Lancer sau Corolla ?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Mau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 4:56 pm

Mesaj de Mau » Mie Ian 02, 2008 9:50 pm

La Multi Ani!

Sunt Membru nou pe acest forum si acesta este primul meu post.

Intentionez ca in cel mai scurt timp sa achizitionez o masina noua (sper ca pana pe data de 10 ianuarie sa dau comanda) si momentan sunt intr-o dilema, "Mitsubishi Lancer sau Toyota Corolla".

Acum 2 saptamani aveam de ales intre Lancer si Kia C'eed, dupa ce am parcurs multe pagini din forum-urile dedicate celor 2 marci si am vizitat showroom-ul Mitsubishi am luat, impreuna cu sotia, decizia sa comandam un Lancer varianta Invite. Astazi, sotia mea s-a intors de la munca unde i-a "soptit" o colega si varianta Toyota Corolla. Am facut cateva cercetari si comparatii pe site-urile dealer-ilor si am ajuns la concluzia ca exista varianta Luna cu motor de 1.4 (97 CP) benzina care este foarte asemanatoare ca dotari cu Invite de la Mitsubishi (diferente: jante de otel, si sistemul VSC optional pentru toyota si alte cateva care pentru mine oricum sunt minore).

De ce am postat aici?
Am mers cu multe modele si marci de masini, dar nu am mers niciodata si nu cunosc pe nimeni care sa fie posesor al uneia dintre cele doua.
Da, cu siguranta maine merg la ambii dealer-i, dar, ca orice om care vinde un produs, fiecare isi va lauda masina lui. Am observat ca aici pe forum este un grad rezonabil de impartialitate, de aceea v-as ruga sa va exprimati parerea legata de subiect (mai ales ca cele doua modele sunt concurenti directi pe piata )

Pentru mine, in momentul de fata, balanta este inclinata inspre Mitsubishi Lancer, sotia mea gandeste la fel.

Daca post-ul meu nu este bine plasat aici imi cer scuze.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Ian 02, 2008 10:38 pm

Salut si La Multi Ani!

Mau, inanite de a lua o decizie, incearca sa faci un drive test cu cele doua masini. Vad ca esti din Bucuresti asa ca nu cred sa fie inposibil acest lucru. Indicat ar fi sa poti face testul exact cu motorizarea pe care vrei sa o achizitionezi tu.

Din pacate nu te pot ajuta cu mai multe pentru ca nu stiu mai nimic despre Toyota sau despre service-urile lor. Poate alti membri care au studiat cele doua masini pot sa-ti dea mai multe informatii.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Ian 03, 2008 8:35 am

Cel mai corect este asa, sa faci drive-test cu amandoua. Vezi in care te simti mai bine, care iti place la interior si logic ce reducere obtii la una sau la alta.

Avatar utilizator
allex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2007 1:36 pm

Mesaj de allex » Joi Ian 03, 2008 9:38 am

Da vreun dealer vreo reducere la Lancer-ul nou, la ce cerere este acum pt el? :roll:

Avatar utilizator
Mau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 4:56 pm

Mesaj de Mau » Joi Ian 03, 2008 9:44 am

Urma sa programez un test drive cu ambele modele, dar nu stiu daca voi reusi sa ajung azi la dealer-i, suntem "sechestrati" de zapada in Magurele, Ilfov.......

E si maine o zi, ultima zi libera pt mine din pacate.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Ian 03, 2008 9:58 am

Eu de exemplu mor dupa interiorul de la Corolla si exteriorul de la Lancer-ul nou. In schimb urasc plasticele de proasta calitate din Lancer si nu prea agreez exteriorul de la Corolla.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Vin Ian 04, 2008 2:26 pm

Subscriu la cele spuse de 2dor cu interiorul de la Lancer ( plasticul e cam naspa) dar exteriorul este ( parerea mea) excelent. Din cate stiu noua Corolla este asamblata in Turcia ceea ce mi se pare naspa.
Mie personal mi-a placut mult mai mult vechea Corolla .
De asemenea cred ca motorul de 1,4 e un pic cam mic .Parerea mea.

Avatar utilizator
Mau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 4:56 pm

Mesaj de Mau » Vin Ian 04, 2008 3:13 pm

Asa ma gandeam si eu.... motorul de 1.4 pare cam mic... dar...

Legat de plasiticele de la interiorul Lancer-ului... nu stiu ce sa zic, e adevarat, la corolla interiorul arata bine, dar asta nu inseamna ca design-ul interior al Lancer-ului nu e frumos, mie unul chiar imi place mai mult decat la Toyota, si pana la urma o fi el plastic totusi asta nu inseamna neaparat ca e un plastic de proasta calitate. (este prima masina la care remarc cantitatea de plastic de la interior si faptul ca bordul este tare, si cu siguranta nu ar fi fost primul lucru la care sa ma uit daca nu ar fi fost cateva discutii pe aici in care este abordat acest subiect, dar, cum zicea si sotia mea, am ramas surprins ca nu ma deranjeaza catusi de putin...)

Am vazut ambele modele, nu am avut inca ocazia sa fac un test-drive, dar sincer, desi sunt semanatoare ca dimensiuni interioare, mie mi s-a parut Lancer-ul mai spatios decat Toyota, iar despre design exterior nici nu mai vorbesc.

Despre faptul ca Toyota Corolla este ansamblata in Turcia... habar nu aveam, ma gandesc ca poate o fi totusi o calitate superioara in comparatie cu Renault...

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Ian 04, 2008 3:17 pm

Sa fim seriosi faptul ca Toyota e facuta in Turcia, nu inseamna nimic. E totusi o Toyota. Lancer-ul insa e facut in Japonia si asta conteaza.

Avatar utilizator
hot
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 08, 2007 6:58 pm

Mesaj de hot » Vin Ian 04, 2008 5:24 pm

Ai familie?Cati copii? Nu m-am uitat in datele tehnice ale masinilor dar cred ca lancer este mai mare decat corolla,cel putin asa pare.Cand achizitionezi o masina trebuie sa te gandesti si in perspectiva.Corola mi se pare mai mult pentru oameni conservatori care sunt trecuti de 35 ani(dupa designul pe care il afiseaza masina)In schimb lancerul pare o masina pentru oameni dinamici(judecand tot dupa design).Calitatea interiorului este mai buna in corolla,dar la fel ca si tine cand m-am urcat in lancer nu mi s-au parut plasticele de rea calitate(cum am citit pe acest forum,este chestie de gusturi pana la urma).Lancer este nou si nu stii ce boli ale copilariei pot aparea la masina(care vor fi remediate in service)dar si corolla made in turcia :?
Deci alege ce ti se potriveste mai bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori