Lancer 1,5 Vs Octavia 1,2 Tsi / Lancer 1,8 Vs O2 1,4 Tsi

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Iun 18, 2010 7:29 pm

Alba zic si eu. Iar strict dintre albastru si negru, albastru. Dar alb arata cel mai bine.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 18, 2010 8:15 pm

Negru arata bine, albastru te va injura Cix ca nu mai e masina lui singura albastra
Personal imi place mai mult negru in general pe masini (desi e o "culoare" cam banala la masini) insa e mult mai greu de intretinut.

Albastru iarasi imi place mult, da bine si cu folie pe ea (nu albastrul de Voronet de pe Carisma mea, ci cel inchis de pe Lancer).

Sa fiu iar la subiect: pragmatic as alege albastru, negru e mai greu de intretinut si se vad toate detaliile instant, insa culoarea se alege si cu sufletul.
La Sportback de exemplu, mi se pare super albastru. Pana la urma e o chestie de gusturi desi am multi prieteni care isi injura zilele ca au luat negru si cat de sensibila e la orice zgarietura/murdarie...

Avatar utilizator
Bogdan3006
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 30, 2008 7:06 am

Mesaj de Bogdan3006 » Sâm Iun 19, 2010 2:25 am

A mea e albastra dar imi pare rau ca nu am luat-o alba

Avatar utilizator
gozy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 02, 2010 8:58 pm

Mesaj de gozy » Sâm Iun 19, 2010 9:20 am

Am vazut ca s-a discutat despre nunatele de albastru. In cazul de fata, eu am de ales intre negru si "lightning blue" care este o nuanta destul de diferita de "thunder blue" care am vazut ca s-a mai adus in Romania.

Pentru a face diferenta va atasez mai jos fotografii cu cele doua culori:

Thunder blue, e ca masina lui Cix:


Iar aici sunt fotografii cu "lightning blue":




Iar daca a venit vorba de alb, pun aici o fotografie pentru comparatie:



Si ca sa fie tabloul complet am pus si una pe negru:

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Iun 19, 2010 9:43 am

"lightning blue" e o culoare mai noua pentru lancer x si parca e si pe ralliart .

Avatar utilizator
vimp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 18, 2010 6:02 pm
Contact:

Mesaj de vimp » Vin Iun 25, 2010 10:06 am

Am facut drive test cu Sportback 1.5 si cu O2 1.2. Impresii :
- O2 mi s-a parut un pic mai vioaie, dar in masina am fost doar 2 persoane. In lancer am fost toata familia + reprezentant dealer. Probabil ca O2 inccarcat cam tot acolo este
- zgomotul de motor si rulaj in habitaclu cam la fel
- spatiul in habitaclu mai maricel la Lancer, ergonomie mai buna
- la O2 m-a enervat pozitia la volan, mi se pare cam inghesuit, cel putin in zona genunchilor
- pentru familie cu nevoi de portbagaj O2 este super
Lancerul este peste O2 la ergonomie si condus. Are mai multa personalitate. O2 nu prea are multe lucruri de aratat.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Iun 25, 2010 11:58 am

La O2 nu stiu cum e in spate dar la O1 este nenorocire. Eu am 1,83 si in Logan sau Lancer(nou sau vechi) stau perfect. In O1 a fost un chin/

Avatar utilizator
gozy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 02, 2010 8:58 pm

Mesaj de gozy » Mie Iun 30, 2010 9:45 pm

Confirm ce a spus Vimp despre spatiul la volan in O2. Si eu am avut acelasi sentiment de inghesuiala, atat din fata cat si din laterale. In spate, spatiul e absolut la fel ca in O1. Nu au modificat nimic in privinta asta.

By the way... Am platit avansul pentru un Lancer Sportback albastru.... am apucat sa platesc un avans 60% pe TVA-ul de 19%.... Ratele le voi plati la 24%... Desi am auzit ca s-ar putea sa se ia in considerare data livrarii produsului, nu cea a facturarii, ceea ce inseamna ca s-ar putea sa ma trezesc ca sunt obligat sa platesc si diferenta de TVA pentru avans...

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Iul 01, 2010 12:38 am

Din pacate o poti lua ca o certitudine....

Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Sâm Aug 07, 2010 1:21 pm

Salut,

Am un lancer 1.8 Invite MT si am tot auzit ca O2 ar fi mult peste Lancer la calitate. Am facut azi un drive test cu O2 1.2 TSI. Sunt complet de acord cu ce a spus vimp (vezi mai sus). Intradevar are plasticul ala moale pe bord, dar tot plastic e. M-am simtit cam strans in scaun si pozitia la volan nu era cea mai buna. Volanul nu avea piele, manerul de la schimbatorul de viteze mai mare (deranjant). Lancerul e mai aerisit, cel putin impresia de spatiu e mai evidenta. Ce mi-a placut a fost motorul, vioi si nu trebuia turat sa obtii performante. Cred ca cel de 1.8 TSI e fantastic. Am mai facut ceva drive teste si cred ca Lancer e o alegere buna. Pana la urma e vorba de ce masina iti place, in rest nu cred ca sunt diferente fundamentale.

Boris.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori