Mitsubishi Lancer Sportback - Renault Megane Coupe - Seat Leon

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
jus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 11:10 pm

Mesaj de jus » Vin Noi 12, 2010 11:17 pm

ce parere aveti de :

1. mitsubishi lancer sportback: http://www.mitsubishi-motors.ro/modele/ ... ntroducere
2. renault megane coupe : http://www.renault.ro/gama-renault/auto ... /index.jsp
3. seat leon : http://www.seat.ro/ro/index.php

ma intereseaza orice argument pro/contra, daca sunteti pasionati de masini, sau daca ati condus/detinut una dintre ele, sau daca pur si simplu aveti chef sa va dati cu parerea
evident doresc sa comparam mere cu mere, mai concret motorizare 1.6 benzina :
1. Lancer Sportback 1.6 MIVEC M/T 117 CP
2. Megane Coupe 1,6 16 V 110 CP
3. Seat Leon 1.6 102 CP / 75 k

Avatar utilizator
jus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 11:10 pm

Mesaj de jus » Sâm Noi 13, 2010 10:10 am

Salut,
Tocmai ce am testat Mitsu, cel mai tare m-a incatat cum m-am simtit la volan si felul in care "canta" motorul !
Va rog frumos "loviti-ma" cu pareri pro/contra despre cele 3 modele mentionate.
In curand trebuie sa iau o decizie..

Va multumesc,
Week-end placut !

Avatar utilizator
jus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 11:10 pm

Mesaj de jus » Sâm Noi 13, 2010 1:25 pm

Salutare,
Revin si cu o intrebare : ce greutate are Lancer Sportback-ul ?

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Noi 13, 2010 1:34 pm

QUOTE ce greutate are Lancer Sportback-ul ?

1355kg

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Noi 13, 2010 1:53 pm

Eu as exlude din start Seatul. Insa e o parere 100% subiectiva, nu tine cont de ea.

De aici incolo, totul ar depinde de diversi factori cum ar fi varsta pe care o ai, necesitatile la care o sa te folosesti de masina si cate persoane vor calatori cu aceasta la peste 70% din timpul de utilizare. Astfel ca, daca nu se intrevede o familie curand si de regula in masina vor circula in majoritatea timpului una sau doua persoane as alege sincer Megane-ul Coupe, e o idee mai tinerel ca si generatie si de asemenea are un desing foarte reusit. In cazul in care tinzi spre partea mai utilitara a masinii, mergi pe Sportback, cu siguranta e mai generos din punct de vedere al spatiului interior. Plus, ca cele doua portiere in plus n-or sa iti prinda rau.

Comparatia a fost facuta punand accent in principiu pe design, nu am mers cu Megane-ul sa imi pot da o parere din punct de vedere al dinamicii. Mergi totusi si la un test si vezi cu care din ele faci echipa mai buna.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Noi 13, 2010 2:05 pm

Lancer-ul Sprtback este prin definitie acelasi cu Lancer Sedan lansat in 2008, insa varianta hatchback. Motorul de 1.6 si 117 caluti este un motor nou Mitsubishi, care nu prea se gaseste pe forum, mai exista pe un Lancer sedan (vezi userul Flippersi jurnalul ui de bord ) si mai ales pe cateva ASX-uri proaspat achizitionate (de asemenea poti citi si jurnalele respective insa tine cont ca sunt alta categorie de masina cu forma mai putin aerodinamica). Oricum, prin definitie, motoarele benzinare japoneze s-au dovedit fiabile si fara probleme, mult peste grupul Renault sau VAG. Minusurile Lancer-ului le vei gasi tot in aceasta categorie de versus si in general se invart la antifonare slaba, vopseaua ecologica turnata cu ȚpicaturaȚ sau dupa cum se plang proprietarii de VAG-uri ca ar avea bordul plicticos si simplu (nu emana luminite prin 200 de butonase). In rest, o masina cu multe plusuri specific japonezilor (foarte stabila, motoare economice, piese rezistente, dotari multe la echipari standard).

Siguranta ei este dovedita nu doar prin stelele de la EuroNCap si cele 7 airbag-uri, ci din pacate si din niste accidente relatate cu poze pe forum, unde proprietarii de Lancer au scapat fara zgarieturi in niste acccidente cam aiurea. Ideea este ca poate e bine sa rasfoiesti putin forumul ca se gasesc foarte multe informatii despre Lancer, nu sa pui o intrebare generala, pentru ca s-a mai pus de nspe mii de ori si mereu s-au dat aceleasi raspunsuri, masina nu s-a schimbat foarte mult. Nu stim exact ce te intereseaza despre masina, ce cauti la o masina in principal si altele.

Parerile mele despre Renault si Leon sunt foarte subiective, nu stiu daca vrei sa le iei in calcul.
Renault: apreciez doar motoarele dCi la ei si bordul frumos (pana la urma francezii au fost mereu renumiti pentru confort), insa constructie slaba (vezi cat de des schimba ei bucse, cap de bara etc..., mai des decat schimb eu placutele de frana si ma refer la acelasi numar de kilometri evident).
Seat Leon: tot un VAG insa frumos la exterior, mereu mi-au placut, doar ca masina mai grea si motor lenes. Plus ca eu din principiu nu mi-as cumpara VAG, o las pentru plicticosi si pentru cei care nu stiu ce sa isi cumpere si se lasa influentati de turma.

Ultimele 2 sfaturi ale mele (cele despre Renault si VAG) nu trebuie sa le iei neaparat in seama, sunt pur subiective....

Fi mai concret in ce te intereseaza la masinile ale si ce nelamuriri ai, cred ca ai sanse sa primesti mult mai multe raspunsuri.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Noi 13, 2010 2:19 pm

Motorul de pe SEAT este unul cam vechi, fiabil, dar iesit din uz deja, fiind inlocuit de noul 1.2 TSI 105cp. Ca senzatii nu iti ofera cine stie ce, dar e decent si piesele sunt destul de ieftine ulterior. Leon sta bine la capitolul design (subiectiv) si spatiu.

Megane Coupe e o masinuta cu un design foarte reusit, mai ales in comparatie cu versiunea in 5 usi, cam plicticoasa, insa spatiul pentru pasagerii din spate e extrem de limitat, fiabilitatea ramane discutabila, iar service-urile, preturile consumabilelor si pieselor si valorea la revanzare nu prea il avantajeaza. Motorizarea nu e cel mai reusit 1.6 de pe piata, poate ar fi mai indicat sa te uiti la versiunea 1.4 Tce.

Lancer are cel mai nou motor (euro5 si destul de sprintar) si, conform review-urilor si parerilor generale de pe forum, cel mai dinamic tren de rulare. Designul reusit dpmdv ramane un aspect subiectiv, iar spatiul interior e generos. Fiabilitatea tipic japoneza (cu mici exceptii enumerate si de chacha) si, de ce nu, sentimentul de individualitate pe care ti-l ofera o masina ''altfel'' decat marea de VAG-uri si SH-uri premium, sunt mari plusuri.

In functie de pret si dotari, strict dintre cele 3 variante, as alege clar Lancer. Daca Leon-ul ar fi avut motorizarea 1.4 TSI, poate aveam alta parere.

Avatar utilizator
jus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 11:10 pm

Mesaj de jus » Dum Noi 14, 2010 9:56 am

Ca o prima concluzie dupa cele mentionate de voi si altele citite pe acest forum, am retinut/constatat urmatoarele puncte slabe ale lui mitsu (comparativ cu megane 3):
- finisaje salbe calitativ ;
- antifonare subtire, am inteles ca nu-i prea placut sa conduci mitsu pe timp de ploaie ;
- mitsu este putin mai grea decat megane-ul 3 .
Daca mai cunoasteti si alte puncte negative, astept cu maxim interes comentariile voastre!
Multumesc frumos Tanaka, Andrei, Chacha, The1 !
Luni este o zi importanta pentru mine, nu atat pt ca am sa fac un test drive si cu megane-ul 3, ci pentru ca sunt hotarat sa iau o decizie..

Duminica placuta !

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Dum Noi 14, 2010 1:05 pm

Sper ca nu alegi Megane-ul! Glumeam. Orice ai alege, e doar hotararea ta, noi nu putem decat sa te ajutam sa afli toate punctele pozitive sau negative ale celor trei variante.

Nici Megane-ul nu e chiar atat de bine finisat sau antifonat (mai ales) precum crezi. De fapt, calitatea asamblarii cam lasa de dorit... lufturi nepermis de mari intre diferite panouri exterioare sau stopuri nu foarte bine aliniate, de exemplu.

Avatar utilizator
las ruinas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 11:41 pm

Mesaj de las ruinas » Dum Noi 14, 2010 1:26 pm

Seat-ul nu-mi place si pentru mine iese din discutie.
Renault-ul este frumos si are aer tipic de coupe. Daca esti tanar, fara familie, ar fi o alegere buna. E si model nou; mie imi place.
Daca vrei masina mai incapatoare, mergi pe Mitsu. Desi mie imi place sedanul, nu sportbackul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori