Lancer Nou Vs. C5 Sh Vs. Accord Sh

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Noi 22, 2010 9:02 am

De cateva saptamani intru zilnic pe forum in speranta ca voi gasi un topic despre Lancer 1.8 DiD pe Masina mea-Jurnal de Bord sau macar impresii de la test -drive. Am citit despre ASX cu motorul asta, dar pe Lancer ma astept sa fie putin diferit, fiind 2WD, masina mai usoara, mai aerodinamica, centrul de greutate mai coborat, poate si in combinatie cu alta cutie de viteze decat pe ASX. Eu am acum un Colt pe care vreau sa-l las sotiei si nu stiu care va fi urmatoarea masina. As vrea sa raman in familia Mitsu pt fiabilitatea de care a dat dovada Colt-ul in 80 000 km, dar ma tenteaza si noul Citroen C5 cu suspensia Hydractive 3+ (asta ca sa compenseze disconfortul fonic si suspensiile rigide ale Colt-ului)

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Noi 22, 2010 9:26 am

Nu vreau sa fiu carcotas, insa am auzit lucruri mai putin bune despre masinile frantuzesti, de la 2 prieteni diferiti. Amandoi cu C4. Amandoi le-au vandut. Greierasi, mici probleme mecanice, etc. Acum nu stiu daca este ceva general...

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Noi 22, 2010 10:05 am

Despre C4 cunosc, tatal meu are unul, 1.6 hdi, pe care l-am condus destul si eu. Probleme grave n-a avut, dar asa cum zici si tu, au fost cateva maruntisuri enervante (AC care scotea apa in masina si stateai cu picioarele in balta, geamurile si oglinzile electrice). Ce e curios la el e suspensia. Desi de noua era mult mai confortabila decat Colt-ul meu, acum are cu 10 000 km mai putin decat Colt-ul dar e distrusa, trozneste si pocneste din toate incheieturile, desi tata merge mult mai cu grija de masina decat mine, plus cauciucurile cu talon mai inalt decat am eu, care teoretic ar fi trebuit sa protejeze mai bine suspensia. Am si eu rezervele mele cu Citroenul, dar despre noul C5 am auzit ca e mult mai "nemtesc". Chiar am de gand sa-l iau din DE. daca ma hotarasc, pentru ca francezii fac altfel masinile pt Germania decat pt Ro. (din propria experienta). Totusi vreau sa am toate datele despre Lancerul 1.8 DiD inainte de a lua o decizie. Finala se va juca intre Lancer nou vs. C5 sh.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Noi 22, 2010 1:29 pm

Poate ar fi indicat sa faci un drive test cu ambele masini, asa vei sti sigur in care te simti cel mai bine. C5ul nou e o masina foarte simpatica, insa marele minus e spatiul interior foarte mic pentru un model din clasa medie, chiar si pentru locurile din fata. Lancer-ul nu mai are nevoie de nicio prezentare, doar noul motor nefiind inca foarte cunoscut pe forum. In rest, nou versus sh, as tinde sa cred ca prima varianta e mai indicata.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Noi 22, 2010 1:41 pm

Ca de la posesor de 3 masini frantuzesti in familie (eu am dat 307-le) si trecandu-mi prin mana si masini japoneze, coreene si nemtesti iti spun: nu pleca urechile la prostii gen masinile frantuzesti sun carpe (nu vreau sa supar pe nimeni). Cand vine vorba de masini noi, PSA sunt peste nemti sau macar tot acolo sa o lasam asa.
La plastice si greierasi cred ca o sa fie destui in Lancer (la Oultander e grav... nici nu e de mirare la ce plastice tari are) si mai deloc in C5. La motoare diesel e dupa cum le exploatezi. PSA fac motoare bune care nu pica daca sunt exploatate corect. Dieselul de la Mitsu e inca nou... ramane de vazut fiabilitatea lor. 2.0 sau 2.2Hdi sunt motoare deovedite. La benzina, japonezele sunt etalonul fiabilitatii; nu mai e loc de discutii.
Sfatul meu: vezi ca e promotie la C5 cu H3 2.0HDI. Nu stiu daca mai e, sau ce optionale au, dar masina noua e in jur de 20k.
Neaparat mergi cu amandoua. Pt mine C5 e cap de lista daca - Doamne fereste! -nu o sa mai fie Outlanderul.



LE: Daca mai e promotia si se poate si cu rabla... ar fi un pret bunicel (euro5, taxa 0).

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Noi 22, 2010 1:50 pm

Eu am mers doar cu 2.7hdi-ul si mi-a placut foarte mult C5-ul, iar design-ul exterior mi se pare demential, poate cel mai reusit din clasa medie. Daca reusesti sa iei un C5 nou, la un pret apropiat de cel al Lancer-ului, atunci datele problemei se schimba un pic. Oricum, mergi cu ambele masini inainte sa te decizi.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Noi 22, 2010 3:28 pm

De ce ma tem la Lancer:
- vopseaua subtire si sensibila
- antifonarea
- motorul nou si cu posibile "boli ale copilariei"
- caliatatea materialelor si finisajelor la interior.
Ce ma incanta: aerul sportiv, acuratetea traiectoriei si feed-back-ul la volan
La C5 mi-e teama cel mai mult de partea electrica (cele mai multe probleme la Citroen de acolo pleaca) si de senzatia de barca (nu stiu cum se comporta H3 pe modul sport).
Poate pare paradoxal, dar am mai mare incredere intr-un C5 sh luat din Germania, cu km putini si bine accesorizat decat intr-unul "de buget" facut pt Ro, la promotie. Bineinteles ca visez la noua motorizare 2.2 HDI bi-turbo de 200 CP, dar asta abia a aparut.

Si inca un amanunt: iubesc benzina dar masina va fi pt drumuri lungi prin Europa, la viteze de autostrada, unde benzina te cam rupe la buzunar. Daca ar fi fost sa aleg un model pe benzina ar fi fost Honda Accord 2.0 vs un TSI din concernul VW (desi nu-mi place deloc imaginea VW, jos palaria in fata TSI!)

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Lun Noi 22, 2010 7:45 pm

pai ...daca esti FAN benzina , dar pe autostrazi zici ca se cam consuma ...instalatia pe gaz te poate ajuta.....
de la citroen imi place doar C3-ul asta nou , dar si ala vechi ...si au fost reusite ....dar ca masina pt nevasta...

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Noi 22, 2010 8:41 pm

Peugeot este cea mai buna masina frantuzeasca, dar are niste costuri de intretinere imense, citroenul te lasa in strada pentru un conflict in instalatia electrica cauzat de un bec ars, despre renault...no comment.
Cu toate astea, c5-ul il bate pe lancer la aproape toate capitolele, doar ca duce povara a tone de recenzii negative ale marcii, primite in trecut.
Personal, nu as putea sa aleg niciodata o masina frantuzeasca in detrimentul uneia japoneze, doar daca ar fi la jumatate de pret.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Mar Noi 23, 2010 8:47 am

Lancer-ul nou nu se compara cu C5-ul nou, de asta meciul e Lancer nou vs. C5 sh. De altfel Lancer-ul e din clasa lui C4. Singurele japoneze care pot sta umar la umar cu C5 -ul cred ca sunt Accord-ul si Mazda 6.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori