Mits Eclipse Vs Impreza Vs.........

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Joi Oct 06, 2011 3:34 pm

Mai deschid un topic sa mai discutam una-alta, sper sa iasa o discutie mai lunga.
Ideea e asa. daca se mai gasesc ceva bani, vreau ca la anul sa-i dau nissan-ul meu nevestii si sa-mi iau eu o masina SH, o masina asa mai sportive un pic. Insa nu vreau masina turbo, ci o masinuta cu costuri de intretinere mici, cu peste 150CP (fun to drive), cu reputatie ca fiabila. Masina o sa fie SH, de 2-3 ani.
Mi-au sarit in ochi vreo doua modele deocamdata, insa astept sugestii de aia am lasat lista deschisa.

1. E vorba de Mits Eclipse cu motorul de 2.4, 4 cil in linie, MIVEC, 16V. are vreo 162CP. aici modelul asta vine standard cu sistem Rockford cu 9 difuzoare, cruise control, ABS, EBD. Imi place cum arata masinuta asta. La negative as baga ca nu are deloc spatiu pe locurile din spate, sunt asa la misto puse, si faptul ca e facuta in SUA si nu in Japonia.

2. Al doilea model care mi-a sarit in ochi e Impreza ala simplu cu motor de 2.0 boxer, 4 cil in linie are 150 CP. as vrea hatchback-ul daca ar fi. avantaje: modelul asta e facut in japonia si e in 4 usi, deci mai mult spatiu la nevoie. are symetrical AWD.
dezavantaje: cutie cu 4 rapoarte.

ce ziceti?

Avatar utilizator
florescu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 25, 2007 6:47 pm

Mesaj de florescu » Joi Oct 06, 2011 4:15 pm

QUOTE (mircanu @ Oct 6 2011, 03:34 PM) 2. Al doilea model care mi-a sarit in ochi e Impreza ala simplu cu motor de 2.0 boxer, 4 cil in linie are 150 CP...
dezavantaje: cutie cu 4 rapoarte.

4 rapoarte? Cutia e in 5 trepte. Si daca te referi la cutia automata, nu cred ca s-a comercializat la noi in tara modelul de 150 cai decat in varianta sport. Iar varianta sport nu vide decat cu o cutie manuala.

S-ar putea sa ma insel, dar stiu ca oferta la dealer este/a fost limitata, deci si piata SH este la fel. Poate doar sa iti aduci din afara. Si daca zici ca vrei putina sportivitate (minim 150 cai), pai atunci nu are ce cauta o cutie automata pe masina.

Orice alegere ai face, tine minte ca TU trebuie sa fii multumit.

Eu as alege Subaru sunt RCA-ul si impozitul mai ieftine (160 lei fata de 900 la 2.5 impozit)

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Joi Oct 06, 2011 4:37 pm

salve,
Am uitat sa mentionez ca nu locuiesc in romania, ci in UAE. aici masinile mentionate vin configurate asa cum le-am prezentat cu acele cutii.
ambele vin echipate cu cutie automata cu tiptronic. exista si manuale insa ptr mine e suficient tiptronic. am avut Lancer de 150CP cu cutie CVT si nu am simtit nevoia unei cutii manuale ptr a merge mai sportiv. sincer, cu exceptiile de rigoare cutiile manuale clasice mi se par depasite insa asta e alta discutie.

ce alte modele ar mai intra in cursa?

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Joi Oct 06, 2011 5:21 pm

ce nu inteleg eu....ai vandut lanceru ca sa iti iei murano....si acum vrei sa iti iei subaru...tot de 150 de cai:) de ce nu ai pastrat lanceru? sau de ce nu iti iei tot lancer? doar pt 4x4?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Oct 06, 2011 5:37 pm

de ce nu incerci lancer/sportback ralliart? e destul de "jucausa" masina. ai si cutia de viteze pe placul tau, 4x4 si destul spatiu de depozitare. singurul dezavantaj(pentru calculul tau) este turbina.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Joi Oct 06, 2011 5:54 pm

@sebastita
am vandut Lancerul ca sa finantez nissan-ul. nu aveam toti banii de masina noua fara sa o dau pe cea veche. am zis in primul post ca intentionez sa iau a doua masina anul viitor si daca strang bani pana atunci. stii cum e, fiecare isi face calculele lui.
in plus, masina mea era din 2008, se cam invechea si nu mai luam mare lucru pe ea daca o mai tineam inca un an-doi.

@adictoma
nu exista rallyart aici. nu se importa. ei au o varianta intermediara inainte de EVO, numita Lancer EX GT, acelasi motor de 2.0 si cutie CVT pe care le-am avut si eu pe Lancer-ul meu (numit aici EX GLS). diferentele sunt: clapete pe volan, jante mai smechere, scaune profilate sport si faruri adaptabile parca.

Daca ar fi sa iau Mits as lua Eclipse-ul. Imi place cum arata si o sa ma duc sa fac si un test sa vad cum se misca, sa-mi fac o idee.
Eclipse-ul vine si cu un motor de 3.8 V6 si 265 CP insa e prea scump si cred ca si intretinerea costa mai mult la un V6.

EDIT: pun un link aici sa vedeti cu ce motoare si echipari vine Lancer-ul in UAE, ca sa va faceti o idee. cred ca posesorii de Lancer sunt curiosi.
http://www.alhabtoor-motors.com/mitsubi ... lancer.htm

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Oct 09, 2011 12:40 pm

Salut,
referindu-ne strict la aspectul sportiv pe care spui ca il cauti la urmatoarea masina, as merge pe Eclipse pentru ca e Coupe (am vazut ca varianta cabrio nu se importa la voi, insa pp ca daca te-ar incanta ar fi posibilitati sa o gasesti pe piata second hand). Impreza ar fi mers doar daca era cel putin WRX, IMO.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mar Oct 11, 2011 11:36 pm

da Andrei si eu zic la fel. eclipse-ul e mai ceva decat impreza simplu de 2.0. arata f misto, chiar daca nu exceleaza la performante. pana la urma nu o iau ptr raliu, da am zis macar 150Cp sa aiba.
as vrea insa sa mai gasesc vreo cateva modele din care sa aleg. daca tot am timp sa ma decid, nu ma limitez la 2-3 modele. o sa ma mai uit pe un fel de autovit local sa vad ce modele as putea sa mai iau in calcul.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 12, 2011 9:51 am

Pai in cazul asta de ce nu iei in calcul si un Nissan 350/370Z?

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mie Oct 12, 2011 10:32 am

buna sugestia. mereu mi-a placut masina asta.
m-am uitat pe site-ul de vanzari: 370Z iese din discutie din start caci e prea scump insa 350Z s-ar incadra la bani (unul din 2005-07, mai nou de atata iar e scump.)

am dat o cautare si ce s-ar incadra ar fi cu peste 100.000k km. parca nu se merita la km astia si veche de 5 ani...

http://uae.dubizzle.com/classified/auto ... rice__lte=

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori