Focus Vs Lancer

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Dum Noi 06, 2011 8:59 pm

In momentul de fata avantajul il are Focusul ca e un model lansat recent. la randul lui, cand noul lancer a fost lansat a luat fata concurentelor. e un ciclu normal pe piata auto si vanzarile oscileaza in consecinta.

m-am uitat si eu pe site-ul ford si noul focus iti ia ochii. arata f misto, interiorul e de nava spatiala, ceea ce despre Lancer nu se poate spune. aici depinde ce iti place, beculete sau simplitate. ptr mine unul, focusul e un pic prea mult.
parerea mea insa, este ca focusul nu merita 20.000 de euro, asa cat am inteles ca costa modelul dezbatut aici. daca ar fi sa dau banii astia pe o masina noua, la clasa discutata, mi-as lua un golf 6, 1.4 TSI.

Nu mi-o lua in nume de rau, insa daca nu ai deloc experienta la sofat este greu ptr tine sa faci o alegere obiectiva. tot ce conteaza ptr tine acum este aspectul masinii si lista de dotari mai lunga.

LE: scrie si tu corect gramatical si cu spatii. pui virgule dar nu pui cratimele. mi-e greu sa citesc ce postezi.

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Dum Noi 06, 2011 9:30 pm

Asa este,scriu in graba si ..omit anumite lucruri.Referitor la experienta:).Nu am cum sa imi fac o idee despre masini , deaia si apelez la voi.In situatia in care as cumpara un sh ..ar costa cel putin 4000 ca ...oricat te-ai chinui nu gasesti ceva sa te tina macar un an fara sa bagi bani,asadar asta ar insemna un buget cu ...4000 mai mic pentru viitoarea masina.Suma de bani care ,in opinia mea e cheltuita aiurea.De ce sa nu imi iau o masina noua,de care sa am grija.Poate acum ve-ti spune ca ..da ..dai 4000 dar pe urma o vinzi...) haha ..cu cat ? cu 2000? .Intr-un an mai strangi bani ..haha:)) pe praful asta? ,nu.Suma de bani e dedicata unui autovehicul nou si e pacat sa o imprastii pe ..tiganisme.Poate intr-adevar o masina sh m-ar ajuta sa ma invat cu traficul,dar de banii aia mai bine ma plimb cu masina instructorului,sau ..mai bine ... inchiriez una:D

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Dum Noi 06, 2011 10:11 pm

Simplu :Pentru ca nu ai bani, pe praful asta, si nu vrei sa bagi bani in sh ca se strica si daca se strica e scump , ia-o pe aia mai scumpa ca daca e mai scumpa e mai buna si daca e mai buna se strica mai greu si daca se strica mai greu bagi mai putini bani in ea !

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Dum Noi 06, 2011 10:24 pm

Corect ar fi,daca se strica , sa iti fie reparata pe garantie.. da ma rog.Asta ar fi avantajul la masina noua,parerea mea,poate gresesc

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Noi 06, 2011 11:49 pm

Hai sa iti dau un sfat din experienta:

Eu zic sa iti iei un sh pe care sa il freci vreo 6 luni-1an ca sa inveti sa intretii o masina in conditii optime. De un sh nu iti pare rau daca il lovesti sau il zgarii dar de o masina noua da. O sa trebuiasca sa inveti sa conduci fara sa fortezi masina in traficul de zi cu zi(ca te mai apuca cateodata sa ii dai talpa asta e altceva), sa inveti sao parchezi, sa cauti locuri ferite de parcare si sa te feresti de dobitocii care deschid portierele cat sunt ele de largi pana lovesc masina de langa, cand parchezi cu botul la bordura sa nu avansezi pana se harjaie bara, la parcari laterale sa nu dai cu jantele de bordura, iarna cand e aruncat cu material altiderapant sa mergi incet(sub50) ca iti faci varza vopseaua din partea de jos a masinii si sfaturile pot continua la nesfarsit. Ideea e ca de un sh nu iti pare rau daca se intampla vreo avarie minora sau mai mare dar de o masina noua da. Sa nu ai mentalitatea "ma doare undeva, am casco" ca chiar daca ai casco ca din fabrica nu mia iese.

Acum revenind la cele 2 modele de masini fordul iese castigator la toate capitolele dar la aspectul exterior castiga lancerul. Acum depinde ce vrei, lancerul atrage mai multe priviri pe strada mai ales daca ii mai pui siniste accesorii, focusul e mai nou, mai confortabil simult mai tehnologizat. Lancerul se vreo o masina sport, pe cand focusul e mai mult pt familie. Eu zic sa iti iei carnetul, sa iti iei un sh pe care sa inveti sa conduci calumea apoi sa faci un test drive cu ambele modele si sa iti iei ce iti dicteaza inima.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Noi 08, 2011 10:13 am

incep si eu sa cred ca baietii astia au cautat sa rezolve niste probleme care nu exista, plus o doza exagerata de marketing.
in reclama lor la televizor se lauda ca au inventat un mecanism care modifica viteza rotilor la viraje. dupa umila mea parere ala este diferentialul care il cam are orice masina, cel putin de cand m-am nascut eu incoace.
mai departe chestia cu cureaua de cauciuc care se plimba intr-o baie de ulei fierbinte ....numai la fiabilitate nu ma mai gandesc. prefer lantul.
am stat in noul focus si nu imi place.
mai departe, alegerea ta, dar in ce enumeri tu, cred ca un lancer de 1.6 aspirat e foarte bun. plus ca mai intai ia carnetul si vezi ce si cum. teste facute de unul si altul...pana la urma masina o cumperi TU, pentru TINE.
bafta in alegere

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Mar Noi 08, 2011 3:49 pm

In interior este frumos,ce mi s-a parut asa mai ...neplacut sa zic,scaunele umpic cam rigide si ..din cauza tutor butoanelor acelora parca te simteai umpic sufocat:D nam apucat sa experimentz masina mai mult de 15 minute asa,insa m-am urcat si intr-un lancer,instyle ...alta viata... intr-adevar ..super:D.Am sa va tin la curent cu alegerea mea

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Noi 08, 2011 8:29 pm

QUOTE (COObra @ Nov 8 2011, 10:13 AM) incep si eu sa cred ca baietii astia au cautat sa rezolve niste probleme care nu exista, plus o doza exagerata de marketing.
in reclama lor la televizor se lauda ca au inventat un mecanism care modifica viteza rotilor la viraje. dupa umila mea parere ala este diferentialul care il cam are orice masina, cel putin de cand m-am nascut eu incoace.
mai departe chestia cu cureaua de cauciuc care se plimba intr-o baie de ulei fierbinte ....numai la fiabilitate nu ma mai gandesc. prefer lantul.
am stat in noul focus si nu imi place.
mai departe, alegerea ta, dar in ce enumeri tu, cred ca un lancer de 1.6 aspirat e foarte bun. plus ca mai intai ia carnetul si vezi ce si cum. teste facute de unul si altul...pana la urma masina o cumperi TU, pentru TINE.
bafta in alegere


Nu-s singurii!!! La Chevy Aveo mi-au zis ca e "dotat" cu avertizor luminos pt frana de mana!!! Oare ce draq o fi aia? A!!! mi-am amintit... beculetul care-l avea si trabantul ce mi-a aratat prima data asfaltul.

Si mai nou toata lumea se lauda c-a inventat apa calda .

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Dum Noi 13, 2011 12:10 am

Stiti ceva de vreun ...lancer facelift? mai rpd ...interiorlift...sunt foarte decis sa merg pe ford... si doar cinestie cum sa mai apara ceva la lancer ca sa ma faca sa dau atatia bani pe el..:-S

Avatar utilizator
floringrecu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 03, 2011 11:49 am

Mesaj de floringrecu » Sâm Dec 03, 2011 11:51 am

sincer la aspect e mai frumos lancerul

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori