Outlander vs CR-V

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 31, 2008 12:25 pm

QUOTE (bbv1976)Eu am acum o Skoda Octavia de 90HP si la 120km/h e cam greu cu depasirile, ma asteptam ca la 140HP sa fie mai sprinten Outlander.
Pai, ai luat in calcul si diferenta de greutate? Cel mai ok la chestiile astea este sa calculezi raportul cal-putere/kg ca sa ai o idee cat mai exacta.

Avatar utilizator
bbv1976
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 4:54 pm

Mesaj de bbv1976 » Joi Ian 31, 2008 12:54 pm

Din datele de la dealer Outlander are in jur de 1750kg deci avem 12,5HP per kg, la Skoda 1270kg deci avem 14,11HP per kg, rezulta ca diferenta nu este asa mare pe hartie dar in realitate este. Trag concluzia ca diferenta la counduita de drum este datorata faptului ca Outlander este mai inalt decat Skoda si opune o forta de frecare la aer mai mare. Eu nu am nimic impotriva ca masina nu este sprintena, ma intereseaza ca la depasiri la viteze mari sa ma pot baza ca le fac in timp cat mai scurt, fara sa fie nevoie de retrogradare in treapta de viteza, depasiri la aspiratie, etc.

Avatar utilizator
bogdanb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 1:37 pm

Mesaj de bogdanb » Mar Feb 12, 2008 2:55 pm

buna ziua, sunt foarte nou pe acest forum dar cu ceva experienta in domeniu auto, eu cand am ales am facut-o in cunostiinta de cauza, am incercat toyota rav4, honda crv, nissan x trail si vw tuareg, bmw x3 care erau luate in calcul ca second hand.
toyota rav4 ok dar nu mi-a placut pozitia la volan, era pozitionat prea jos chiar si ridicat la maxim, materialele plastice cam nasoale
crv- ok dar am preferat Outlanderul pt offroad, chiar il folosesc si acolo nu numai pe sosea
x-trail nu mi-a placut deloc
tuareg si x3- am preferat masina noua la acelasi pret
Am ales Outlander si este super car

Avatar utilizator
Dan Petcu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 12:32 pm

Mesaj de Dan Petcu » Dum Feb 24, 2008 6:33 am

QUOTE (bbv1976)Si eu intetionez sa cumpar un Outlander cu care am facut si test drive. Masina mi s-a parut super ok, doar o remarca la 140HP si diesel ma asteptam ca masina sa tasneasca mai bine, dar banui ca asta este din cauza ca masina este destul de grea si nu chiar foarte aerodinamica. Alte optiuni au fost Santa-Fe si Rav4. Santa-Fe a cazut din cauza ca pentru cruise control trebuie sa iau cutie automata, iar Rav4, fara suparare, mi se pare o masina mai mult pentru femei. Voua cum vi se pare la 140HP se misca bine masina?


Salutare,

Am un Outlander 2.0 diesel din octombrie si deja am cu el 35.000 km parcursi, majoritatea in Romania/
Un motor superb dak te lasa sufletul sa mergi dupa 3000 de ture.
In mare parte eu o tin la drum in 3000 de ture si nu am avut nici o problema cu motorul, fiind si foarte sprintena in depasiri si stabila daca ai jentile de 18.
Viteza maxima atinsa este de 209 km/ora, dar poti merge linistit cu 190 pe autostrada.
Recomand cu placere aceasta masina.

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Mar Feb 26, 2008 10:52 pm

Stai linistit ca e stabila si cu 16, dar nu ai probleme cu rinichii in buc

Avatar utilizator
BlackViper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 11:09 am

Mesaj de BlackViper » Mie Feb 27, 2008 10:27 am

Felicitari vio, nu o sa-ti para rau de alegerea facuta. Iti pot garanta ca te va satisface. Noi am schimbat mashina cind ne-a aparut at doilea copil si numarul de bagaje gen carut, patutz, pampers, apa, lapte, etc aferente noului membru erau destule. Am fost deja toti 4 in citve w/e-uri prelungite la munte si a fost ok. Spatiu suficient, confort pentru pasageri...e ok. Sa o stapineshti sanatos si sa te bucuri de ea.

Avatar utilizator
vio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:53 pm

Mesaj de vio » Joi Feb 28, 2008 8:24 am

Multumesc ptr urare dar abia in august o voi cumpara.

Avatar utilizator
Catalin21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 3:43 pm

Mesaj de Catalin21 » Mar Mar 18, 2008 4:22 pm

QUOTE (bbv1976)Si eu intetionez sa cumpar un Outlander cu care am facut si test drive. Masina mi s-a parut super ok, doar o remarca la 140HP si diesel ma asteptam ca masina sa tasneasca mai bine, dar banui ca asta este din cauza ca masina este destul de grea si nu chiar foarte aerodinamica. Alte optiuni au fost Santa-Fe si Rav4. Santa-Fe a cazut din cauza ca pentru cruise control trebuie sa iau cutie automata, iar Rav4, fara suparare, mi se pare o masina mai mult pentru femei. Voua cum vi se pare la 140HP se misca bine masina?

Salut, sunt nou pe acest forum, si vreu sa va zic ca sunt fericitul posesor a unui Outlander de 2.0 DI-D, varianta Instyle, de la Bacau, si pot sa zic ca l-am luat la un pret super OK. Cat despre fiabilitate mie imi place cum merge, am facut cativa Km, Izvorul Berheciului, Magura, Onesti, si s-a comportat foarte bine, abia astept sa mai plec un pic, poate pe la sfarsitul saptamanii ajung pe la Bicaz.
Ai zis ca ai facut test drive cu un motor de 2.0 eu zic sa incerci si cu unul de 2.2, si am inteles de la dealer ca poti sa iti pui un kit de putere si il aduce cam la aceleasi performante cu cel de 2.2.
PS: au discounturi de 3% la masinile de pe stoc, la Bacau.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Mar 18, 2008 8:14 pm

QUOTE (vio)Multumesc ptr urare dar abia in august o voi cumpara.


Daca nu e graba asa mare, sfatul meu e sa astepti sa vezi si noul Subaru Forester. Este mult imbunatatit fata de vechiul model. In maxim o luna cred ca va fi prin showroom-uri.
Ca dimensiuni si spatiu este acum la nivelul Outlander-ului si a celorlalte masini din aceasta clasa. Din cate s-a spus pana acum in review-uri, se pare chiar ca va dispune de cel mai mare spatiu interior din clasa.
Si mai are bineinteles avantajul AWD, care este peste orice alt sistem de genul asta.

Bineinteles, asta doar daca esti pregatit sa iei in considerare un motor pe benzina. Pt ca doar astea vor fi disponibile, cel putin pana la sf anului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori