Mitsubishi Lancer Ralliart vs Bmw 325 ,e92 ,218cp

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
moz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 31, 2010 9:18 am

Mesaj de moz » Joi Ian 27, 2011 3:41 am

Va salut, am nevoie de o parere legata de achizitia unui Lancer ralliart am citit pe forum parerea mai multor posesori si vad ca in mare parte sunt multumiti,problema mea e urmatoarea ultima mea masina a fost un Bmw 325 ,e92 ,218cp ,cutie automata, nu-mi dau seama exact daca cele doua masini au vreo legatura ma refer la sasiu, motor, transmisie ,etc cat de mare ar fi diferenta din punct de vedere calitativ pastrand si raportul de pret,nu sunt dispus sa mai cheltui 40000 -45000 pe o marca "premium" unde service-ul este de r...t ,plus o serie de mici probleme pe care le am avut cu Bmw-ul de ordin electronic plus cutia automata care avea soc in treapta 2 dupa 20000 de km,etc.dac voi achizitiona Lancer-ul ma gandesc la varianta de top asta datorita sistemului de entertaiment.
Asa ca v-as ruga daca se poate sa-mi da-ti o parere cat se poate de obiectiva daca este un downgrade si daca da cat de mare ?
Sunt curios cat este o revizie la aceasta masina vreau sa compar cu ceea de la Bmw unde la reprezentanta un schimb de filtre +u,lei 1200 lei iar ultima revizie ceea de 40000 de km a fost 3400 lei filtre+ulei+placute (f+s)
O ultima intrebare cat de greu sau cat de usor se vinde o masina ca Lancer Ralliart pe piata second-hand.
Va multumesc

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Ian 27, 2011 9:35 am

exista un astfel de topic, cauta-l..search...iar legat de 'ma gandesc la varianta de top asta datorita sistemului de entertaiment', ma faci sa rad. aia e o caricatura de sistem la banii respectivi. faci miracole cu o suma mai mica si muzica cumparata separat.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Ian 27, 2011 6:12 pm

Cel mai bine este sa mergi si sa faci un test drive cu un ralliart. Asa iti dai seama singur cum este. Eu sunt foarte multumit. O sa te sperie consumul. Dar consumul nu este singura cheltuiala la o masina. Americanul zice asa: total cost of ownership. Nu sunt sigur care este valoarea Casco la un BMW seria 3 (interesant este procentul aplicat ca sa poti face comparatia) dar cred ca sare de 5%. Eu am Casco la Ralliart cu 3.1% si doar din diferenta de Casco imi scot banii de combustibil (zic asta pentru ca cealalta varianta luata in calcul in cazul meu a fost 320xd). Reviziile se fac la 6 luni la noi (desi am vazut 12 luni in UK). La 6 luni se schimba uleiul, la an se schimba filtrele etc. Pretul reviziilor pe un an cred ca duce la max 15 mil dar poate avem colegi care pot da un pret exact. Valoarea de revanzare nu m-a pasionat prea mult pentru ca este plina de "daca". Daca isi revine Romania din criza, daca nu o busesti prea des, daca gasesti un fan, daca mai exista combustibil in benzinarii etc. Doar asa ca fapt divers daca ii vine lui Boshescu si baga impozit suplimentar pentru masinile cu motor mai mare de 1800 cm3 sa vezi ce se cauta alea mai mici. Prea multi de daca pentru o revanzare pe care o fac peste 5ani.
Cel mai bun si cinstit lucru pe care-l poti face este test drive-ul.

Avatar utilizator
moz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 31, 2010 9:18 am

Mesaj de moz » Vin Ian 28, 2011 8:19 pm

Multumesc wall pentru raspuns casco ma costa 170 de euro pe luna deci aporoape 2000 pe an iar masina consuma in bucuresti cam 17-18 la suta deci cat de mult sa ma sperie , adevarat 2500 de cm si 6 in line la Bmw, o sa incerc saptamana care vine sa merg sa fac un test drive

QUOTE (balishag @ Jan 27 2011, 09:35 AM) exista un astfel de topic, cauta-l..search...iar legat de 'ma gandesc la varianta de top asta datorita sistemului de entertaiment', ma faci sa rad. aia e o caricatura de sistem la banii respectivi. faci miracole cu o suma mai mica si muzica cumparata separat.
Ma bucur ca te amuz dar trebuie sa te gandesti ca nu toata lumea se pricepe asa cum o faci tu ,plus ca eu nu sunt adeptul produselor aftermarket pe o masina daca vrei poti sa ma consideri snob

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Vin Ian 28, 2011 9:46 pm

Scuzele de rigoare.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Ian 29, 2011 8:06 pm

Nu e neaparat un downgrade foarte mare, dar, asta depinde doar de impresia pe care ti-o va lasa Lancer dupa drive test. Adevarul e ca sunt in clase diferite (finisare, pret, pretentii), insa asta nu inseamna ca Lancer-ul este ''varza'' fata de un BMW 325. Mie mi s-ar parea un downsize rezonabil.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Feb 05, 2011 7:59 pm

am mers in dreapta in seria 3 noua. mi s-a parut mia inghesuit in interior decat alncerul meu. ralliartul l-am condus si mi s-a parut EXPLOZIV; de cealata parte si versatil, daca vrei sa ai o pisicuta de masina tii cutia pe normal si nu apesi ami mult de jumatate pe acceleratie... mergi ca pe aer. Am sistemul rockford fosgate pe masina. Te asigur, calitativ este MUULT peste alte pocnitori afetr market cu pretentii. da, nu se aude atat de tare incat sa-ti scoale vecinii, nu-ti dardaie tabla din cauza subwoffer-ului, da, asta da; dar e suficient de tare incat sa nu poti comunica in masina, adica mai mult decat ii trebuie oricarui om normal. Din punct de vedere al spatialitati sunetului, plasarea este impecabila. Se apropie foarte tare de sistemul stock Bang & Olufsen pe care l-am ascultat intr-un A8, care mi se pare varf de lance.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mar Feb 08, 2011 6:45 pm

Eu as zice sa ne gandim o clipa cu cat ar vinde BMW un Ralliart daca ar fi masina facuta de ei (cu sigla lor na) si cu cat ar vinde Mitsubishi un seria 3 daca i-ar pune ei sigla cu diamante.
In principiu BMW-ul este o masina mai buna decat Lancer Ralliart, dar nu cred ca-l bate la raport calitate/pret.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori