Noul Subaru Impreza Vs. Noul Lancer 2008

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Mar 13, 2008 11:53 am


Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Joi Mar 13, 2008 10:52 pm

Am citit si eu mai multe review-uri pe care le-a facut Whatcar si mi se pare ca baietii astia au ceva cu toate masinile. Nici una n-are suspensia destul de buna, motorul nu trage destul de lin si plasticele nu se ridica la nivelul pretentiilor.

Tot ei sunt aceeia care in urma unor teste au declarat ca noul Ford Mondeo este mai bun decat BMW Seria 3. Incepand de atunci, am renuntat sa mai citesc ceva din ce scriu ei.

Avatar utilizator
altuning
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 06, 2008 12:50 pm

Mesaj de altuning » Sâm Mar 15, 2008 9:05 am

Nu am condus niciodata un Subaru! Am condus numai Lancer IX si X dar nu EVO!
Mai jos am pus un filmuletz, cu testele facute de japonezi la ambele versiuni.

New STI vs New EVO X & Old STI vs Old EVO IX Drag and Slalom
http://youtube.com/watch?v=ydF1z7k0GnE&feature=related

Se simte putin lipsa de cuplu si putere la Lancer in linie dreapta,
nu stiu cum se comporta Subaru pe curbe, dar sincer tot fan LANCER raman ;-)
Cu Subaru au dat-o in bara la design, in schimb Mitsubishi conduce detasat aici.
Am vazut acum versiunea Subaru pt America, are portbagaj...parca arata mai bine.

Referitor la motorizare, directie, suspensii si frane - fiecare are plusuri si minusuri zic eu.
Oricum datele ce le stim sunt cele ale producatorului, in functie de modificarile fiecaruia
tuner sau posesor, se pot imbunatati multe chestii.

Nu stiu unde am vazut...cred ca tot pe YOUTUBE
un Lancer Evo modificat pt liniute - peste 1000 de cai putere ;-) si astia pt 10-15 secunde
ca apoi praf se face. Admir in continuare toyota Supra, care au dus-o baetii la 1004 cai putere.
Sunt curios ce poate noua Supra din 2008 ;-)

Avatar utilizator
EVO9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 27, 2007 4:14 pm

Mesaj de EVO9 » Dum Apr 27, 2008 11:53 am

QUOTE Fuji Heavy Industries, concernul urias din care face parte Subaru, detine toate subsidiarele necesare pt a nu fi nevoie sa imprumute componente si repere de la altii.

Citeste ce scrie la noul Impreza pe alternator si electromotor si o sa fi surprins : " Mitsubishi"

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Apr 28, 2008 6:26 pm

QUOTE (EVO9)Citeste ce scrie la noul Impreza pe alternator si electromotor si o sa fi surprins : " Mitsubishi"


Daca te uiti putin mai sus in unul dintre posturile mele anterioare, vei observa ca exact aspectul asta l-am evidentiat si eu.
Cand am spus ca nu trebuie sa imprumute componente de la altii, m-am referit la cele esentiale, cum ar fi motor, cutie, tren de rulare etc. :wink:

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Joi Mar 19, 2009 11:10 am

haideti sa vorbim aicii despre acest subiect care e discutat pe foarte multe forumuri si prin foarte multe reviste de specialitate.

eu de exemplu inainte de a-mi achizitiona Lancerul am participat la o expozitie Subaru in centrul Craiovei, nu am fost incantat de pret in primul rand si de "amabilitatea" personalului Subaru prezent la fata locului, nu iti ofereau posibilitatea unui test drive desi i-am asigurat ca daca imi place am banii si pot sa o cumpar, in fine asta e politica lor probabil. Dupa cateva luni dupa ce mi-ai achizitionat Lancerul am fost la Showroom sa mai vad odata noul Impreza. de aceasta data o duduie butona la un calculator si am adus ideea unui test drive, binen-teles ca duduia m-a intrebat ce masina detin momentan si de ce vreau un impreza ... i-am spus ca am noul lancer diesel si as vrea ceva mai jucaus (of course abureala ca sa pot vedea si eu cumse comporta noul impreza). raspunsul m-a socat ... pai atunci vindeti dumneavoastra lancerul si mai vedem dupa aceea de un test drive ... wtf, am plecat fara sa ma uit inapoi si sincer va spun ca mi-a last un gust amar aceasta experienta.

in ceea ce proveste look-ul noii impreza - e destul de frumusica
motorizari numai benzina, am inteles ca de anul acesta intra si noul diesel boxer pe impreza
la pret mult mai mult decat Lancerul si ca dotari sub

sper ca v-am deschis interesul si astept parerile voastre

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mar 20, 2009 6:03 pm

e destul de epuizat subiectul din pacate; toata a-treia-planeta-de-la-soare cunoscatoare a fenomenului a dezbatut deja versusu' asta.

totusi, poate-poate va mai veni cineva cu ceva nou

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Lun Iun 08, 2009 11:36 pm

Mitsubishi Lancer ? 5 stele EuroNCAP
Rezultat bun pentru Lancer, testata de EuroNCAP in versiunea Sportback. Masina a fost creditata cu 81 de procente la protectia ocupantilor, 80 de procente la protectia copiilor si 34% la protectia pietonilor, in vreme ce sistemele de siguranta activa au fost apreciate la 71%.

Subaru Impreza - 4 stele
Concurent traditional al lui Lancer (la nivelul versiunilor de varf ? WRX STi si Lancer EVO). Impreza nu a reusit sa obtina dect 4 stele, in principal din cauza unor probleme la testul de impact cu stalpul. Masina are un procentaj de 84% la testul de protectie a ocupantilor, 73% la cel de protectie a copiilor, 72% la protectia pietonilor si 57% pentru sistemele de siguranta activa.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Iun 09, 2009 9:10 am

QUOTE (SickneS @ Mar 19 2009, 12:10 PM) haideti sa vorbim aicii despre acest subiect care e discutat pe foarte multe forumuri si prin foarte multe reviste de specialitate.

eu de exemplu inainte de a-mi achizitiona Lancerul am participat la o expozitie Subaru in centrul Craiovei, nu am fost incantat de pret in primul rand si de "amabilitatea" personalului Subaru prezent la fata locului, nu iti ofereau posibilitatea unui test drive desi i-am asigurat ca daca imi place am banii si pot sa o cumpar, in fine asta e politica lor probabil. Dupa cateva luni dupa ce mi-ai achizitionat Lancerul am fost la Showroom sa mai vad odata noul Impreza. de aceasta data o duduie butona la un calculator si am adus ideea unui test drive, binen-teles ca duduia m-a intrebat ce masina detin momentan si de ce vreau un impreza ... i-am spus ca am noul lancer diesel si as vrea ceva mai jucaus (of course abureala ca sa pot vedea si eu cumse comporta noul impreza). raspunsul m-a socat ... pai atunci vindeti dumneavoastra lancerul si mai vedem dupa aceea de un test drive ... wtf, am plecat fara sa ma uit inapoi si sincer va spun ca mi-a last un gust amar aceasta experienta.

in ceea ce proveste look-ul noii impreza - e destul de frumusica
motorizari numai benzina, am inteles ca de anul acesta intra si noul diesel boxer pe impreza
la pret mult mai mult decat Lancerul si ca dotari sub

sper ca v-am deschis interesul si astept parerile voastre

Eu cred ca Impreza merita mai ales ca are ceva ce Lancer nu are, si anume 4X4. Am condus Impreza cu motor de 2.0 si 150 cai pe benzina si mi-a placut cum smuceste la schimbarile de viteza. Insa am un vecin care si-a luat varianta diesel cu 2.0 si tot 150 cai, e pur si simplu superba, m-a dat cu ea si e peste varianta pe benzina. Nu spun ca a dat 19000 DDP pe ea, iar sistemul 4X4 merita tot banutul. Plus per total mi se pare mult mai frumoasa decat Lancer, mai ales fata de Lancer hatch care e odios. La interior cu toate ca are tot bordul din plastic tare, e peste Lancer.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mar Iun 09, 2009 11:27 am

probabil motorul ala de 2.0 diesel e cel boxer. oricum tipul ala de motorizare e peste cel de pe lancer 2.0 DI-D. si ce sa spun 4x4 face tot banutul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori