Lancer X 1.8 Cvt Vs. Autoturisme Diesel Din Aceeasi Clasa.

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Lun Sep 12, 2011 8:16 pm

@dumi id - esti fix in aceeasi situatie ca mine si crede-ma ca vorbele tale sunt cele care imi stau si mie in minte si ma fac sa continui acest topic in loc sa iau o decizie. Cred ca intelegi foarte bine prin ce trec.

Ps: o Laguna... e o varianta, dar daca mergi cu una si auzi cum troncane la 50.000 km, mai bine treci la varianta cu Logan-ul.

@Syber - interesanta propunerea ta si nu pot sa spun ca sunt strain de ea, chiar intr-un sector al site-ului am postat un topic care face referire la un Lancer diesel, Instyle, pe care il urmarea de ceva vreme pe autovit. Nu am primit niciun raspuns la topic si intr-un final masina a fost vanduta.

Da-mi te rog mai multe detalii cu privire la consumul real al masinii, in toate cele trei tipuri de drum (pentru ca raportat la Timisoara, de unde vad ca esti, e ca si cum ai merge in Ploiesti - crede-ma, stiu foarte bine orasul tau), costul reviziilor si orice alte informatii care crezi ca ma pot convinge.

Va multumesc!

Bafta!

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Lun Sep 12, 2011 10:13 pm

Scuze ca ma bag ne invitat dar lancerul diesel chiar merita in Bucuresti consuma 9% cu clima non stop afara pe autostrada pe pilot 160km/h 6,5 90.000 km fara reparatii doar consumabile.

Avatar utilizator
dumi_id
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 28, 2010 7:53 pm

Mesaj de dumi_id » Lun Sep 12, 2011 10:18 pm

Salut,
Nu am mers cu laguna asa ca nu imi pot da cu parerea despre ea, dar ca dotari/pret este peste medie, dupa cum spuneai si tu, o frantuzeasca este mult mai dotala la aceeasi bani. Si eu inainte sa imi iau civicul actual, de fapt fostul ca de saptamana viitoare il va revendica noul proprietar, am facut un testdrive cu lancerul 2008 si am ramas foarte dezamagit de calitatea materialelor de la interior.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Sep 13, 2011 7:38 am

Eu zic sa nu iti iei lancer disel cel putin nu motorul 2.0, cel nou de 1.8 euro 5 merita.
Motorul de 2.0 diesel e un motor cam depasit, consuma ulei, e un motor preluat de pe WV si e posibil sa fi mostenit problemele cu turbina, injectoare, ambreiaj.

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Mar Sep 13, 2011 7:52 am

Pana acum nu am vazut pe nimeni sa se planga de lancer 2.0 DID.Ce istorie are 1,8? Nici un an.Are cineva mai mult de 30.000 cu el?

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mar Sep 13, 2011 10:30 am

Si eu am fost PRO lancer 2.0 DID pentru ca e un motor VECHI, incercat, fara problemele copilariei si si imbunatatit de Mitsubishi....

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Sep 13, 2011 10:46 am

Nu zic ca e un motor rau, am zis doar ca consuma ulei asta se stie si ca e posibil sa fi mostenit o parte din problemele de la volkswagen.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mar Sep 13, 2011 10:48 am

Mananca ulei, asa este. Mie in 8000km mi-a papat cam 400ml de ulei. Dar nu mi-e greu sa completez. Dar din partea mea atata timp cat merge si nu scoate fum ... n-are decat sa pape ulei, nu ma deranjeaza. Si cum s-a zis si mai sus, nu prea se plange lumea de ele vad... Eu am aproape de 40.000 ... merge ca in prima zi masina.

In materie de conusum, uite postarile mele de AICI pentru a-ti face o idee....

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mar Sep 13, 2011 2:11 pm

Din cate am vazut pe forum, la Lancerul diesel nou (cel cu motor de 1.8) te trezesti cu motorina in baia de ulei ulei, din cauza filtrului de particule sau ceva asemanator. Intr-adevar, se pare ca e mai silentios ca cel de 2.0 si, posibil, mai economic, insa impresia mea, din cate am mai citit pe forum, este ca are mai multe probleme decat cel de 2.0. Oricum, un posesor de diesel 1.8 m-ar putea contrazice

Avatar utilizator
SBQ
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 04, 2010 12:01 pm

Mesaj de SBQ » Mar Sep 13, 2011 2:54 pm

Nu pot sa intzeleg ce rezolva daca schimaba lancerul 1.8 CVT(automat) cu un lancer diesel(manual).Calculand costurile de intretinere nu rezolvi nimic.

Succes!

Închis

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori