw(140cai) model 2007 sau 2008 nu stiu sigur.
Pentru cultura ta general, DE OBICEI (spun DE OBICEI, nu intotdeauna) benzinarele mai noi cu motorizare 1.8 au 140cai..

Google is your friend !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori