Lancer sau Corolla ?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Ian 09, 2008 2:36 pm

"mitsubishi iti dau cea mai mare putere pe litru dintr-un motor" - aoleu si Honda S2000 cu motor aspirat de 240 CP cum o fii? Ala motor adevarat nu 2.0 cu turbina.

Cristi momentan la 25000 un Lancer full, sincer nu prea consider preturi mici la Mitsubishi. Iti poti lua masini inclusiv la alta clasa si cu dotari multe in banii astia.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Ian 09, 2008 3:23 pm

QUOTE (2dor)"mitsubishi iti dau cea mai mare putere pe litru dintr-un motor" - aoleu si Honda S2000 cu motor aspirat de 240 CP cum o fii? Ala motor adevarat nu 2.0 cu turbina.

Stiu 2dor ...nu am vrut sa stric bucuria omului...adevarul e ca in momentul in care te indragostesti de o marca refuzi sa mai vezi realitatea...mi s-a intamplat si mie...ulterior, pe de o parte si datorita celor care reprezinta Mitsubishi in Romania...am inceput sa fiu mai pragmatic si eventual sa mai ma si informez...atat despre Mitsu in mod special cat si raportat la alte marci...concluziile ? eh...sa vedem ce va mai fi... :wink:
Sau clio 2l = 200 CP....minunatul world engine scoate abia 156 CP din 2 litri si nou noutz....au lucrat mitsu, chrysler si hyndai la el.

QUOTE (2dor)"
Cristi momentan la 25000 un Lancer full, sincer nu prea consider preturi mici la Mitsubishi. Iti poti lua masini inclusiv la alta clasa si cu dotari multe in banii astia.

Si aici ai dreptate...lasa-i ca le va trece...

Problema e ca vad pe la diverse marci progresul exprimat in cifre, motoare noi si foarte potente...ma uit la Mitsubishi si ...astept.
OK, de ce naiba nu a luat Mitsubishi 1.4 TSI 170 CP de la VW ?

Sau de ce nu a luat direct DSG-ul si se tot chinuie cu http://www.chromjuwelen.com/content/vie ... 21/lang,de
Greu la deal cu boii mici...

Nu ca as fi fost mandru de Mitsu dar tot ar fi fost o fapta buna ...asta ca sa fiu in spiritul colegului meu de forum "e normal ca lucrurile bune sa le preia si altii... se cheama evolutie si nu intotdeauna calea cea mai eficienta catre ea este sa inventezi ceva doar de dragul de a o face... "
Mie mi-ar fi placut si m-as fi umflat in pene daca as fi auzit ca Mitsu le da altora lucruri bune...aceeasi senzatie pe care o au unii cand le castiga echipa favorita... :wink:

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Ian 09, 2008 3:58 pm

Pesemne ca TSI-ul era scump si plus ei nu au probleme cu motoarele pe benzina, ci cu cele pe motorina, ca nu le fac si totusi dupa design-ul noului Lancer se vede clar incercarea de a vinde masini si pe piata Europeana, ma refer la niste numere serioase la vanzari. Sa nu uitam ca Lancer-ul meu nu a fost testat EuroNcap pentru ca se vindea prea putin, iar varianta initiala fara facelift, a luat 2 stele.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Ian 09, 2008 4:01 pm

QUOTE (2dor)Pesemne ca TSI-ul era scump si plus ei nu au probleme cu motoarele pe benzina, ci cu cele pe motorina, ca nu le fac si totusi dupa design-ul noului Lancer se vede clar incercarea de a vinde masini si pe piata Europeana, ma refer la niste numere serioase la vanzari. Sa nu uitam ca Lancer-ul meu nu a fost testat EuroNcap pentru ca se vindea prea putin, iar varianta initiala fara facelift, a luat 2 stele.

Lancerul tau s-a vandut in Rusia ca painea calda.
La bijuteria aia de motor, daca ii trageau si o caroserie un pic mai fitzoasa...era rupere.

Avatar utilizator
Hiama
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 09, 2008 10:42 pm

Mesaj de Hiama » Mie Ian 09, 2008 11:16 pm

QUOTE (2dor)Pesemne ca TSI-ul era scump si plus ei nu au probleme cu motoarele pe benzina, ci cu cele pe motorina, ca nu le fac si totusi dupa design-ul noului Lancer se vede clar incercarea de a vinde masini si pe piata Europeana, ma refer la niste numere serioase la vanzari. Sa nu uitam ca Lancer-ul meu nu a fost testat EuroNcap pentru ca se vindea prea putin, iar varianta initiala fara facelift, a luat 2 stele.

Daca te uiti pe site-ul Mitsubishi din USA o sa vezi ca New Lancer este de prin 2007 la vanzare , si are la testul US NCAP, echivalent Euro NCAP cam 4.5 stele (2 patratele bleo si 2 verzi, cele bleo sunt echivalentul la 5 stele iar verde 4 stele). La celeasi teste US NCAP multe din modelele care au 5 stele la Euro NCAP au 1- 2 stele. Deci sunt multe de discutat.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Ian 10, 2008 1:39 am

Mitsubishi ?
Da, daca e vorba de masini sigure, atunci Mitsubishi ofera maximul din punctul asta de vedere, de la Colt pana la Pajero.
Sunt atatea cazuri de accidente dure in care modele Mitsubishi datorita modului in care au fost gandite/construite, au salvat viata pasagerilor....
Nu au fost chiar putine Colturile implicate in accidente destul de urate, zero victime.
E chiar pe forum un tip Petre al carui Colt accidentat dauna total a fost pus la vanzare pe aici...
Daca ati sti din ce accident a scapat si asta datorita masinii nu vpar veni sa credeti...

Noul Lancer foloseste aceeasi platforma de la Outlander...e tanc de masina deci nu ma mira rezultatele de la testele NCAP.
Este cea mai robusta masina din clasa ei...parerea mea.

Da, sunt multe de discutat, sunt inca si foarte multe parti bune,de fapt cele mai multe.
Din experienta mea o singura masina este perfecta...masina de firma.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Ian 10, 2008 8:26 am

QUOTE (Hiama)QUOTE (2dor)Pesemne ca TSI-ul era scump si plus ei nu au probleme cu motoarele pe benzina, ci cu cele pe motorina, ca nu le fac si totusi dupa design-ul noului Lancer se vede clar incercarea de a vinde masini si pe piata Europeana, ma refer la niste numere serioase la vanzari. Sa nu uitam ca Lancer-ul meu nu a fost testat EuroNcap pentru ca se vindea prea putin, iar varianta initiala fara facelift, a luat 2 stele.

Daca te uiti pe site-ul Mitsubishi din USA o sa vezi ca New Lancer este de prin 2007 la vanzare , si are la testul US NCAP, echivalent Euro NCAP cam 4.5 stele (2 patratele bleo si 2 verzi, cele bleo sunt echivalentul la 5 stele iar verde 4 stele). La celeasi teste US NCAP multe din modelele care au 5 stele la Euro NCAP au 1- 2 stele. Deci sunt multe de discutat.

Eu vorbeam de Lancer-ul vechi pe care il am eu, si in State Lancer-ul nou se vinde de la inceputul lui 2007 si nu imi aduce te rog aminte ca pe site-ul din State la Lancer scrie 5 ani garantie si preturile sunt chiar decente, nu ca la noi.

Avatar utilizator
Mau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 4:56 pm

Mesaj de Mau » Mie Ian 16, 2008 4:35 pm

In sfarsit ne-am decis Lancer a castigat.

Am incheiat azi contractul si am achitat avansul asa ca probabil la sfarsitul lunii ianuarie (asta e trecut in factura proforma si asa mi s-a spus de catre dealer) voi intra in posesia unui Mitsubishi Lancer 1.5 Invite, culoarea Stone Grey.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Ian 16, 2008 4:37 pm

Sa fie intr-un ceas bun Mau! Felicitari!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Ian 16, 2008 4:40 pm

Felicitari si sa o stapanesti cu placere!

Mutat la "Alte Marci" :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori