Lancer 1.8 D-id Vs Cruze 2.0d

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Noi 10, 2010 2:26 pm

Plus ca motorul PSA de 2 litri a avut uneori probleme frecvente la turbocompresor. Mondeo e o masina foarte ok, insa nu e la mana a doua, e mai mare si nu la fel de agila precum Lancer-ul.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Noi 10, 2010 5:15 pm

Nu inteleg.
Este Mondeo, un an vechime, 24000km si inca un an garantie ford?
Ceva nu se pupa...Fordul are 4 ani garantie la orice model, si asta de prin 2007. Garantia este transmisibila, deci si daca ai fi al 3-lea proprietar, tot ai mai avea 3 ani garantie.
Fordurile sunt masini solide, confortabile doar in varianta mondeo, consumul este ok in varianta diesel. Punctele slabe sunt articulatiile predispuse la probleme datorita greutatii masinii si sensibilitatii injectoarelor la motorina made in Romania.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Noi 10, 2010 6:10 pm

QUOTE am gasit un Ford Mondeo vechi de un an si 24.000 km (renuntare la leasing), 2.0 diesel de 140 de cai, la acelasi pret cu lancerul...

Motorizarea diesel de 2L si 140CP montata pe Mondeo este una din cele mai proaste combinatii
posibile in opinia proprietarilor/soferilor postata pe forumul marcii. foarte multi se plang si de injectoare. masina si mie imi place,
insa nu motorizarea asta de care toti se feresc.

Avatar utilizator
AndreiGabur
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 12:09 pm

Mesaj de AndreiGabur » Joi Noi 11, 2010 5:27 pm

QUOTE (AndreiS @ Nov 10 2010, 06:15 PM) Nu inteleg.
Este Mondeo, un an vechime, 24000km si inca un an garantie ford?
Ceva nu se pupa...Fordul are 4 ani garantie la orice model, si asta de prin 2007. Garantia este transmisibila, deci si daca ai fi al 3-lea proprietar, tot ai mai avea 3 ani garantie.
Fordurile sunt masini solide, confortabile doar in varianta mondeo, consumul este ok in varianta diesel. Punctele slabe sunt articulatiile predispuse la probleme datorita greutatii masinii si sensibilitatii injectoarelor la motorina made in Romania.
Pai am banuit eu ca mai are un an, ca am crezut ca sunt 2 ani. Fordul e fabricat in 2008 si cumparat pentru prima data in 2009. Pana acum a fost in proprietatea bancii Tiriac (Leasing).

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Noi 11, 2010 8:27 pm

Ai grija sa verifici cu atentie cata garantie mai are. Un prieten care si-a luat un Fiesta anul trecut, s-a trezit ca masina era fabricata cu un an in urma si garantia incepuse sa ''curga'' deja inainte de momentul achizitiei.

Avatar utilizator
razvan2354
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 4:16 pm

Mesaj de razvan2354 » Lun Noi 15, 2010 1:25 pm

Salutare.

Fara mare legatura cu topicul (in afara de faptul ca Chevrolet Cruze, Ford Mondeo, Skoda Octavia, nu prea au ce cauta intr-o comparatie cu Mitsubishi, or fi din aceeasi clasa, dar nu din acelasi segment), am si eu o intrebare.

@the1: garantia la Ford incepe din momentul cand masina iese de pe linia de productie sau din momentul primei inmatriculari (cum e normal, si la alte marci)?

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Noi 15, 2010 6:17 pm

Viitorul va fi clar dominat de motoare mici turbo... emisii, taxe etc.

Revenind on-topic, motorul diesel (!) al Lancer-ului este cel mai nou si poate si cel mai sporty dintre cele 3 variante (a 3a fiind Octi2).

Fiesta-ul respectiv a avut un regim ciudat, fiind pe stoc de foarte mult timp. Nu stiu cum e in general.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Noi 15, 2010 8:14 pm

QUOTE (the1 @ Nov 11 2010, 08:27 PM) Ai grija sa verifici cu atentie cata garantie mai are. Un prieten care si-a luat un Fiesta anul trecut, s-a trezit ca masina era fabricata cu un an in urma si garantia incepuse sa ''curga'' deja inainte de momentul achizitiei.

Trebuie sa te contrazic,nu e corect sa vehiculezi informatii eronate de genul ''am auzit de la un prieten''.

Orice dealer/importator la vanzarea unei masini noi ofera garantia de la data livrarii.

Avem cativa colegi de forum care lucreaza in domeniu si pot confirma.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Noi 16, 2010 12:09 am

Te grabesti... Nu e vorba ca am auzit... ci vazut cu ochii mei. La prima revizie sumara, de 1000-1500km (exista la Ford), s-a trezit ca in loc de prima revizie minora, in cartea de service se trecuse revizie un an, desi masina avea 2 saptamani. Se pare ca masina a stat pe stoc mult timp si a fost la un moment dat inmatriculata de dealer pentru a evita taxa de prima inmatriculare sau ceva de genul asta, lucru ce nu i-a fost adus la cunostinta prietenului in momentul achizitiei. O sa postez maine e-mailul trimis de amicul meu catre importatorul Romcar.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Noi 17, 2010 12:29 pm

Sunt de acord ca Mitsubishi este la un nivel mai ridicat decat Chevrolet, dar, Cruze este o masina frumoasa, sigura si cred eu si fiabila tinand cont de faptul ca imparte piese cu Opel Astra. Chiar este o masina pe care poate as lua-o in defavoarea unui Lancer, dar numai dupa un drive-test cu amandoua. Bordul si chiar design-ul lui Cruze mie mi se par peste Lancer. Este singura masina Chevrolet pe care as lua-o pentru ca nu are legatura cu Aveo, Kalos si celelalte mizerii.

Cu tot faceliftul de la Lancer, bord asa misto tot nu are.
Fişiere ataşate
112_0905_03z_chevrolet_cruze_interior.jpg
112_0905_03z_chevrolet_cruze_interior.jpg (50.03 KiB) Vizualizat de 6289 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori