avensis 2.0D vs mitsubishi noul lancer 2.0D;diferenta de ban

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
ienicer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 31, 2008 7:40 pm

Mesaj de ienicer » Vin Feb 01, 2008 2:42 pm

QUOTE (goangaus)QUOTE (Cristi)Legat de calitate, finisaje, interior...este sub restul japonezelor din clasa sa...practic e lucrata in stil european...

Aici te contrazic.
Inainte de Avensis am comparat Lancerul cu noua Corolla, care este sub Lancer la calitatea interiorului, dupa parerea mea.

Ce inseamna asta? Ca daca la noua corolla, care e noua, interiorul e mai slab calitativ atunci la avensis e si mai slab?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Feb 01, 2008 2:55 pm

nu e regula

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Joi Feb 21, 2008 7:12 pm

Nu are rost sa tot comparati avensis cu lancer (clase diferite).Trebuie doar sa stii ce vrei.Daca vrei masina de familie iei avensis, daca vrei masina cu valente sportive iei lancer.Oricum dimensiunile noului lancer sunt mari, avand exact aceleasi dimensiuni cu octavia 2 care e f mare la interior.Asa ca si noul lancer poate satisface necesitatile unei familii cu 2 copii.Daca imi permiteti expun si eu o parere personala ca dehh, e un forum.Avensis e o masina plictisitoare si batraneasca.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Dum Mar 02, 2008 4:05 pm

...daca imi este permisa o parere...am avut de ales intre multe marci inainte sa ma hotarasc sa iau Lancer.....una dintre ele era Toyota....Avensis....
..Am facut test drive cu amandoua....Avensis e mai mare...mai comoda....nu auzi nimic pe dedesubt...are un interior de calitate atat la materiale cat si la design....dar.....exteriorul este anost....batranesc....il pun pe acelasi plan cu Octavia...plus ca e o masina la sfarsitul carierei....daca o iei acum..peste 4 ani sa zicem cand vrei sa o revinzi...pretul scade drastic pentru ca e deja pe piata noua Avensis...probabil mai elaborata...daca astia de la Toyota or sa invete ceva din criticile la adresa lookului.....

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Dec 12, 2008 8:32 pm

QUOTE (ienicer @ Jan 31 2008, 11:14 PM) faptul ca toyota are o imagine si o taxeaza inteleg. dar totusi avensis e model din 2003, lancerul e model nou. Unde mai pui ca avensisul e facut in UK(nu plateste vama)asa au zis dealerii , ca am inteles ca e fabrica si in africa de sud si astea din romania de acolo sunt
Care e diferenta intre clasa medie si compacta??Doar dimensiunile? Ca pt 10 cm in plus 1700 euro e mult?? (avensis e mai lung cu 10 cm, in latime sunt la fel). Tot sedan sunt ambele.
M-ar interesa mai mult chestia cu motorul si cutia de viteze daca sunt de la vw?

Avwnsisul e facut in turcia, din pacate si nu sunt cine stie ce...

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Joi Dec 18, 2008 8:04 pm

Ma omoriti cu clasele astea. Si ce daca sint diferite mai ? Daca vrea "muschiu" meu compar si S-class cu coltu. Mare chestie intre avensis si lancer. Pai atunci peugeut 407 ( sau cum dracu s-o scrie ) ar trebui sa il bag la clasa mini-compacta daca e sa comparam cu spatiul din colt.
Daca masinile se invirt pe la aceleasi preturi si cam aceleasi dotari ce naiba poate sa fie atit de greu de sa nu le poti compara.
Problema mare la prostiile astea de masini e service-ul. La toyota dai de smecheri scumpi, la mitsu dai tot de smecheri. Insa astia s-au miscat bine cind am avut probleme. Nu spun de alte masini asiatice si serviceurile aferente ca ne intindem pina dimineata.

Nu suport prea bine toyota din motive de design si facalet, plastice si poate si altele. Noul Lancer imi place, imi place si motorul. La un moment dat o sa fac si un drive test sa vad si alte detalii.
Motorul de 2.0 e luat de la VW insa unii spun ca e modificat binisor. Ceea ce nu e rau. Am inteles ca acum are si kick-down si poate i-au pus si filtre. E un motor bun la baza, cam fumeza el, insa daca masina vine cu DPF e ok. Intr-un fel. Cutia nu stiu daca e tot de la VW. Daca e, atunci iar nu poate fi decit bine. Singura chestie la panarama asta de motor este volanta dual-mass care pe VW tinde sa crape rau daca o arzi prin oras prea des.
O fi Avensisul clasa mai de sus, insa daca as vrea o masina sedan, spatioasa si care sa arate bine si despre care sa mai stiu ceva, atunci lanceru e raspunsu.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Dec 18, 2008 8:07 pm

QUOTE (jules @ Dec 18 2008, 08:04 PM) O fi Avensisul clasa mai de sus, insa daca as vrea o masina sedan, spatioasa si care sa arate bine si despre care sa mai stiu ceva, atunci lanceru e raspunsu.

Ai vorbit ca un adevarat membru al forumului Un lucru e clar fiecare are o pasiune pt masina pe care o conduce.Deci,drive carefully !

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Vin Dec 19, 2008 11:00 am

Culmea, nu sint un adevarat membru al forumului. Eu sint fan VW/AUDI (ca se la iau pe cele mai accesibile). Cu mitsu e doar vina nevestei ca nu a vrut fiat 500.
Si da, noul Lancer imi place foarte mult. Eu, ca utilizator de VW si membru pe forumu vw, am auzit si vazut si cunoscut motorul de 2.0 tdi ceva mai bine. Adica am vazut ca de crapat nu prea, consumul se tine bine etc. Si am mai auzit ca motorul a ajuns si pe mitsu. Combina asta si cu faptul ca Lancerul arata bine si ca dotari vine la un pret competitiv fata de golf V de ex, si ajungi la concluzi a ca optiunea asta merita gindita ceva mai mult de cele 20 de sec serioase ( o sec mi-a lipsit sa nu iau un gti la un moment dat).
Crede-ma ca sint destul de obiectiv. Am vazut noul lancer de aproape de mai multe ori decit mi-am dorit. Si de fiecare data ma duc teava sa ma uit inauntru si pot sa spun ca imi place. Daca nu as sti nimic de nici una din cele doua masini, as exclude toyota din cauza imaginii de mosneag pe care o are. Nu imi place si gata. Oricit s-ar lauda ei ca masina e facuta la super calitate, ca vezi doamne nu are lufturi nus unde si alte balarii cu care ma imbiau ceva vinzatori prin Iasi.
Uite, la anul o sa imi schimb masina. Si nu sint hotarit daca sa imi iau 4x4 de teren sau una compacta (eventual tot cu 4x4). Aici e nevoia de 4x4, ca o sa ma mut la cimp. Si cind o sa fac alegerea o sa ma uit la fiecare optiune si o sa fac alegerea din mai multe puncte de vedere. Asta include si vizitele pe diverse forumuri de marci pentru a vedea ce e cu fiecare. Nu mai merge ca pe vremuri cind puneam botul la siteuri gen mobile.de sau ca mi-a soptit o pasarica ca vezi doamne aia e mai naspa/buna. Fisa tehnica a masinii nu mai e de ajuns pentru a face diferenta. Nici pe departe.
Spor !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori