Mitsubishi Pajero Pinin Vs Land Rover Freelander Vs Suzuki (grand) Vitara

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
iasicatred
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 29, 2012 10:11 pm

Mesaj de iasicatred » Dum Ian 29, 2012 11:09 pm

Salutare!
Vreau sa-mi iau o masina de teren. Nu am condus prea multe astfel de masini(mai mult SUV-uri). Asta vara am avut ocazia sa merg in off-road cu un Vitara de 1.6 benzina. Nu am crezut ca o masinuta asa mica poate trece peste asa stanci, gropi si noroaie. Am ramas foarte placut impresionat. Acum vreau sa imi iau o masina de teren ce ma sfatuiti? Eu m-am oprit asupra acestor trei Mitsubishi Pinin, freelander si Vitara.(neaparat automata)

Mitsubishi Pajero Pinin e o masina grozava, dupa parerea mea. Insa nu am vazut-o decat pe internet in poze si in clipuri pe youtube. Ar fi prima mea alegere, ma gandescla fiabilitatea japoneza, chiar daca motorul de 2 litri consuma putin cam mult. Insa nu asta ma pune pe ganduri, ci faptul ca nu s-a fabricat decat o perioada de cativa ani, de prin 2000 pana prin 2004. Asa e? De ce nu se mai fabrica? Ce puteti sa-mi spuneti despre ea?

Land Rover Freelander (2001-2002) mi-ar placea pt ca are motor diesel si consumul de carburant ar fi mai mic. De asemenea, una de prin 2002 e mai ieftina mult fata de un Penin din acelasi an. Insa fiabilitatea englezeasca ma pune pe ganduri intr-un mod negativ. Nu-mi place ca nu are (sau poate gresesc) diferenrial blocabil asa cum are Penin si Vitara.

Suzuki Grand Vitara mi se pare inferiorlui Penin. Daca ar fi, as alege un Vitara de prin anii 97-98 cu motor de 1,6 litri, pt ca are pretul mic. Insa cel cu 4 usi (vreau o masina cu 4 usi) e cam uratel.

Voi ce ma sfatuiti?
Sa iau un Penin? Dar de ce s-a fabricat o perioada sa scurta? a avut probleme?

Va multumesc!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 30, 2012 11:03 am

Salut si bun venit,
un sfat mai avizat decat sa contactezi un vanzator si sa faci un test-drive cu un model, eu personal din pacate nu iti pot da. In plus, daca nu te intereseaza foarte mult aspectul practic, iti recomand sa te gandesti la varianta SWB (cea in 3 usi) - arata mult mai bine si avand ampatamentul mai mic s-ar descurca mai bine in offroad. Cred ca ar fi un companion grozav pentru escapade.


Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori