Lancer Classic vs BMW Seria 3 E46

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Sanky
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 23, 2011 8:35 pm

Mesaj de Sanky » Joi Ian 27, 2011 11:50 am

Incep acest topic cu urmatoarea dilema ce ati cumpara un seria 3 e46 eu stiu de prin 99-2004 ca atat s-a fabricat sau lancer classic 2.0 din 2007? Acum sunt multe aspecte de discutat, eu sunt cel mai in masura sa discut putin si despre bmw! Pentru inceput nu stiu cat de scump e serviceul mitsubishi dar bmw e nenorocire, daca ai noroc prinzi unul cat de cat in mintile lui care arata pe bord 150 180 de mi de km dar in realitate se apropie de milion si tot asa, ca piese de schimb daca te chinui si sti sa il repari nu e mare arta dar sunt putin mai piperate decat astea japoneze, se gasesc mai usor! Consumul e mai bun la bmw raportat la 2.0, am detinut un e46 coupe din 2001 2L valvetronic era motorul si consuma 6,5 afara si 10 in oras alergat! Bine dar nu poti compara cati senzori are ala si cati are mitsu, asta din urma imi pare un motor primitiv! Comportamentul bmw pe drum e net superior, e liniste in habitaclu, comfort nu troncaneli sau greierasi chiar si la anii aia! Cel mai grav cel putin asa imi pare mie e distributia extraordinar de scumpa la mitsubishi lancer 2.0, m-a costat 4 role un intinzator hidraulic, 3 curele ca atatea are cu tot cu aia de optiuni fara pompa de apa fara inca un intinzator ca nu aveam bani sa il cumpar undeva la 15 mil fara manopera! Deasta apreciez enorm distributia pe lant a bmw-ului. Iar acum nu stiu ce priza are lancerul asta la public adica daca il tin undeva la 2 ani mai imi iau 5000 de euroi pe el si mai ales se vinde asa ceva? La bmw se vinde instant stiti si voi bmw e apogeul romanului! Astept pareri si idei noi!

Avatar utilizator
Akbhar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 27, 2009 4:48 pm

Mesaj de Akbhar » Joi Ian 27, 2011 1:32 pm

E46 s-a fabricat intre '98 si 2005. Compacta premium, dotari multe si variate, motoare multe, gasesti piese de schimb si originale (scumpe) si aftermarket (mai ieftine, dar unele si foarte proaste). Din pacate a iesit de ceva timp din fabricatie si ai sanse mici sa gasesti una cu rulaj real acceptabil. Cat o fi ea de masian germana - 200-300 mii de kilometri se vad.

Lancer clasic s-a fabricat intre 2000 si 2007. Nu e premium, ai optiuni reduse la motoare, dotari nu prea multe, piesele originale sunt si ele scumpe, dar ai sanse sa gasesti o masina cu rulaj mic.

Ca o masina de zi cu zi, pe care sa o tin mai mult, as opta Lancer - sanse mai mari sa nu aiba probleme. Daca ca o o a doua masina, sau masina doar de plimbare as alege BMW-ul (bine, ca eu nu as cumpara BMW de buna voie, daca am alte optiuni in acceasi bani - Saab, Volvo).

Avatar utilizator
Stefan_t
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 28, 2008 10:03 am

Mesaj de Stefan_t » Joi Ian 27, 2011 1:54 pm

ca un posesor de bmw, chiar e46 si chiar din 1999, vreau sa spun ca este o masina mai mult decat OK. asa cum spunea si colegul mai sus, la dotari nici nu discutam de diferente: incazire scaune, perdeluta electrica spate, oglinzi helio cu incalzire, oglinda interioir cu senzor antiorbire, volan reglabil pe doua directii, etc....la asta se adauga calitatea materialelor de la interior.
Ceea ce am eu, am luat personal din Germania in 2009, decembrie, masina careia i-am facut un test la o reprezentanta BMW de acolo si mi-au confirmat numarul de kilometrii de pe bord: 138.000 la cumparare. Singurele investitii pe care le-am facut la intoarcerea in tara, au fost schimbarea a tot ce inseamna bucsaraie si pivoti fata, bucse spate un set (are 4), arcuri, si cureaua de accesorii cu role - are distributie lant. total general, cu manopera si piese OEM a fost 3.700 RON. din decembrie 2009, nu am mai schimbat absolut nimic la masina si pot spune ca este una day by day.....in schimb, imi doresc un lancer, dar nu clasic, ci noul lancer, si sper sa il pot achiziona in viitor

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Joi Ian 27, 2011 2:41 pm

vrei sa o schimbi? am vazut-o pe autovit la vanzare.
daca nu ma insel, nu e de foarte mult timp la tine masina.....as suparat esti pe ea?

Avatar utilizator
Stefan_t
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 28, 2008 10:03 am

Mesaj de Stefan_t » Joi Ian 27, 2011 4:15 pm

vreau sa o schimb, si nu e pe autovit....deocamdata o folosesc, asa cum am zis, in fiecare zi....si nu sunt deloc suparat pe ea, dar nevasta-mea nu se impaca cu RWD , desi mie imi place foarte mult senzatia pe care ti-o da RWD, cu sau fara ASC

Avatar utilizator
Sanky
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 23, 2011 8:35 pm

Mesaj de Sanky » Joi Ian 27, 2011 8:50 pm

QUOTE (sebasita @ Jan 27 2011, 02:41 PM) vrei sa o schimbi? am vazut-o pe autovit la vanzare.
daca nu ma insel, nu e de foarte mult timp la tine masina.....as suparat esti pe ea?



Nu neaparat, acum mi-a mai trecut, ca am rezolvat cu bataia pe dreapta, si totusi imi e tare greu sa ma dezobisnuiesc de germane(bmw), de 5 ani tot am avut bmw, dar nefericirea a fost ca ultimul a incasat o lovitura puternica si dupa refacere am decis sa il vand! Normal ca dupa ce l-am vandut am vrut tot un seria 3 cu motorul ala in 6 pistoane de 150 de cai vanos, dar studiind netul si piata masinilor second hand, am ramas perplex, pe toate jafurile de milioane de km adunati si cel putin 10000 de proprietari care si farurile erau matuite de abia trecea lumina prin ele, se cerea 7000 de euro doar ca era din 2003 si ca e bmw! Nu ma intelege gresit iubesc masinile astea dar nu sunt idiot, dau 7000 de euro sa iau un e46 din 2003 care dupa inca doi ani de utilizare sa mai iau 3000 pentru ca na o sa aiba 10 ani vechime si tot asa, lasand ce poate aparea ca probleme la anii astia!

Avatar utilizator
Alecsxus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 26, 2009 6:06 pm

Mesaj de Alecsxus » Mie Feb 02, 2011 2:51 am

Stai linistit , la Bmw zici tu

QUOTE dau 7000 de euro sa iau un e46 din 2003 care dupa inca doi ani de utilizare sa mai iau 3000 pentru ca na o sa aiba 10 ani vechime si tot asa

La lancer dai sa zicem acum 7500 sau cat se mai vinde o japoneza dinasta mititica 2.0 si peste 2 ani, de folosinta incerci sa o dai cu orice suma decenta si nu o cumpara nimeni. Este o masina foarte greu vandabila. Doar un cunoscator o cumpara. In sensul ca trebuie sa recunoastem :
1.Este greu de condus in oras
2.Papa de rupe (mai ales iarna)
3.Am intalnit oameni carora le-am dat masina si nu au fost capabili sa o conduca cum trebuie si ziceau ca nu trage masina, dar ei nu pot sa iasa din tiparul ala ca viteza se schimba la 2100 si la relantii se merge cu 1800 de ture.
4.Este joasa si daca nu esti atent atingi toate bordurile din Bucuresti / sau iarna ramai suspendat pe punte()
5.Piese scumpe si lista poate continua

Deci pentru tine ca pasionat(sincer pentru alegerea facuta te felicit) este foarte bine si ai facut o alegere buna.
Dar pentru tine care viitor vanzator de Lancer 2.0 iti urez multa bafta si rabdare.

P.S. Vezi ca este un Lancer 2.0 cu diverse modificari si pe 4tuning si cam pe toate site-urile de auto din Romania si o sa vezi ca se chinuie de vreo 2 ani cred(nu sunt foarte sigur) sa o vanda.
Nu contest faptul ca a cerut si multi bani pe ea, dar asta la inceput , ulterior a tot scazut si cu toate astea inca o are nevanduta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori